Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Colobopsislerin yeni mekanı Ctruncatus_2☆

enes☆

Kraliçe
Deneyimli Hobici
11 Tem 2020
911
555
375
Ödüller
12
LV
4

Colobopsisin ilk işçisi çıktı:

Fakat...Maalesef ya özürlü ya da sakat doğdu kalıcı olabilir geçici olabilir.Sebebi kraliçe zamanında yumurtalara pamuk sarmış.Sonucunda gelişimi bozmuş.
Bu sebepten brood ve işçiyi saran pamuğu çıkarmak için 0 su ile kurulan odunlu test tüpü setupını bozdum.
Bozduktan sonra larva ve işçiyi pamuktan kurtardım.Yalnız işçi hala ayaklanıp hareket edemedi belki manuel düzeltilemeyecek kadar küçük pamuk sarmış olabilir neyse yarın bakacağız düzeldi mi.Buarada şöyle chamber(odacık)lı suyun olduğu bir setupa aldım:

Benzer konular

enes☆

Kraliçe
Deneyimli Hobici
11 Tem 2020
911
555
375
Ödüller
12
LV
4

İşçi

Ekli dosyalar

• IMG-20200916-WA0010.jpg
    IMG-20200916-WA0010.jpg
    64.5 KB · Görüntüleme: 191
  • IMG-20200916-WA0004.jpg
    IMG-20200916-WA0004.jpg
    52.8 KB · Görüntüleme: 186

collector

Media
5 Ağu 2020
39
22
50
LV
0

b
Bulunabilirsin seve seve.Nemi sevmiyorlar fakat o dal setupında hiç karışamıyordum dediğim gibi brooda pamuk sarmış işçi bozuk gelişmiş.
Cok derin dusundugn icn sıkıntı cıkıyor.aslında olay cok basit.Dal setapını gordum fakat ne yalan soyliyim kullanıssız olucagı cok belliydi.Nem bir nebze fakat bu hayvanların suda icmesi gerekir ki colobobsisler zaten eserekli canlılar pek rahatsız edilmeye gelmiyorlar ayrıca dogadada çölde yasamıyorlar yani azda olsa nem gerekli ki bana kalırsa ilk nanitic o yuzden boye.Chamber larada hic gerek yok aslında cok basit bir mantıgı nemi seven turler ve sevmeyen turler.Bunu ayarlamak icn zorluk cıkarıcak setuplara gerek yok basit mantıkla dip pamugunu sıkı ve uc pamugunu gevsek koyarsan nem cok az olur dip pamugunu gevsek uc pamugunu sıkı koyarsan nem cok olur.

Benm colobobsis kralicelerimi koydugum tuplerin tamamının dip pamugu normalden biraz daha uzun ve sıkı uc pamuguda gevsek sonuc olarak kralicelerin %50 sinden fazlası yumurtladı geriside benm yakalama metodumdan dolayı ya dollenmemistir yada yazlıktan evime donerken yol stresine dayanayıp oldu.

hypoponera ların (ki tam turunu belirleyebilecek kadar tecrubeli degilm) nemi cok sevdigini bildigim icn onların bulundugu test tupundeki dip pamugu cok gevsek ve kısacık uc pamuguda sıkı dogal olarak nem icerde kalıyor.

Basit mantık yani ne kadr para okadar cokomel :)

enes☆

Kraliçe
Deneyimli Hobici
11 Tem 2020
911
555
375
Ödüller
12
LV
4

Cok derin dusundugn icn sıkıntı cıkıyor.aslında olay cok basit.Dal setapını gordum fakat ne yalan soyliyim kullanıssız olucagı cok belliydi.Nem bir nebze fakat bu hayvanların suda icmesi gerekir ki colobobsisler zaten eserekli canlılar pek rahatsız edilmeye gelmiyorlar ayrıca dogadada çölde yasamıyorlar yani azda olsa nem gerekli ki bana kalırsa ilk nanitic o yuzden boye.Chamber larada hic gerek yok aslında cok basit bir mantıgı nemi seven turler ve sevmeyen turler.Bunu ayarlamak icn zorluk cıkarıcak setuplara gerek yok basit mantıkla dip pamugunu sıkı ve uc pamugunu gevsek koyarsan nem cok az olur dip pamugunu gevsek uc pamugunu sıkı koyarsan nem cok olur.

Benm colobobsis kralicelerimi koydugum tuplerin tamamının dip pamugu normalden biraz daha uzun ve sıkı uc pamuguda gevsek sonuc olarak kralicelerin %50 sinden fazlası yumurtladı geriside benm yakalama metodumdan dolayı ya dollenmemistir yada yazlıktan evime donerken yol stresine dayanayıp oldu.

hypoponera ların (ki tam turunu belirleyebilecek kadar tecrubeli degilm) nemi cok sevdigini bildigim icn onların bulundugu test tupundeki dip pamugu cok gevsek ve kısacık uc pamuguda sıkı dogal olarak nem icerde kalıyor.

Basit mantık yani ne kadr para okadar cokomel :)
İşçi düzeldi ayriyeten sizin setuplarınızı sanki norm gibi anlatmışsınız yabancı gruplardan tanıdıklarım var 0 su ile 100lerce iscili alateli koloniye sahip.Olay şu kraliçe tıkmak için koyduğum pamuğu brooda sarmış(posttaki 2.fotoğrafta açıkça gözüküyor)nemle alakası yok ki çölde yaşamakla nemin alakası yok buarada çünkü karıncaların özelliklerini makro habitatlar(çöl,orman,bozkır) değil mikro habitatlar(derine kazılmış kum,derine kazılmış toprak,ağaç,dal parçası,taş altı,yaprak altı(leaf-litter diye geciyordu galiba)vs.) belirler ki Colobopsisler doğada 0 nem kaynağı olan yerlerde bulunuyor.Benim yaptığım setup gayet de mantıklıydı...Pamuğu bozdum yeni setupa aldım işçi sabah uyandığımda daha düzgün hareket ediyordu...

collector

Media
5 Ağu 2020
39
22
50
LV
0

İşçi düzeldi ayriyeten sizin setuplarınızı sanki norm gibi anlatmışsınız yabancı gruplardan tanıdıklarım var 0 su ile 100lerce iscili alateli koloniye sahip.Olay şu kraliçe tıkmak için koyduğum pamuğu brooda sarmış(posttaki 2.fotoğrafta açıkça gözüküyor)nemle alakası yok ki çölde yaşamakla nemin alakası yok buarada çünkü karıncaların özelliklerini makro habitatlar(çöl,orman,bozkır) değil mikro habitatlar(derine kazılmış kum,derine kazılmış toprak,ağaç,dal parçası,taş altı,yaprak altı(leaf-litter diye geciyordu galiba)vs.) belirler ki Colobopsisler doğada 0 nem kaynağı olan yerlerde bulunuyor.Benim yaptığım setup gayet de mantıklıydı...Pamuğu bozdum yeni setupa aldım işçi sabah uyandığımda daha düzgün hareket ediyordu...
ozaman sorun yok demektir demekki bnm mantıgım yanlısmıs

enes☆

Kraliçe
Deneyimli Hobici
11 Tem 2020
911
555
375
Ödüller
12
LV
4

Kraliçe öldü arkasında 1 işçi 1 larva bıraktı, nemden dolayı olmus olabilir bilmiyorum rest in peace

enes☆

Kraliçe
Deneyimli Hobici
11 Tem 2020
911
555
375
Ödüller
12
LV
4

Buarada paylaşacak post bulamadım haber vereyim: colobopsis uçuşları başladı