Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Eğer tüm işçiler ölür ve yumurtlar alınır ise

nohtyP

Yumurta
2 Ağu 2023
2
1
15
LV
0

Merhabalar, öncelikle hobiye yeni başladığımı belirtmek istiyorum. 4 gün önce elime bir lasius (türünün Niger olduğunu düşünüyorum.) kraliçe Karıncası geçti.
IMG-20230806-WA0000.jpg

IMG-20230806-WA0005.jpg

İki adet işçisi ve yaklaşık 5 6 adet pupası vardı. Test tüpüne transferini Manuel olarak gerçekleştirdim (doğal yollar ile gerçekleştirmek istedim ancak 2 gün boyunca transfer olmadılar. Şırınga içerisindeydi ve daha temiz ve rahat bir ortama geçmelerinin daha rahat olacağını düşündüm.) iki gündür pek bir sorun görünmüyordu. Un kurdu besleyemediğim için alternatifler aradım. Yumurta akı ve şekerli su karışımı, kıyma, tavuk eti gibi besinler denedim. Bu sırada pamuğun fazla ıslak olduğunu fark ettim. Bu akşam üzeri verdiğim tavukları yiyip yemediklerini kontrol etmek için baktığımda, çok fazla suyun tüp içerisine sızdığını ve işçilerin öldüğünü gördüm. Kraliçe biraz hareket ediyordu. Hemen onu farklı bir test tüpüne aldım. Bir iki saat sonra kendine geldi ancak iki işçiyi de kaybettim.

Kraliçe karınca tekrar yumurtlar mı? Araştırma yaptım ancak koloni ve pupaların hepsini kaybettim yeniden işçi çıkar mı gibi bir başlık bulamadım. Kraliçeler bir kere döllenmesinin yeterli olduğunu biliyorum ancak bu durumun biraz daha farklı olabileceğini düşünüyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Benzer konular

Losa782

Pupa
3 Haz 2023
43
4
30
LV
0

Güzel bi kurulum yap kraliçeyi içine koy şekerli su ver biraz şimdilik ve karanlık yap tüpü 1 hafta hiç sarsma bile tüpü 1 hafta sonunda canlı yemin yoksa kanatlı yumuşak derili böcekleri severler sinek sivri sinek vs verebilirsin çünkü stok besini bitmiştir artık beslenmeye ihtiyaç duyucak koyduğun böcek 2 gün kalsın sorun olmaz 2 gün sonra böceği al bunları yaparken tüpü olabildiğince sarsmamaya çalış böceği aldıktan sonra gene 1 hafta elleme benim tavsiyem bu tavuk vs lasiuslar ilgilenmezler çok lasiuslar beslenme konusunda çok nazlı inş yeniden kurulur koloni bol şans.🙂

Karınca_kolonim

Asker
Moderatör Şefi
2 Eki 2022
383
145
185
Ödüller
4
LV
2

Merhabalar, öncelikle hobiye yeni başladığımı belirtmek istiyorum. 4 gün önce elime bir lasius (türünün Niger olduğunu düşünüyorum.) kraliçe Karıncası geçti. Ekli dosyayı görüntüle 26131
Ekli dosyayı görüntüle 26133
İki adet işçisi ve yaklaşık 5 6 adet pupası vardı. Test tüpüne transferini Manuel olarak gerçekleştirdim (doğal yollar ile gerçekleştirmek istedim ancak 2 gün boyunca transfer olmadılar. Şırınga içerisindeydi ve daha temiz ve rahat bir ortama geçmelerinin daha rahat olacağını düşündüm.) iki gündür pek bir sorun görünmüyordu. Un kurdu besleyemediğim için alternatifler aradım. Yumurta akı ve şekerli su karışımı, kıyma, tavuk eti gibi besinler denedim. Bu sırada pamuğun fazla ıslak olduğunu fark ettim. Bu akşam üzeri verdiğim tavukları yiyip yemediklerini kontrol etmek için baktığımda, çok fazla suyun tüp içerisine sızdığını ve işçilerin öldüğünü gördüm. Kraliçe biraz hareket ediyordu. Hemen onu farklı bir test tüpüne aldım. Bir iki saat sonra kendine geldi ancak iki işçiyi de kaybettim.

Kraliçe karınca tekrar yumurtlar mı? Araştırma yaptım ancak koloni ve pupaların hepsini kaybettim yeniden işçi çıkar mı gibi bir başlık bulamadım. Kraliçeler bir kere döllenmesinin yeterli olduğunu biliyorum ancak bu durumun biraz daha farklı olabileceğini düşünüyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Bildiğim kadarıyla kraliçe işçilerini kaybettiği için çok fazla strese girme durumu olabilir onun için haftada bir kere şekerli su ver suyu verirken arkadaşın dediği gibi tüpü fazla sallama ikinci haftadan sonra hiç bişey verme inşallah yumurta alırsın

Tospik

Süper Majör
18 Eyl 2021
203
62
110
Ödüller
1
LV
1

Merhabalar, öncelikle hobiye yeni başladığımı belirtmek istiyorum. 4 gün önce elime bir lasius (türünün Niger olduğunu düşünüyorum.) kraliçe Karıncası geçti. Ekli dosyayı görüntüle 26131
Ekli dosyayı görüntüle 26133

muhtemelen strese girdiği için ölecek ama ölmezse de işçi çıkarıp çıkaramayacağını bilmiyorum tavsiyem un kurdu aldığında hobiye başlaman dışarıdan gelen böcekler ilaçlı ve parazitli olabiliyor

Users who are viewing this thread

Üst Alt