Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Canlı yem üretimi

❀mia

Kraliçe
27 Eyl 2020
738
329
325
Ödüller
8
LV
3

Kültür olmadan üretilebilcek bir canlı yem varmı varsa nasıl bir ortam hazırlamalıyım

Benzer konular

Thunder

Alate
Deneyimli Hobici
26 Tem 2020
407
223
225
Ödüller
6
LV
3

Kültür olmadan canlı yem üretimi olmuyor maalesef.

Yetkin

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
13 Tem 2020
986
494
325
Ödüller
13
LV
4

Kültürsüz olmaz malesef onlara da yemek lazım

Thunder

Alate
Deneyimli Hobici
26 Tem 2020
407
223
225
Ödüller
6
LV
3

Güveler uçup un içerisine yumurta bırakıyor. Onun dışında kültürsüz üreteceğin tek şey mite olur o da işine gelmez :D

pofdzm

Media
30 Eyl 2020
39
7
50
LV
0

Peki bi yoğurt kabına yataklık yapsam içine bikaç güve koysam ürerler mi
Mutfaktaki dolabı basmışlardı bir ara, yalnız sadece kurtların ver çünkü kelebek olanların kanatlarında böcek kovucu değişik bir toz var. Ayrıca öyle özel bir yataklık falan da gerekmiyor benimkiler mısır gevreği ile falan ürüyorlardı. Aa tam güve demişken perde de çıktı karşıma. Kanatları zehirli olmasaydı verirdim benimkine.

Thunder

Alate
Deneyimli Hobici
26 Tem 2020
407
223
225
Ödüller
6
LV
3

Peki bi yoğurt kabına yataklık yapsam içine bikaç güve koysam ürerler mi
Güveden canlı yem sağlıklı olmaz parazit riskleri var ayrıca hem saldırgan hem de ağ tarzı ipek örüyorlar çoğu zemine de kolayca tırmanıyorlar evin içi kelebekler ile dolar evdeki bakliyatlara dahi yumurtalarını bırakırlar kısa süre içerisinde güve formundan kelebek formuna geçiyorlar uzun süreli işene yaramaz, onun yerine un kurdu en sağlıklısı ve en mantıklı olan canlı yem türüdür.

pofdzm

Media
30 Eyl 2020
39
7
50
LV
0

Güveden canlı yem sağlıklı olmaz parazit riskleri var ayrıca hem saldırgan hem de ağ tarzı ipek örüyorlar çoğu zemine de kolayca tırmanıyorlar evin içi kelebekler ile dolar evdeki bakliyatlara dahi yumurtalarını bırakırlar kısa süre içerisinde güve formundan kelebek formuna geçiyorlar uzun süreli işene yaramaz, onun yerine un kurdu en sağlıklısı ve en mantıklı olan canlı yem türüdür.
Eğer seri üretilmesi istenirse çok küçük delikli sineklik şerden kafes yapılabilir veya da kab dışarıda bir bahçeye vs. konulabilir. Ama kab oraya koyulursa çok daha fazla çeşit böcek gelir tabii...

Thunder

Alate
Deneyimli Hobici
26 Tem 2020
407
223
225
Ödüller
6
LV
3

1 metre demir sineklik 25 tl İstanbul da, plastik sinekliği parçalayıp açma durumları var çeneleri testere gibi. Bunun yerine 25 tl verip un kurdu alıp üretimi yapmak daha sağlıklı koloniye vereceğin bir güve tırtılı tüm koloniyi katledebilir parazit ve hastalık riski var. İlla üretmek istiyorum dersen en az 3. kuşak canlıları yem etmek zorunda kalacaksın birde bahsettiğimiz güve ufak güveler 3 5 işçiye sahip bir koloniye 1 güve yeter ama daha sonra yetmeyecektir.Ayrıca güvelerdeki protein ve yağ oranları düşük olacaktır. hobide daha çok büyük güve tırtılları tercih ediliyor şuan benim bildiğim ülkemizde ipek böceği güvesi canlı yem olarak kullanılmakta. Güve üretimleri de oldukça zor uçmaları için büyük alan gerekli.

pofdzm

Media
30 Eyl 2020
39
7
50
LV
0

1 metre demir sineklik 25 tl İstanbul da, plastik sinekliği parçalayıp açma durumları var çeneleri testere gibi. Bunun yerine 25 tl verip un kurdu alıp üretimi yapmak daha sağlıklı koloniye vereceğin bir güve tırtılı tüm koloniyi katledebilir parazit ve hastalık riski var. İlla üretmek istiyorum dersen en az 3. kuşak canlıları yem etmek zorunda kalacaksın birde bahsettiğimiz güve ufak güveler 3 5 işçiye sahip bir koloniye 1 güve yeter ama daha sonra yetmeyecektir.Ayrıca güvelerdeki protein ve yağ oranları düşük olacaktır. hobide daha çok büyük güve tırtılları tercih ediliyor şuan benim bildiğim ülkemizde ipek böceği güvesi canlı yem olarak kullanılmakta. Güve üretimleri de oldukça zor uçmaları için büyük alan gerekli.
Haklısınız ama benim ailem evde un kurdunu görürse kendime mezar yeri seçmem gerekir...

Thunder

Alate
Deneyimli Hobici
26 Tem 2020
407
223
225
Ödüller
6
LV
3

Haklısınız ama benim ailem evde un kurdunu görürse kendime mezar yeri seçmem gerekir...
Şimdi un kurdu ile güve yi karşılaştırırsak un kurdu daha masum kalıyor, canlı yem yerine protein kaynağı olarak yumurta beyazı, kurutulmuş grammus, kurutulmuş un kurdu, salam gibi gibi alternatifleri deneyebilirsin

pofdzm

Media
30 Eyl 2020
39
7
50
LV
0

Şimdi un kurdu ile güve yi karşılaştırırsak un kurdu daha masum kalıyor, canlı yem yerine protein kaynağı olarak yumurta beyazı, kurutulmuş grammus, kurutulmuş un kurdu, salam gibi gibi alternatifleri deneyebilirsin
Kurutulmuş gammarus çaktırmadan eve sokarım aslında o zor değil, haşlanmış yumurta beyazı daha önce de kullanıldığını görmüştüm onu da kullanırım, biraz da meyve sineği falan yakalasam versem arada tamamdır aslında.

Users who are viewing this thread

Üst Alt