Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Componotus Sanctus Yumurtları Büyümüyor!

Can Şimşek

Yumurta
6 May 2021
8
3
15
LV
0

Merhaba ben de 28 nisanda 2 tane componotus sanctus buldum. İkisi de yaklaşık 1.5 hafta önce yumurtladı. Garip olan şu ki yumurtaların fotoğrafını çektiğim gün ilk yumurtladığını fark ettiğim gün olmasına rağmen yumurtaları hala çok küçük ve larva veya pupa hale geçmediler. Acaba beslenmesinde mi sorun var diyerek ikisine de birer damla şekerli su verdim. Bunun bir zararı olur mu? Bir de içlerinden birini pamuğunu tıkamak için havaya kaldırdığımda yaklaşık 10cm den masanın üzerine düşürdüm.Cam tüp zarar görmedi ama kraliçe epey bir korktu. Yumurtlarını yer mi veya ona ne kadar zarar vermiştir bu durum? Bu soru beni çok korkutuyor. Şimdiden cevaplar için teşekkürler.
e82453e6-db15-41c7-9e62-6b5528ff66b6.jpg
5809078a-28c8-4c37-80fa-257f5dda1b3f.jpg

Benzer konular

19 Nis 2021
77
25
30
LV
0

Şekerli su eğer yumurtalara değmediyse bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Yumurtalarını yeme konusunda bir fikrim yok ama yine de sen bakmamaya çalış hayvanlara.

yyurdugul

Süper Majör
10 Nis 2021
249
114
140
Ödüller
3
LV
2

comp larda yumurta gelişimi yavaş olabilir , normaldir , doğaldır. burada sana düşen kraliçeyi strese sokup yumurtaları yemesini önlemek. yüksekten düşene de biraz daha dikkat et derim . 1 2 hafta boyunca ikisini de pek sarsmamaya özen göster. 2 3 günde bir senin de yaptığın gibi kırmızı ışık altında periyodik kontrollerini gerçekleştirebilirsin. ayrıca ilk işçi çıkana kadar da hiçbir besin takviyesine gerek yok ama istersen 1damla - zaten kraliçe tek başına fazlasına gerek yok - şekerli su verbilirsin. bu süreç sonunda güzel işçiler alacağına inanıyorum :giggle:

Can Şimşek

Yumurta
6 May 2021
8
3
15
LV
0

comp larda yumurta gelişimi yavaş olabilir , normaldir , doğaldır. burada sana düşen kraliçeyi strese sokup yumurtaları yemesini önlemek. yüksekten düşene de biraz daha dikkat et derim . 1 2 hafta boyunca ikisini de pek sarsmamaya özen göster. 2 3 günde bir senin de yaptığın gibi kırmızı ışık altında periyodik kontrollerini gerçekleştirebilirsin. ayrıca ilk işçi çıkana kadar da hiçbir besin takviyesine gerek yok ama istersen 1damla - zaten kraliçe tek başına fazlasına gerek yok - şekerli su verbilirsin. bu süreç sonunda güzel işçiler alacağına inanıyorum :giggle:
Teşekkür ederim
:):giggle:

rdsmsk

Pupa
25 Nis 2021
60
27
30
LV
0

Bir nem ve ısı ölçer ile ortamın nem ve ısısını ölçmeni tavsiye ederim (eğer mümkünse) belki farkında olmadan uygun olmayan bir ortam oluşmuştur. Bir de titreşim yada farkında olma dan sürekli rahatsız etme söz konusudur. Buda Com. San. gibi çok aktif bir türde strese neden olabilir. Müzik çalar yada rüzgardan vb. şeylerden bulunduğu test tüpünün titremesi hareket etmesi gibi.

Users who are viewing this thread

Üst Alt