Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Cinsi/Türü Nedir?

soykansm

Yumurta
22 Ağu 2021
3
0
5
LV
0

Merhaba bu Camponotus'u Bugün buldum alt türünü merak ediyorum bilen varsa yazabilir mi? Boyu 1,5 cm civarı.
IMG_20210827_224534.jpg
IMG_20210827_224541.jpg

Benzer konular

Tibuk

Kraliçe
Deneyimli Hobici
20 Nis 2021
569
499
375
Ödüller
9
LV
3

Hocam ilk olarak istediğiniz bilgi alt tür değil, tür çünkü camponotus tür değil cinstir. Öncelikle taksonomi hatasını düzelteyim. Tür tespitine gelecek olursak bu pek mümkün değil. Birincisi tür tespitleri pek çok cinste işçiler üzerinden yapılır, kraliçeler üzerinden değil. İkincisi her türün ayrımı morfolojik özellikleriyle yapılmaz, bunun farklı metotları mevcut. Üçüncüsü atmış olduğun alt cinsi tanaemyrmex olan kraliçenin benzer türleri arasındaki ayrımlar çok küçük farklara dayanır, işçiler üzerinden mikro çekimler gerekebilir. Mikro çekimler olsa dahi bu türler arasındaki elemeyi yapabilecek ve doğru tespiti gerçekleştirecek yer burası değil, bir üniversite olur ve alanında uzman kişiler tarafından incelenmelidir. Yani diyeceğim o ki bu Tuğkan abinin Messor Hesperius buldum, Lasius Niger buldum, işte bilmem Camponotus Fellah buldum demesi kadar kolay değil. Bu verilen türlerin tespiti yalnızca tahmini olup, pek fazla doğruluk payı içermemekte (Hesperius'un Türkiye'de olmaması gibi.). Takipçisisin sanırım onun için oradan örnek verdim.

Camponotus sp. (Camponotus cinsinin herhangi bir türü) diyerek bakımını gerçekleştirebilirsin. Umarım anlatabilmişimdir. İyi hobiler.

soykansm

Yumurta
22 Ağu 2021
3
0
5
LV
0

Hocam ilk olarak istediğiniz bilgi alt tür değil, tür çünkü camponotus tür değil cinstir. Öncelikle taksonomi hatasını düzelteyim. Tür tespitine gelecek olursak bu pek mümkün değil. Birincisi tür tespitleri pek çok cinste işçiler üzerinden yapılır, kraliçeler üzerinden değil. İkincisi her türün ayrımı morfolojik özellikleriyle yapılmaz, bunun farklı metotları mevcut. Üçüncüsü atmış olduğun alt cinsi tanaemyrmex olan kraliçenin benzer türleri arasındaki ayrımlar çok küçük farklara dayanır, işçiler üzerinden mikro çekimler gerekebilir. Mikro çekimler olsa dahi bu türler arasındaki elemeyi yapabilecek ve doğru tespiti gerçekleştirecek yer burası değil, bir üniversite olur ve alanında uzman kişiler tarafından incelenmelidir. Yani diyeceğim o ki bu Tuğkan abinin Messor Hesperius buldum, Lasius Niger buldum, işte bilmem Camponotus Fellah buldum demesi kadar kolay değil. Bu verilen türlerin tespiti yalnızca tahmini olup, pek fazla doğruluk payı içermemekte (Hesperius'un Türkiye'de olmaması gibi.). Takipçisisin sanırım onun için oradan örnek verdim.

Camponotus sp. (Camponotus cinsinin herhangi bir türü) diyerek bakımını gerçekleştirebilirsin. Umarım anlatabilmişimdir. İyi hobiler.
Tamamdır çok teşekkürler dediğiniz gibi bakımını gerçekleştireceğim. Merak ettiğimden sormuştum alt türü
tanaemyrmex dediniz değil mi doğru anlamışımdır umarım.

Tibuk

Kraliçe
Deneyimli Hobici
20 Nis 2021
569
499
375
Ödüller
9
LV
3

Tamamdır çok teşekkürler dediğiniz gibi bakımını gerçekleştireceğim. Merak ettiğimden sormuştum alt türü
tanaemyrmex dediniz değil mi doğru anlamışımdır umarım.
Hocam okumamışsın yazdıklarımı, anlamayı geçtim. Türünün tespit edilmesinin bizler tarafından mümkün olmadığından bahsettim ben sana. Tanaemyrmex dediğim bir alt cinstir. Camponotus -> CİNS, Tanaemyrmex -> ALT CİNS, Fellah -> TÜR(cins, alt cins, tür ismi olarak verdiklerim yalnızca örnek teşkil etmekte)

enes☆

Kraliçe
Deneyimli Hobici
11 Tem 2020
911
555
375
Ödüller
12
LV
4

+

Rauber

Yumurta
7 Haz 2021
15
1
15
LV
0

Abi kesin olarak bilemeyiz fakat sancus veya fellah olabilir diyebilirdin, adamın almak istediği cevap bu zaten. Atomu parçalanıyoruz altı üstü hobi amaçlı karınca besliyoruz bu kadar neden kasıyorsun ki.

Tibuk

Kraliçe
Deneyimli Hobici
20 Nis 2021
569
499
375
Ödüller
9
LV
3

Abi kesin olarak bilemeyiz fakat sancus veya fellah olabilir diyebilirdin, adamın almak istediği cevap bu zaten. Atomu parçalanıyoruz altı üstü hobi amaçlı karınca besliyoruz bu kadar neden kasıyorsun ki.
Dostum ben hobimi ciddiye alıyorum ve ciddiyetle yürütüyorum, insanlara yanlış bilgi vermek istemiyorum. Konunun doğru mantığının ve doğru yaklaşımının ne olduğunun öğrenilmesi için yardımcı olmaya çalışıyorum. Sen istediğin gibi hobini yürütebilirsin, eğlenerek, dans ederek umurumda değil. Ama benim yaptığım işe de karışma.

Tibuk

Kraliçe
Deneyimli Hobici
20 Nis 2021
569
499
375
Ödüller
9
LV
3

Ayrıca bir konuya en mantıklı ve doğru açıdan yaklaşıyoruz diye kasmış olmuyoruz. Yoksa tür uydurmasını ben de bilirdim ki öylesi çok daha kolay ve zahmetsiz olurdu ))

Rauber

Yumurta
7 Haz 2021
15
1
15
LV
0

Dostum ben hobimi ciddiye alıyorum ve ciddiyetle yürütüyorum, insanlara yanlış bilgi vermek istemiyorum. Konunun doğru mantığının ve doğru yaklaşımının öğrenilmesi için yardımcı olmaya çalışıyorum. Sen istediğin gibi hobini yürütebilirsin, eğlenerek, dans ederek umurumda değil. Ama benim yaptığım işe de karışma.
Demek istediğim şu evet böyle yapabilirsin ama mesela bunun hakkında gidip bir konu açarsan bilgilendirme amaçlı eğer bu kadar ayrıntılı öğrenmek isteyen biri gidip oradan okuyabilir. Boşuna buraya gelip bu kadar detaylı bir şey yazmanın bir mantığı yok çünkü arkadaşta da olduğu gibi sadece kafasını karıştırmış olursun ve kafası karışınca da daha çok yanlış bilgi edinebilir. Sonra da adam gelip sana alt türü tanaemyrmex mıydı diye sorar tabi. Ben de bu hobiyi sadece birkaç aydır yapıyorum öyle yıllarımı falan vermedim fakat alt cinsinin kraliçeye bakılarak kesin olarak söylenemeyeceğini ben de biliyorum. Kesin olarak bilemeyiz ama tahminen şu şu olabilir der geçersin, senin kadar iyi bilmek isteyen gider daha detaylı araştırır öğrenir zaten. Bi de son olarak şunları söylemek istiyorum konudan bağımsız yazdıklarımı konuyu tartışma amaçlı yazdım herhangi bi kötü düşüncem olmadı yazarken fakat belki mizacın öyledir ki kötü bir amacın olduğunu düşünmüyorum ama yorumlarında, en azından kendi görduklerimde gereksiz sert yorumlar yapıyorsun. Yukarıda talha arkadaşımız da söylemiş zaten, sadece farkında olman açısından söylüyorum. Sen farkında olmuyorsun belki ama etrafına kötü enerji yayıyorsun, biraz daha sakin olursan daha iyi olur. Yeni yeni bu hobiye başlamak isteyen insanları farkında olmadan soğutuyor olabilirsin. Tabi eleştirimi dikkate alıp almamak yine sana kalıyor.

Tibuk

Kraliçe
Deneyimli Hobici
20 Nis 2021
569
499
375
Ödüller
9
LV
3

Demek istediğim şu evet böyle yapabilirsin ama mesela bunun hakkında gidip bir konu açarsan bilgilendirme amaçlı eğer bu kadar ayrıntılı öğrenmek isteyen biri gidip oradan okuyabilir. Boşuna buraya gelip bu kadar detaylı bir şey yazmanın bir mantığı yok çünkü arkadaşta da olduğu gibi sadece kafasını karıştırmış olursun ve kafası karışınca da daha çok yanlış bilgi edinebilir. Sonra da adam gelip sana alt türü tanaemyrmex mıydı diye sorar tabi. Ben de bu hobiyi sadece birkaç aydır yapıyorum öyle yıllarımı falan vermedim fakat alt cinsinin kraliçeye bakılarak kesin olarak söylenemeyeceğini ben de biliyorum. Kesin olarak bilemeyiz ama tahminen şu şu olabilir der geçersin, senin kadar iyi bilmek isteyen gider daha detaylı araştırır öğrenir zaten. Bi de son olarak şunları söylemek istiyorum konudan bağımsız yazdıklarımı konuyu tartışma amaçlı yazdım herhangi bi kötü düşüncem olmadı yazarken fakat belki mizacın öyledir ki kötü bir amacın olduğunu düşünmüyorum ama yorumlarında, en azından kendi görduklerimde gereksiz sert yorumlar yapıyorsun. Yukarıda talha arkadaşımız da söylemiş zaten, sadece farkında olman açısından söylüyorum. Sen farkında olmuyorsun belki ama etrafına kötü enerji yayıyorsun, biraz daha sakin olursan daha iyi olur. Yeni yeni bu hobiye başlamak isteyen insanları farkında olmadan soğutuyor olabilirsin. Tabi eleştirimi dikkate alıp almamak yine sana kalıyor.
Eleştirin için teşekkür ederim. Ancak ben insanların doğru bilgi alımını kolaylaştırmaya çalışırken karşımdaki şahıs bana "neden bu kadar kasıyorsun?" şeklinde geri dönüş yaparsa (normalde ciddiye almaya ve cevap vermeye değen bir yorum değil) ancak kendimi izah etme gereği duyuyorum ve evet sert bir mizacım var, karakterim böyle. Ancak burada bulunmamın tek sebebi insanlara yardımcı olmak, kendime bir çıkarım yok. Kafası karışan şahıs üstteki paragrafımdaki bilmediği terimleri öğrenip, ardından anlamadığı yerleri bana sorarsa karşılıklı diyaloglar şeklinde bu durumu halledebiliriz. Ki kafa karışıklığını gidermek adına sonradan extra açıklamalarda da bulundum. Orada belki size sert gelen nokta "anlamayı geçtim, okumamışsın bile." olabilir, orada da bütün paragraf boyunca türünün bizler tarafından tespitinin gerçekleştirilemeyeceğinden bahsettiğim halde yine "yani türü şu mu?" Şeklinde soru sordu ve doğal olarak "okumamışsın" yanıtını verdim. Sen birkaç aydır bu hobidesin, ben 4 yıldır. Dolayısıyla pek çok tecrübem var, bu tecrübelerimi size açıyorum. Etimden, sütümden faydalanın istiyorum. Şu şu olabilir demenin hiçbir mantığı yok, verilen ihtimallerin doğruyu yansıtma payı oldukça düşük olacaktır. Dolayısıyla bu gereksiz tür tahmini, benim yaptığım açıklamadan daha yararlı olmayacaktır. Daha önce de belirttiğim gibi konuya "en doğru" yaklaşım ilk paragrafımdaki yaklaşım şeklidir ve bu yaklaşım ne kadar yaygınlaşırsa yanlış bilgi aktarımı o kadar az olur ve engellenir. Kimseye bana soru sormasından dolayı kızdığım falan yok, özelden 24 saat soru sorabilirsiniz hepsine itina ile cevap veririm. Bu hobiye kaç kişiyi kattığımı, devamını sağladığımı tahmin bile edemezsin. Soğuttuğum birileri varsa ısıtmasını da bilirim. İyi hobiler. Bu da son açıklamam idi bu konudaki ve hobideki tutumumu hiçbir şekilde değiştirmeyeceğim. Yanlış bilgi aktarımını engellemeye devam edeceğim. Hoşça kalın.

Rauber

Yumurta
7 Haz 2021
15
1
15
LV
0

Eleştirin için teşekkür ederim. Ancak ben insanların doğru bilgi alımını kolaylaştırmaya çalışırken karşımdaki şahıs bana "neden bu kadar kasıyorsun?" şeklinde geri dönüş yaparsa (normalde ciddiye almaya ve cevap vermeye değen bir yorum değil) kendimi izah etme gereği duyuyorum ve evet sert bir mizacım var, karakterim böyle. Ancak burada bulunmamın tek sebebi insanlara yardımcı olmak, kendime bir çıkarım yok. Kafası karışan şahıs üstteki paragrafımdaki bilmediği terimleri öğrenip, ardından anlamadığı yerleri bana sorarsa karşılıklı diyaloglar şeklinde bu durumu halledebiliriz. Ki kafa karışıklığını gidermek adına sonradan extra açıklamalarda da bulundum. Orada belki size sert gelen nokta "anlamayı geçtim, okumamışsın bile." olabilir, orada da bütün paragraf boyunca türünün bizler tarafından tespitinin gerçekleştirilemeyeceğinden bahsettiğim halde yine "yani türü şu mu?" Şeklinde soru sordu ve doğal olarak "okumamışsın" yanıtını verdim. Sen birkaç aydır bu hobidesin, ben 4 yıldır. Dolayısıyla pek çok tecrübem var, bu tecrübelerimi size açıyorum. Etimden, sütümden faydalanın istiyorum. Şu şu olabilir demenin hiçbir mantığı yok, bu yalnızca açıklama yapmaya üşenmek olur. Daha önce de belirttiğim gibi konuya "en doğru" yaklaşım ilk paragrafımdaki yaklaşım şeklidir ve bu yaklaşım ne kadar yaygınlaşırsa yanlış bilgi aktarımı o kadar az olur ve engellenir. Kimseye bana soru sormasından dolayı kızdığım falan yok, özelden 24 saat soru sorabilirsiniz hepsine itina ile cevap veririm. Bu hobiye kaç kişiyi kattığımı, devamını sağladığımı tahmin bile edemezsin. Soğuttuğum birileri varsa ısıtmasını da bilirim. İyi hobiler. Bu da son açıklamam idi bu konudaki ve hobideki tutumumu hiçbir şekilde değiştirmeyeceğim. Yanlış bilgi aktarımını engellemeye devam edeceğim. Hoşça kalın.
Peki

Users who are viewing this thread

Üst Alt