Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Canlı yeni dondurucuya atmak

Oguzhan123

Media
14 Haz 2020
30
14
50
LV
0

Sevgili hobiciler selamlar, acaba evde yakaladığımız sinekleri ya da sokakta bulduğumuz böcekleri karıncalarımıza vermeden önce dondurucuya koymanın nasıl bir faydası var ?

Benzer konular

Erbek808

Süper Majör
28 May 2020
213
95
140
Ödüller
2
LV
1

Sevgili hobiciler selamlar, acaba evde yakaladığımız sinekleri ya da sokakta bulduğumuz böcekleri karıncalarımıza vermeden önce dondurucuya koymanın nasıl bir faydası var ?
bu konu hakkında çok bilgim yok fakat dondurmak yerine kaynatmak bana daha mantıklı geliyor.

Oguzhan123

Media
14 Haz 2020
30
14
50
LV
0

bu konu hakkında çok bilgim yok fakat dondurmak yerine kaynatmak bana daha mantıklı geliyor.
Evet aynısını ben de düşündüm hatta dondurup kaynatılması zararlı mikroskobik canlıların ölümü için en faydalı yöntem gibi geliyor bana. Ama tabi sadece bir fikir yürütme. Tecrübelilerden cevap bekleyelim bakalım.

ege kesilmez

Kraliçe
Yasaklanmış Üye
23 May 2020
915
287
275
LV
0

Ben daha önce yapıyordum sorun çıkmadı 1 SAAT derin dondurucuda beklet 1 yıldır öyle yapıyorum biraz sinek depola

KertenKelebek

Kraliçe
Yönetici
11 Ocak 2020
542
531
375
Ödüller
8
LV
3

Kaynattığınız zaman protein yapısı denatüre olacaktır kısacası pişecektir. Malum böcekleri haşlamak gözünüze güzel gözükmeyebilir. Doğada çiğ halde yedikleri besini pişmiş olarak görünce ne kadar ilgilenirler bilmiyorum ? Dondurucuda bekletme işlemi daha kolay gözüküyor. Bakterilerin çoğu besinle birlikte donduktan sonra sıcaklık arttığı zaman aktif hale gelecektir durum böyle olunca zararlı bakterilerden kurtulmak zor gibi... Diğer yandan da sıvılar katı hale geçerken hacmi artar ve kristal forma geçer buda organizmaların parçalanmasıyla ölüme sebep olabilir.

Sesli düşünüyordum :D
Doğrudan vermek yerine dondurma işlemi çok daha güvenilir duruyor ☺

Son düzenleme:

Emre Günsan

Asker
6 Haz 2020
322
131
185
Ödüller
3
LV
2

ben dondurup stok yapıyordum. hem vermek için canlı yem toplayacaksan solucanı canlı yem olarak kullanma. çok kötü bir tecrübe. sulu pamuğun arkasına girmiş , tüpe su akıtıp yumurtaları öldürmüştü. vereceksen bölüp en az hareket eden parçasını dondurup ver. ( neden solucan dersen benim karıncalar çok seviyordu) ayrıca koloni ilk birkaç işcideyken sert kabuklu böcekler yerine yumuşak kabuklu ( sinek , güve ,sivrisinek , bazı örümcekler) vs vermeni öneririm

Oguzhan123

Media
14 Haz 2020
30
14
50
LV
0

Herkese yanıtları için çok teşekkür ederim. Karıncalarla ilgilenmeye başladığımdan beri bizden küçük yaşam formlarına gerçekten çok farklı bakmaya başladım. Hobinin en sevdiğim kısmı bu oldu. Şu an çevremizde bulunan ve genel olarak "rahatsız edici" ya da "bunlardan nasıl kurtulabilirim" denen canlıların hepsi bi anda değerli gelmeye başlıyor.

Users who are viewing this thread

Üst Alt