Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Kuzey Avrupa Formica (Serviformica) Rufibarbis

KertenKelebek

Kraliçe
Yönetici
11 Ocak 2020
542
531
375
Ödüller
8
LV
3

formica_rufibarbis.jpg

Latince İsim : Formica (Serviformica) Rufibarbis

Zorluk Seviyesi : 1 (Başlangıç Seviyesi)
Küçük havzalarda formikasitlerini kolayca kullanırlar

Bulunduğu Bölgeler : Avrupa'nın her yerinde

Yaşam Alanı : Aşırı termofil, kumlu alanları tercih eder (Örneğin nehir yatakları, taş duvarlar)

Koloni Yapısı : Tek Kraliçeli bazen Çoklu Kraliçeli

Koloni Boyutu : 1.000+ İşçiye Kadar Çıkabilir

Kraliçe Boyutu : 9-10 mm

Kraliçe Rengi : Baş ve Abdomen Siyah, Gövde Kırmızımsı

İşçi Boyutu : 4-7,5 mm

İşçi Rengi : Baş ve Abdomen Siyah, Gövde Kırmızımsı

Prens Boyutu : 9-10 mm

Prens Rengi : Siyah

Asker Üretimi : Yok

Çiftleşme Uçuşu: Orta sıcak günlerde mayıs ayının sonuna kadar 22 - 28 °C'de

Beslenme : Şekerli Su ve Çeşitli Böcekler

Nem : Outworldde 30-50%, Yaşam Alanı 50-60%

Sıcaklık : Outworldde 18-28 °C Yaşam Alanı 21-24 °C

Kış Uykusu : Var, 5-8 °C'de Ekim sonundan Mart sonuna kadar

Formicarium Boyutu : Orta

Formicarium Malzemesi : Akrilik Silindir, Ytong / Alçı, Kum, Kalıp Ahşap, Kum, Dallar

Açıklama :
Formica rufibarbis , Raptifomica sanguinea veya Polyergus rufescens gibi parazitlere karşı da kendi varlığını iddia edebilen agresif bir Antspecie'dir.
Claustral: ilk işçiye kadar kraliçeyi beslemeye gerek yoktur.

formica rufibarbis.jpg
450px-Formica_rufibarbis_queen,_Michal_Kukla.jpg
formica_rufibarbis.jpg
formica_serviformica_rufibarbis.jpg

Monomer

Majör
13 Haz 2020
89
29
80
LV
0

İşçilerden birinin öldüğünü fark ettim. Protein eksikliğinden mi kendini feda etti yoksa savaşan iki işçi vardı onlardan biri mi öldü bilmiyorum. Un kurdunu mu tercih etmiyorlar acaba :unsure: . Meyve sineği vermek istesem kanatlarını koparayım mı onlar yakalar mı?

KertenKelebek

Kraliçe
Yönetici
11 Ocak 2020
542
531
375
Ödüller
8
LV
3

İşçilerden birinin öldüğünü fark ettim. Protein eksikliğinden mi kendini feda etti yoksa savaşan iki işçi vardı onlardan biri mi öldü bilmiyorum. Un kurdunu mu tercih etmiyorlar acaba :unsure: . Meyve sineği vermek istesem kanatlarını koparayım mı onlar yakalar mı?
Formikaların yuvalarını ara ara gözlemliyordum ama beslenme alışkanlıklarına dair bilgiler edinemedim :| Forumda günlüğünü paylaşan arkadaşlar mevcuttu onlara danışmak daha sağlıklı olur

Murat erfidan

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
4 Nis 2020
1,058
502
425
Ödüller
13
LV
4

Formikaların yuvalarını ara ara gözlemliyordum ama beslenme alışkanlıklarına dair bilgiler edinemedim :| Forumda günlüğünü paylaşan arkadaşlar mevcuttu onlara danışmak daha sağlıklı olur
Bende formica cunicularia var. Başlarda un kurdum yokken buzdolabında beklettiğim kara sinekleri kanadıyla veriyordum. Kanadını da yiyorlardı. Un kurtlarını alınca un kurdu da vermeye başladım. Outworldden tüpün içine alıp yiyorlardı ve dışarı atıyorlardı. Un kurdunu çok seviyorlar. Şekerli suyuda bi okadar seviyorlar.

HamitANT

Süper Majör
25 Nis 2020
212
86
140
LV
0

Bende +20 işçili rufibarbis var. Şuana kadar hiç un kurdu vermedim. Sinek,güve, ölmüş lasius,tetra kraliçeleri ve farkli tür böcekler verdim. Canavar gibi ürüyorlar.

Ömerke

Süper Majör
7 Mar 2021
201
97
140
Ödüller
1
LV
1

Ekli dosyayı görüntüle 648

Latince İsim : Formica (Serviformica) Rufibarbis

Zorluk Seviyesi : 1 (Başlangıç Seviyesi)
Küçük havzalarda formikasitlerini kolayca kullanırlar

Bulunduğu Bölgeler : Avrupa'nın her yerinde

Yaşam Alanı : Aşırı termofil, kumlu alanları tercih eder (Örneğin nehir yatakları, taş duvarlar)

Koloni Yapısı : Tek Kraliçeli bazen Çoklu Kraliçeli

Koloni Boyutu : 1.000+ İşçiye Kadar Çıkabilir

Kraliçe Boyutu : 9-10 mm

Kraliçe Rengi : Baş ve Abdomen Siyah, Gövde Kırmızımsı

İşçi Boyutu : 4-7,5 mm

İşçi Rengi : Baş ve Abdomen Siyah, Gövde Kırmızımsı

Prens Boyutu : 9-10 mm

Prens Rengi : Siyah

Asker Üretimi : Yok

Çiftleşme Uçuşu: Orta sıcak günlerde mayıs ayının sonuna kadar 22 - 28 °C'de

Beslenme : Şekerli Su ve Çeşitli Böcekler

Nem : Outworldde 30-50%, Yaşam Alanı 50-60%

Sıcaklık : Outworldde 18-28 °C Yaşam Alanı 21-24 °C

Kış Uykusu : Var, 5-8 °C'de Ekim sonundan Mart sonuna kadar

Formicarium Boyutu : Orta

Formicarium Malzemesi : Akrilik Silindir, Ytong / Alçı, Kum, Kalıp Ahşap, Kum, Dallar

Açıklama :
Formica rufibarbis , Raptifomica sanguinea veya Polyergus rufescens gibi parazitlere karşı da kendi varlığını iddia edebilen agresif bir Antspecie'dir.
Claustral: ilk işçiye kadar kraliçeyi beslemeye gerek yoktur.

Ekli dosyayı görüntüle 647Ekli dosyayı görüntüle 646Ekli dosyayı görüntüle 648Ekli dosyayı görüntüle 649
5-8 derece demişte bizim buzdolabı 3 derece sıkıntı olurmu 3 derecede yatırmam

Users who are viewing this thread

Üst Alt