Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Böcek Koleksiyonu

MvltSncn07

Pupa
10 Tem 2021
59
18
30
LV
0

Merhabalar böcek koleksiyonu yapan var mı merak ettim ve kendi koleksiyonumu paylaşmak istedim.

Ekli dosyalar

• 2BB5138C-F4DE-4F54-ADA3-8B79A5B188AE.jpeg
    2BB5138C-F4DE-4F54-ADA3-8B79A5B188AE.jpeg
    192.2 KB · Görüntüleme: 351
  • 5385E7A3-19BB-47B2-AE11-02D2A791CA0E.jpeg
    5385E7A3-19BB-47B2-AE11-02D2A791CA0E.jpeg
    206.6 KB · Görüntüleme: 320
  • C8178B25-5499-4F37-BF3E-9267701D0D3A.jpeg
    C8178B25-5499-4F37-BF3E-9267701D0D3A.jpeg
    263.6 KB · Görüntüleme: 300
  • 335B6231-B6CB-4CEE-85E6-1EA0D1FB1758.jpeg
    335B6231-B6CB-4CEE-85E6-1EA0D1FB1758.jpeg
    243.4 KB · Görüntüleme: 304
  • 3CD55560-0B95-432A-89CD-33C869B6AAA8.jpeg
    3CD55560-0B95-432A-89CD-33C869B6AAA8.jpeg
    204.3 KB · Görüntüleme: 271
  • DB0544B6-C588-426E-BFF6-7FD919F38B77.jpeg
    DB0544B6-C588-426E-BFF6-7FD919F38B77.jpeg
    222.4 KB · Görüntüleme: 288
  • 71873C78-9DC8-40D4-ACAE-577FD3DBD678.jpeg
    71873C78-9DC8-40D4-ACAE-577FD3DBD678.jpeg
    271 KB · Görüntüleme: 260
  • 6084F0CD-CCAA-4DB0-B3CF-0B57D8EFFA01.jpeg
    6084F0CD-CCAA-4DB0-B3CF-0B57D8EFFA01.jpeg
    286.4 KB · Görüntüleme: 347

Benzer konular

Thunder

Alate
Deneyimli Hobici
26 Tem 2020
407
223
225
Ödüller
6
LV
3

Merhabalar böcek koleksiyonu yapan var mı merak ettim ve kendi koleksiyonumu paylaşmak istedim.
Güzel bir koleksiyonunuz var emeğinize sağlık memleketimiz de gördüğüm en büyük koleksiyon sizde olabilir sanırım😅 bende koleksiyon yapıyorum fakat sadece ölü canlılardan ,sizi eleştirdiğimi sakın düşünmeyin bu hobide olağan bir durum zaten

Alpaca

Yumurta
30 Eyl 2022
34
20
15
LV
0

Güzel bir koleksiyonunuz var emeğinize sağlık memleketimiz de gördüğüm en büyük koleksiyon sizde olabilir sanırım😅 bende koleksiyon yapıyorum fakat sadece ölü canlılardan ,sizi eleştirdiğimi sakın düşünmeyin bu hobide olağan bir durum zaten
sadece canlılardan demek istediniz galiba :D bu arada çok güzel gözüken bir koleksiyon

MvltSncn07

Pupa
10 Tem 2021
59
18
30
LV
0

Harika gözüküyor, çürümemesini nasil sağlıyorsun?
Böcekler 2 3 günde kuruyor ondan sonra hava almayan bir kaba koyuyorum içerisinde naftalin var bu şekilde korunuyorlar.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Zararlı olan böcekleri topluyorum ve nadiren koleksiyonda olsun diye de yararlılardan birer örnek aldığım oluyor. %95 canlı olarak yakalıyorum böcekleri.

sadece canlılardan demek istediniz galiba :D bu arada çok güzel gözüken bir koleksiyon
Teşekkür ederim ☺️

Thunder

Alate
Deneyimli Hobici
26 Tem 2020
407
223
225
Ödüller
6
LV
3

Böcekler 2 3 günde kuruyor ondan sonra hava almayan bir kaba koyuyorum içerisinde naftalin var bu şekilde korunuyorlar.

Zararlı olan böcekleri topluyorum ve nadiren koleksiyonda olsun diye de yararlılardan birer örnek aldığım oluyor. %95 canlı olarak yakalıyorum böcekleri.

Teşekkür ederim ☺️
Böcek pin koleksiyonunda mecbur canlı olarak yakalamak gerekiyor ölü canlı denk gelse bile %100 korunmamış oluyur o yüzden böcek bilimciler de dehil çoğunlukluk olarak canlı yakalama yoluna başvuruluyor. Yurt dışında bazı kelebek üreticileri veya hayvanat bahçelerinde bakılan kelebeklerin ölülerini muhafaza edip pin koleksiyoncularına satıyorlar. Ülkemizde Konya da kelebek vadisi var bir de yaşadığım şehirde ufak bir kelebekler üzerine kurulmuş hayvanat bahçesi tarzında bir yer var onlarla konuşmayı denemedim vermezler diye düşündüm, siz veya diğer arkadaşlar belki buralardan almak isteyebilir en azından alternatif başka bir yol 😬

MvltSncn07

Pupa
10 Tem 2021
59
18
30
LV
0

Böcek pin koleksiyonunda mecbur canlı olarak yakalamak gerekiyor ölü canlı denk gelse bile %100 korunmamış oluyur o yüzden böcek bilimciler de dehil çoğunlukluk olarak canlı yakalama yoluna başvuruluyor. Yurt dışında bazı kelebek üreticileri veya hayvanat bahçelerinde bakılan kelebeklerin ölülerini muhafaza edip pin koleksiyoncularına satıyorlar. Ülkemizde Konya da kelebek vadisi var bir de yaşadığım şehirde ufak bir kelebekler üzerine kurulmuş hayvanat bahçesi tarzında bir yer var onlarla konuşmayı denemedim vermezler diye düşündüm, siz veya diğer arkadaşlar belki buralardan almak isteyebilir en azından alternatif başka bir yol 😬
Şu an koleksiyona eklemek istediklerim büyük coleoptera böcekler. Gergedan, geyik ve teke böceği bulabilirsem koleksiyon güzelleşecek.
Bulan olursa bana canlı şekilde kargolayabilirse çok mutlu olurum 😃

Thunder

Alate
Deneyimli Hobici
26 Tem 2020
407
223
225
Ödüller
6
LV
3

Şu an koleksiyona eklemek istediklerim büyük coleoptera böcekler. Gergedan, geyik ve teke böceği bulabilirsem koleksiyon güzelleşecek.
Bulan olursa bana canlı şekilde kargolayabilirse çok mutlu olurum 😃
Her koleksiyonda olması gereken canlılardan özellikle geyik böceği ama ben geyik böceğini tavsiye etmiyorum nadir tür yazık günah kıymayın 😅 elbet ki son karar sizin yine de. Bende titan istiyorum ama nasip olmaz o bize 😄

MvltSncn07

Pupa
10 Tem 2021
59
18
30
LV
0

Her koleksiyonda olması gereken canlılardan özellikle geyik böceği ama ben geyik böceğini tavsiye etmiyorum nadir tür yazık günah kıymayın 😅 elbet ki son karar sizin yine de. Bende titan istiyorum ama nasip olmaz o bize 😄
Zararlı böcekler hepsi ama bilmiyorum aslında canlı beslemekte isterim. Yıllar önce köye gittiğimiz zamanlar hep geyik böceği ve gergedan böceği görürdük ama artık hiç kalmadı.

Thunder

Alate
Deneyimli Hobici
26 Tem 2020
407
223
225
Ödüller
6
LV
3

Zararlı böcekler hepsi ama bilmiyorum aslında canlı beslemekte isterim. Yıllar önce köye gittiğimiz zamanlar hep geyik böceği ve gergedan böceği görürdük ama artık hiç kalmadı.
Maalesef insanoğlu olarak bir çok türü ilaçlama, yerleşim yeri açma gibi sebeplerle yok ediyoruz

erenn

Yumurta
25 Ara 2022
13
2
15
LV
0

Teşekkür ederim ☺️
Ben de koleksiyonculuğa başlamak istiyorum ve aklımda birkaç soru var. Cevaplarsanız sevinirim
1- Naftalin olmadan açık alanda dursa sorun olur mu?
2- İğne olarak koleksiyon için özel olan iğnelerden mi kullanıyorsunuz yoksa normal iğnelerden mi? Eğer normalse karınca gibi küçük canlılar için fazla büyük olmuyor mu?
3- Büyük böcekleri asetonla nasıl öldürüyorsunuz? Aseton dolu bir kaba mı atıyorsunuz?

Thunder

Alate
Deneyimli Hobici
26 Tem 2020
407
223
225
Ödüller
6
LV
3

1) açık alanda durmaması gerekiyor naftalin de çürümesini engelliyor daha doğrusu naftalin pinlediğin canlıyı yiyebilecek ufak mikroorganizmaları engelliyor.
2) Ufak böcekler için profesyonel pin iğneleri kullanılabilir daha büyük canlılar için normal iğneler işinizi görür.
3) aseton un kokusundan ölüyor canlı illa aseton dolu kaba atmanıza gerek yok. Boş bir kap içine canlıyı ve ufak bir aseton ile de pamuğu ıslatıp atarsanız yoğun kimyasal kokusundan canlı ölecektir. Ben dondurucu ya atıyorum bu da bir yöntem.
Bunlar benim söyleyeceklerim basit temel şeyler illaki @MvltSncn07 in de ekleyecekleri şeyler olacaktır.

erenn

Yumurta
25 Ara 2022
13
2
15
LV
0

1) açık alanda durmaması gerekiyor naftalin de çürümesini engelliyor daha doğrusu naftalin pinlediğin canlıyı yiyebilecek ufak mikroorganizmaları engelliyor.
2) Ufak böcekler için profesyonel pin iğneleri kullanılabilir daha büyük canlılar için normal iğneler işinizi görür.
3) aseton un kokusundan ölüyor canlı illa aseton dolu kaba atmanıza gerek yok. Boş bir kap içine canlıyı ve ufak bir aseton ile de pamuğu ıslatıp atarsanız yoğun kimyasal kokusundan canlı ölecektir. Ben dondurucu ya atıyorum bu da bir yöntem.
Bunlar benim söyleyeceklerim basit temel şeyler illaki @MvltSncn07 in de ekleyecekleri şeyler olacaktır.
teşekkürler pin iğnesi derken neyi kast ettiniz google a yazdım ama alakasız şeyler çıktı

Thunder

Alate
Deneyimli Hobici
26 Tem 2020
407
223
225
Ödüller
6
LV
3

teşekkürler pin iğnesi derken neyi kast ettiniz google a yazdım ama alakasız şeyler çıktı
Aslında benim telaffuzum yanlış oldu pin İngilizce de iğne demek , pin iğnesi diyerek yanlış ifade ettim. Böcek koleksiyonu yapmaya İngilizce de pinning insect deniliyor özel pinleri yani iğneleri var. 000 dan başlar 7 ye kadar gider 000 ı en ince olanı 7 olan ise en kalın iğnedir. 2 3 yıl önce baktığım da ülkemizde bu iğnelerin satışı yoktu diye biliyorum ama aliexpresten bulabilirsiniz orada mevcut, kalınlıkalrının farklı olması dışında bizdeki iğnelere göre daha uzunlar. Ben bizde bulunan standart toplu iğneleri kullanıyorum kısa oldukları için bazen zorluyor ama idare ediliyor.

MvltSncn07

Pupa
10 Tem 2021
59
18
30
LV
0

0
Ben de koleksiyonculuğa başlamak istiyorum ve aklımda birkaç soru var. Cevaplarsanız sevinirim
1- Naftalin olmadan açık alanda dursa sorun olur mu?
2- İğne olarak koleksiyon için özel olan iğnelerden mi kullanıyorsunuz yoksa normal iğnelerden mi? Eğer normalse karınca gibi küçük canlılar için fazla büyük olmuyor mu?
3- Büyük böcekleri asetonla nasıl öldürüyorsunuz? Aseton dolu bir kaba mı atıyorsunuz
Ben hepsini anlatıcam akşam kısaca cevaplayım
Böcekleri yakaladıktan sonra öldürme kavanozunda öldürmen lazım. Kavanozun ağzına asetonlu pamuk ya da peçete sıkıştıracaksın içerideki böcekler havasızlıktan ölecek. Ölen böcekleri ince paslanmaz iğne ile özel bölgelerinden iğneleyip strafora sabitleyeceksin. 2 3 gün açıkta kalacaklar kurumaları için sonra hava almayan bir kaba naftalin ve böcekleri koyacaksın. Naftalin olmazsa eğer akarlar böcekleri yer. Küçük böcekler için de üçgen minik kağıtlar kesip ucuna yapıştıracaksın ve iğneyi kağıda barıracaksın. Kısaca bu şekil galiba detayları yine paylaşıcam akşam şu an yoldayım Antalya dan İzmir e gidiyorum.

erenn

Yumurta
25 Ara 2022
13
2
15
LV
0

0

Ben hepsini anlatıcam akşam kısaca cevaplayım
Böcekleri yakaladıktan sonra öldürme kavanozunda öldürmen lazım. Kavanozun ağzına asetonlu pamuk ya da peçete sıkıştıracaksın içerideki böcekler havasızlıktan ölecek. Ölen böcekleri ince paslanmaz iğne ile özel bölgelerinden iğneleyip strafora sabitleyeceksin. 2 3 gün açıkta kalacaklar kurumaları için sonra hava almayan bir kaba naftalin ve böcekleri koyacaksın. Naftalin olmazsa eğer akarlar böcekleri yer. Küçük böcekler için de üçgen minik kağıtlar kesip ucuna yapıştıracaksın ve iğneyi kağıda barıracaksın. Kısaca bu şekil galiba detayları yine paylaşıcam akşam şu an yoldayım Antalya dan İzmir e gidiyorum.
peki iğne olarak ne kullanıyorsunuz ve çekirge veya kelebek gibi hareketli canlıları nasıl yakalıyorsunuz

Users who are viewing this thread

Üst Alt