Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Formica Rufa, Rufibarbis vs. Alınacaktır (Toplu)

I CaN

Yumurta
6 Haz 2021
5
1
15
LV
0

Amasya Merzifon'daki ceviz cevizliğimiz var ve çok kene var bu kenelerler ilaçlama ile mücadele edemiyoruz en iyisi karınca diye düşünüyorum.

4 adet Formica rufabarbis kraliçesi satın aldım bunları 2 hafta bakıp tarlaya yuvalar yapıp salacağım.

Satan varsa Formica ailesinden böcekle beslenen işçili/yeni yumurtlamış kraliçeler almak istiyorum(biraz güçlendirip tarlaya yuva yapıp salacağım)

Messor

Asker
27 Eyl 2020
350
128
185
Ödüller
3
LV
2

Karıncalar bi süre sonra yaprak bitlerini koruma karşılığında öz sularını içerler bu yüzden yqprak bitleri çoğalır bi süre diye düşünüyorum
Ama eğer yapacaksan kraıncaları tüpte bakma bulduğun gibi tarlana bırak bide tarlaları sürüyormusunuz eğer sürüyosanız yuvaları parçalanır tüpte bakarsan bırakamarsın çünkü oraya alışır başka bişey düşün

I CaN

Yumurta
6 Haz 2021
5
1
15
LV
0

Karıncalar bi süre sonra yaprak bitlerini koruma karşılığında öz sularını içerler bu yüzden yqprak bitleri çoğalır bi süre diye düşünüyorum
Ama eğer yapacaksan kraıncaları tüpte bakma bulduğun gibi tarlana bırak bide tarlaları sürüyormusunuz eğer sürüyosanız yuvaları parçalanır tüpte bakarsan bırakamarsın çünkü oraya alışır başka bişey düşün
Tarlanın sürülmeyen kısmı var 2 metre derinliğinde ve 180 metre uzunluğunda oraya 10 metre de bir kütük koyup etrafını taşlarla çevireceğim ve o korunaklı bölgeye tüpün ağzını açıp bırakacağım.

enes☆

Kraliçe
Deneyimli Hobici
11 Tem 2020
911
555
375
Ödüller
12
LV
4

Rufa'ya bakamazsın.(rufibarbis demiyorum altını çizeyim rufa ve rufa group)

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,983
1,855
475
Ödüller
20
LV
5

Konu dışına çıkacağız ama sanırım agresif bir tür ve tehdit altında kimyasal kullanıyorlar diye aklımda kalmış ?

I CaN

Yumurta
6 Haz 2021
5
1
15
LV
0

Rufa bulmak çok zor ben satan göremedim, şuan devlet korumasında ormanlarda var. OGM yi aradım onlar rufa yuvalarında taşıma yapıp/çoğaltıyorlar. Gelin tarlaya getirin ben koruyum dedim ama dönüş olmadı.

Benim için karınca türü etçil olsun çok işçisi olsun ve kene yesin. türü çok önemli değil

yyurdugul

Süper Majör
10 Nis 2021
249
114
140
Ödüller
3
LV
2

Rufa bulmak çok zor ben satan göremedim, şuan devlet korumasında ormanlarda var. OGM yi aradım onlar rufa yuvalarında taşıma yapıp/çoğaltıyorlar. Gelin tarlaya getirin ben koruyum dedim ama dönüş olmadı.

Benim için karınca türü etçil olsun çok işçisi olsun ve kene yesin. türü çok önemli değil
abi benim var elimde 1 adet rufibarbis. dm den yazdım

❀mia

Kraliçe
27 Eyl 2020
738
329
325
Ödüller
8
LV
3

Kuşların karıncalardan daha verimli bir şekilde keneleri azaltacaklarını düşünüyorum avlanmanın çok olduğu bölgelerde kuşlar azalınca doğal olarak kenelerin sayısında artış oluyor

janban

Yumurta
24 Haz 2021
7
1
15
LV
0

Amasya Merzifon'daki ceviz cevizliğimiz var ve çok kene var bu kenelerler ilaçlama ile mücadele edemiyoruz en iyisi karınca diye düşünüyorum.

4 adet Formica rufabarbis kraliçesi satın aldım bunları 2 hafta bakıp tarlaya yuvalar yapıp salacağım.

Satan varsa Formica ailesinden böcekle beslenen işçili/yeni yumurtlamış kraliçeler almak istiyorum(biraz güçlendirip tarlaya yuva yapıp salacağım)
Abi bende 4- 5 tane yumurtali formica rufibarbis kralicesi var

Son düzenleme:

Amatör

Yumurta
5 Tem 2022
3
1
15
LV
0

Aynı amaçlı aynı karıncadan ben de arıyorum. Korkunç durumda kene istilası var İstanbul Şile Beykoz civarındayım. Sokağa bırakılan köpeklerin çoğalması ve onlara besleme amaçlı aşırı şekilde yiyecek bırakılması ve ardından o yiyeceklerle çakal domuz tilki gibi hayvanların aşırı çoğalıp üzerlerinde çok miktarda keneyi ormana yayması sonucu orman bitişiğindeki bahçemiz keneler tarafından istila edildi desem yeridir. Aynı formica rufadan ben de arıyorum. Konu hakkında yardımcı olacak olan varsa memnun olurum.

Angla

Pupa
4 Mar 2022
81
27
30
LV
0

Formica rufa orman bakanlığının koruması altında bulmak isterseniz yetkililerle konuşun

Claudius

Yumurta
26 Mar 2022
42
14
15
LV
0

Formica rufa koruma altında değil. Formica rufa tarım zararlılarına karşı orman bakanlığı tarafından kullanılıyor. Koruma altında olan tür Formica rufa species grouptan Formica Pratensis'tir.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

.

Ekli dosyalar

• Elmalı Çığlıkara Sedir Orm. Nakledilen Kırmızı Orman Karıncalarının (Formica Rufa L.) Env ve B...pdf
    3 MB · Görüntüleme: 134

Users who are viewing this thread

Üst Alt