Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Componotus Sancus yemi kabul etmiyor

Sefdyb

Pupa
31 Ocak 2021
11
7
30
LV
0

Componotus Sancus kolonim 60-80 işçiye sahip test tüpünün içinde sürekli yeni yumurta var üremesinde bir problem yok. Kraliçe ve işçilerin abdomenleri şişkin, sağlıklı görünüyor ancak kalabalık olmalarına rağmen şekerli su dışında hiç bir besini kabul etmiyorlar. Un kurdu, tartara, çekirge, haşlanmış yumurta, tavuk, salam vb. çoğu şeyi denedim hiç birini kabul etmediler. Beslenme alanına nadiren çıkıyorlar genelde tüpün içindeler bu nedenle un kurdunu tüpün içinde attığımda taşıyıp dışarı bırakıyor yemiyorlar. Şimdiye kadar sadece kara sinek yediler ve sürekli kara sinek bulmam imkansız ?
Bu neden olabilir? Nasıl bir yol izlemem gerekli?

Benzer konular

❀mia

Kraliçe
27 Eyl 2020
738
329
325
Ödüller
8
LV
3

Sıcaklık ile alakalı bir problem olabilir koloni kaç derece sıcaklıkta

3637

Yumurta
16 Nis 2020
151
30
15
Ödüller
14
22
LV
4

Lasiuslara bende karasinek dışı yediremiyordum sanırım çözümü yok başka seveceği besinler deneyin karasinek tuzağı kurun ya da

❀mia

Kraliçe
27 Eyl 2020
738
329
325
Ödüller
8
LV
3

Oda sıcaklığında duruyorlar ısıtıcı ped kullanınca yumurtaları dışarı çıkarıyorlar çok garip huyları var
Pedi tam test tüpünün altına koyuyorsan fazla sıcaktan yumurtalar zarar görmesin diye taşıyor olabilirler

Kara sinek yoksa deneyebildiğin herşeyi dene örümcek vb

Sefdyb

Pupa
31 Ocak 2021
11
7
30
LV
0

Pedi tam test tüpünün altına koyuyorsan fazla sıcaktan yumurtalar zarar görmesin diye taşıyor olabilirler

Kara sinek yoksa deneyebildiğin herşeyi dene örümcek vb
Belki de o yüzdendir ısı ayarlı ped yapmayı düşünüyorum ortamı sürekli sabit sıcaklıkta tutacak sürekli farklı protein kaynakları bulmaya çalışıyorum sorunu çözebilirsem buraya yazarım tekrardan

Metehan

Asker
15 Ara 2020
363
177
185
Ödüller
3
21
LV
2

Componotus Sancus kolonim 60-80 işçiye sahip test tüpünün içinde sürekli yeni yumurta var üremesinde bir problem yok. Kraliçe ve işçilerin abdomenleri şişkin, sağlıklı görünüyor ancak kalabalık olmalarına rağmen şekerli su dışında hiç bir besini kabul etmiyorlar. Un kurdu, tartara, çekirge, haşlanmış yumurta, tavuk, salam vb. çoğu şeyi denedim hiç birini kabul etmediler. Beslenme alanına nadiren çıkıyorlar genelde tüpün içindeler bu nedenle un kurdunu tüpün içinde attığımda taşıyıp dışarı bırakıyor yemiyorlar. Şimdiye kadar sadece kara sinek yediler ve sürekli kara sinek bulmam imkansız ?
Bu neden olabilir? Nasıl bir yol izlemem gerekli?
Aynı durum bendede vardı ama 3 4 gün yemek vermeyince kıyma bile kabul ediyorlar sıcaklık uygunsa ve abdomenler sağlıklıysa şekerli su vermeye devam edip yemek verme aralığını azaltabilirsiniz karasinekleri verirkende dikkat edin ilaç kadar tehlikeli parazitler taşıma riskleri var

Sefdyb

Pupa
31 Ocak 2021
11
7
30
LV
0

Aynı durum bendede vardı ama 3 4 gün yemek vermeyince kıyma bile kabul ediyorlar sıcaklık uygunsa ve abdomenler sağlıklıysa şekerli su vermeye devam edip yemek verme aralığını azaltabilirsiniz karasinekleri verirkende dikkat edin ilaç kadar tehlikeli parazitler taşıma riskleri var
Karasinek çokta vermek istediğim bir canlı değil dediğiniz gibi ilaç veya hastalık taşıyor olabilir denen olduğunu anlamaya çalışırken deneme yapıyordum. Isı sorununu çözüp dediğinizi deneyeceğim teşekkürler

yine1

Pupa
31 Ocak 2021
7
3
30
LV
0

Kış mevsiminde protein alımında belirgin bir azalma olur.Önceki mevsimlerde protein tüketiyorlarsa şu an şekerli su ile devam etmeleri olağan

Sefdyb

Pupa
31 Ocak 2021
11
7
30
LV
0

Kış mevsiminde protein alımında belirgin bir azalma olur.Önceki mevsimlerde protein tüketiyorlarsa şu an şekerli su ile devam etmeleri olağan
Evet önceden ne versem yiyorlardı sanırım dediğiniz gibi mevsimsel bir problem ilk kez karıncalara kış geçiriyorum normal olmasına sevindim ? teşekkürler

Sefdyb

Pupa
31 Ocak 2021
11
7
30
LV
0

hocam, ben un kurduna alıştırdım, aç kalınca zorla yiyiyorlar :D biraz zalimce gelebilir kulağa ama başka seçeneğim yoktu.
Sorun yemde değil bunu farkettim zorda olsa en sevdikleri yiyecek olan karasinegi buldum tüpün içine attım 1 saat sonra kontrol ettiğimde outworlde taşıyıp bırakmışlardı. Isıyı doğru ayarlayamadgim için kış uykusunda olduklarını tahmin ediyorum ara sıra şekerli su içmeye çıkan oluyor o kadar ? yeni ısıtıcı ped alana kadar un kurtlarını cogaltacagim artık sıcak günlerde bol protein alsınlar ?

Sefdyb

Pupa
31 Ocak 2021
11
7
30
LV
0

Güncelleme**

Termostatlı ısı ayarı yaptıktan sonra koloni yeniden hareketlendi her gün 2 adet büyük un kurdunu bitiriyorlar. İlgilenen herkese teşekkürler

Users who are viewing this thread

Üst Alt