Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Componotus Sanctus yardım

Alparslan

Pupa
21 Haz 2020
27
9
30
28
LV
0

Arkadaşlar selamlar. Kraliçe test tüpünün nemli olan pamuğunu bu şekilde çekiştirip duruyor. Bir süre sonra tekrar yapıştıyor ve yine çekmeye çalışıyor. Kaçmaya mi çalışıyor yeri mi büyük anlayamadım sizce sebebi nedir? IMG20200624153456.jpgIMG20200624153435.jpg

Alperen03

Asker
29 Mar 2020
354
92
185
Ödüller
2
LV
1

Can Doğan

Media
20 Haz 2020
42
18
50
LV
0

Biraz alanı daralt, larvası varsa tüpü değiştirme ama larvası yoksa daha az suyla tüpü değiştirebilirsin.

Can Doğan

Media
20 Haz 2020
42
18
50
LV
0

Larvası var arkadaşlar dediğiniz gibi alanı biraz daha daraltip bırakayım en iyisi kendi haline bir süre. Bir de daha fazla çekip suda boğulması mümkün müdür?
O yüzden dedim tüp değiştirmeyi çünkü biraz daha eşerse damlama riski var hem de larvalar suda kalabilir. Daha fazla eşelerse şırıngayla suyun birazını almaya çalışabilirsin. Umarım durur.

Alparslan

Pupa
21 Haz 2020
27
9
30
28
LV
0

O yüzden dedim tüp değiştirmeyi çünkü biraz daha eşerse damlama riski var hem de larvalar suda kalabilir. Daha fazla eşelerse şırıngayla suyun birazını almaya çalışabilirsin. Umarım durur.
Akşama bakayım devam ederse değiştireyim hocam valla ilk kolonim olacak işçiler çıkarsa ölürse çok üzülürüm. Değiştirsem ne gibi sorunlar olabilir peki?

Can Doğan

Media
20 Haz 2020
42
18
50
LV
0

Zorla değiştirirsen %90 işçi çıkmadan larvalar ölür. Kraliçe bakmaz yani. Aynı şekilde bir tüp daha ayarlayıp bantlasan acaba kendi geçer mi diye düşünüyorum çok zor. Sen damlama yapmadıktan sonra çok zor durumda kalmazsan değiştirme. Bir bildiği vardır kraliçenin ?

Alparslan

Pupa
21 Haz 2020
27
9
30
28
LV
0

Zorla değiştirirsen %90 işçi çıkmadan larvalar ölür. Kraliçe bakmaz yani. Aynı şekilde bir tüp daha ayarlayıp bantlasan acaba kendi geçer mi diye düşünüyorum çok zor. Sen damlama yapmadıktan sonra çok zor durumda kalmazsan değiştirme. Bir bildiği vardır kraliçenin ?
kapak olan pamuğu tüpün ilerisine ittir sorun çözüldü

Sağolun arkadaşlar uğraşmayı bıraktı sanırım hatta diğer pamuğa gitti bu sefer biraz stres yaptırdık sanırım hayvancağıza bırakayım artık takılsın işçileri çıkana kadar ? merak ettiğim bir hareketi daha var eğilip bükülüyor bazen o abdomen denilen yer sanırım orayla uğraşıyor ağzıyla bir anlamı var mı bu hareketin yumurtlayacak sandım ?

Pabateur

Majör
16 Haz 2020
60
29
80
LV
0

Bunlar normal hareketler. Stresten, yuvayı benimsemek için vs yapabiliyorlar. O hareketi yapması da doğal. Yumurtlarken yapıyorlar genellikle o hareketi. Rahatsız etmemeye özen gösterin. Ancak o pamuk pek ıslak haberiniz olsun.

Alparslan

Pupa
21 Haz 2020
27
9
30
28
LV
0

Bunlar normal hareketler. Stresten, yuvayı benimsemek için vs yapabiliyorlar. O hareketi yapması da doğal. Yumurtlarken yapıyorlar genellikle o hareketi. Rahatsız etmemeye özen gösterin. Ancak o pamuk pek ıslak haberiniz olsun.
Anladım teşekkür ederim :) aslında o kadar ıslak değildi ama o kadar çok uğraştı ki çekip çekip sanırım ondan böyle oldu ya da ben de fazla itmiş olabilirim bilemiyorum bir zararı olur mu?

Pabateur

Majör
16 Haz 2020
60
29
80
LV
0

Bakıyorum hocam arada bir rahatsız etmemeye çalışarak. Farklı bir test tüpüne almaya çalışmamın büyük sıkıntılar çıkaracağını öğrendim buradan o yüzden şimdilik bekliyorum
Hayır büyük sıkıntılar çıkartmaz. Strese girer o kadar. Bence su taşma tehlikesini göz önünde bulundurursak çok daha sağlıklı bir yol olacaktır. Tabii kraliçe kendi geçer mi orasını bilemeyeceğim.

Alparslan

Pupa
21 Haz 2020
27
9
30
28
LV
0

Hayır büyük sıkıntılar çıkartmaz. Strese girer o kadar. Bence su taşma tehlikesini göz önünde bulundurursak çok daha sağlıklı bir yol olacaktır. Tabii kraliçe kendi geçer mi orasını bilemeyeceğim.

Vallahi ben daha çok stres yaptım ya arada kalmaktan iki yol da kayıplara çıkıyor ? pamuğun durumu şuan için iyi hocam çekiştirmeyi falan da bıraktı sakince takılıyor. Etrafa pamuk ipliği saçılmış çekiştirmelerinden dolayı, onlardan biraz rahatsız sadece :)

Pabateur

Majör
16 Haz 2020
60
29
80
LV
0

Vallahi ben daha çok stres yaptım ya arada kalmaktan iki yol da kayıplara çıkıyor ? pamuğun durumu şuan için iyi hocam çekiştirmeyi falan da bıraktı sakince takılıyor. Etrafa pamuk ipliği saçılmış çekiştirmelerinden dolayı, onlardan biraz rahatsız sadece :)
Sorun olmaz o zaman umarım :)

KertenKelebek

Kraliçe
Yönetici
11 Ocak 2020
542
531
375
Ödüller
8
LV
3

## Tehlikeli Öneri ##
Çöp şiş çubuğunun ucuna pamuk sarıp fazla suyu alabiliyorum. İnce ve uzun olmasıyla yuvaya müdahale edebilirsin. Burada dikkat etmen gerekenler arasında çubuğu yaklaştırırken çok hassas olacaksın kraliçe eğer tepki gösterirse hiç zorlama. Çubuğu uzatırken test tüpüne mümkün olduğunca değdirme, sürtünme sırasında çıkan titreşim bile strese sokabilir. Besleme ve temizliklerde aynı hassasiyetle yaklaştığım için Camponotus kraliçesi ve işçileri alıştı eğer bu çubuk geliyorsa güzel birşey olacak diyip kenarı çekiliyorlar. Bu anlaşmayı Messor kolonisinde başaramadım ? çubuğu görür görmez saldırıyorlar.

Bu uygulama doğrudan müdahale gerektiğinde yapılmalı eğer acil bir durum yoksa yeni test tüpü bağlayarak transfer yapmak daha sağlıklı olur.

Alparslan

Pupa
21 Haz 2020
27
9
30
28
LV
0

## Tehlikeli Öneri ##
Çöp şiş çubuğunun ucuna pamuk sarıp fazla suyu alabiliyorum. İnce ve uzun olmasıyla yuvaya müdahale edebilirsin. Burada dikkat etmen gerekenler arasında çubuğu yaklaştırırken çok hassas olacaksın kraliçe eğer tepki gösterirse hiç zorlama. Çubuğu uzatırken test tüpüne mümkün olduğunca değdirme, sürtünme sırasında çıkan titreşim bile strese sokabilir. Besleme ve temizliklerde aynı hassasiyetle yaklaştığım için Componotus kraliçesi ve işçileri alıştı eğer bu çubuk geliyorsa güzel birşey olacak diyip kenarı çekiliyorlar. Bu anlaşmayı Messor kolonisinde başaramadım ? çubuğu görür görmez saldırıyorlar.

Bu uygulama doğrudan müdahale gerektiğinde yapılmalı eğer acil bir durum yoksa yeni test tüpü bağlayarak transfer yapmak daha sağlıklı olur.

Şuan gayet rahat hocam bi daha uğraşıp strese sokmayayım hayvanı ışığa da alışmış sanırım çıkarınca hiç umursamıyor yumurtalarıyla takılıyor öyle :) yeni olduğum için çekiniyorum zaten biraz başına bişey gelirse yumurtaların ya da kraliçenin devam edemem kolay kolay ? tavsiyeleriniz için teşekkür ederim birbirimize alıştıkça koloni ile yaparız umarım :)

MüctebaEgin

Yumurta
29 May 2021
3
4
15
LV
0

.Arkadaşlar benim de bir Componotus sanctus kolonim var 2 işçisi çıktı beslemede yaptım ama işçıler tüpten kaçmaya çalışıyor neden bir bilginiz var mı

Mssr

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
18 May 2020
1,053
474
375
Ödüller
11
LV
4

.Arkadaşlar benim de bir Componotus sanctus kolonim var 2 işçisi çıktı beslemede yaptım ama işçıler tüpten kaçmaya çalışıyor neden bir bilginiz var mı
Pamuğa saldırıyor, strese girmiş veya aç olabilirler. Fazla rahatsız etmemeye çalışın.

Users who are viewing this thread

Üst Alt