Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Cinsi Nedir?

talhaakın

Süper Majör
6 May 2021
288
124
140
Ödüller
3
LV
2

o zaman söylenen iki cins arasında inceleyerek karşılaştım yapmak size kaldı, kolay gelsin:)

enes☆

Kraliçe
Deneyimli Hobici
11 Tem 2020
912
555
375
Ödüller
12
LV
4

267. Solenopsis fugax
268. Solenopsis cf. lusitanica
269. Solenopsis latro
270. Solenopsis orbula
Türkiye'de tayin edilen Solenopsis türlerinin hiçbiri Nisan-Haziran ayı aralığında uçmuyor. (Sonbaharda uçuyorlar.) Ayriyeten tetramoriumun uçuşlarının en çok olduğu ayda olmamız da solenopsis olma ihtimalini düşürüyor.
Şahsen ilk bakışta ve şuan da dahil kraliçeyi tetramorium olarak gördüm fakat propodeal spine ayırt edemediğimden kesin olarak tetramorium diyemiyorum. Mymecology bilgim yetmiyor herhal.

Kısaca Carebara oertzeni gibi nadir bir myrmicinae olması bile solenopsis olmasından daha ihtimal uçuş zamanı denk geliyor en azından, fotoğraftaki tetramorium

Tibuk

Kraliçe
Deneyimli Hobici
20 Nis 2021
569
499
375
Ödüller
9
LV
3

4 yıllık uçuş kayıtlarımı inceledim. Solenopsis sp. bulduğum tarihlerden bazıları:
-06.23.2018
-06.28.2019
-06.03.2020
-06.11.2020
Geri kalan tüm tarihler sohbahar ve ağustos ayına ait.
Uçuş tarihleri hakkında kesin bir çizgi çekebilseydik her şey çok kolay olurdu. Yine de evet, uçuş tarihleri tetramorium olma ihtimalini arttırıyor. O halde propodeum ve pedicel görselleri ile kesinleştirebiliriz. Makro lens vardır umarım.

Users who are viewing this thread

Üst Alt