Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Formikaryum uygunluğu.

Guney

Majör
22 Haz 2020
59
22
80
LV
0

İyi günler Alt tarafta göreceğiniz gibi 2 adet formikaryum yaptım. Messorlar için düşünüyorum.
WhatsApp Image 2020-06-23 at 13.14.56.jpegWhatsApp Image 2020-06-23 at 13.14.56 (1).jpeg
Hobide yeniyim. tasarımda herhangi bir sıkıntı olmuş mu fikirlerinizi almak istiyorum.
Üstünü hangi yöntem ve malzeme kapatmamı tavsiye edersiniz?

Benzer konular

Burak

Süper Majör
23 May 2020
132
28
105
LV
0

Ben bir sıkıntı göremedim üstünü camla kapatabilirsin

ege kesilmez

Kraliçe
Yasaklanmış Üye
23 May 2020
913
286
275
LV
0

odacıklar harika fakat derin olmuş ytong eğer tamamen ona sığan bir kolonin yoksa diğer küçüğü kullan

Guney

Majör
22 Haz 2020
59
22
80
LV
0

Ytong biraz kalın. Yarısına kadar deldim fazla derin olması olumsuz bir etki yaratır mı ?

Guney

Majör
22 Haz 2020
59
22
80
LV
0

Üstünü kapatmak için hangi yöntemleri kullanıyorsunuz? En güvenilir ve kullanışlı yöntem nedir?

ege kesilmez

Kraliçe
Yasaklanmış Üye
23 May 2020
913
286
275
LV
0

Neden derin yaptım diye sorarsan beslediğim türün işçisi 2 messor kraliçesi kadar var

Ekli dosyalar

• 20200624_153857.jpg
    20200624_153857.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 356

KertenKelebek

Kraliçe
Yönetici
11 Ocak 2020
542
531
375
Ödüller
8
LV
3

Ellerinize sağlık güzel çalışma olmuş. Derinlik sorun oluşturmayabilir ancak biyomimetik bir çalışma olması için derinliği Messor için 1 ~ 1.5cm olması yeterlidir ama daha fazlası yuva içerisindeki hacmi arttıracağı için içerideki nemi kontrol etmeniz zor olabilir. Messor kolonimin yiğit işçilerini derin ve suyun olduğu kaba koyduğum formikaryumda kaybetmiştim. Kısa sürede tohumlar çimlendiği gibi yuvada küfler meydana geldi. Başta nem verirken yetersiz gibi geliyordu ama sonradan fark ettiğimde çok geç olmuştu. Derinlik konusunda yine şahsi görüşümü sunmak istiyorum. Yuva içerisindeki hacim koloninin ihtiyaç duyduğu miktarın ne kadar üstündeyse o yuvada gelişimlerde sorun olduğunu düşünüyorum sebebi ise karıncaların dar alanda kendilerini güvende hissetmeleriyle alakalı olabilir. Bu böyledir diyemiyorum ama inandığım bir görüş.

Tavan için cam kestirip silikon ile yapıştırabilirsiniz bu kalıcı çözümdür. Silikon güçlü bir yapıştırıcı olduğu için camı tutturmak için çok az miktarda silikon kullanın aksi halde benim gibi camı çıkartıp yuvayı temizlemek istediğinizde o camı çıkartmanın imkansız olduğunu görebilirsiniz ?

Koloniyi taşımadan önce 2 hafta gibi süre boyunca nemlendirme testleri yapabilirsiniz. Koyduğunuz suyun yuvayı ne kadar yaşarttığını görme şansınız olur. Hatta içeriye 1 2 tane tohum koyup çimlenme ihtimalini de görmüş olursunuz.

Yuva ile ilgili tecrübelerinizi merak ediyorum ☺

ekones1

Süper Majör
21 May 2020
119
88
105
LV
0

Bilgi ve yöntemleriniz için çok teşekkürler. Durum güncellemesi yapacağım.
Şöyle bir bilgi vereyim; Camı ytonga silikonlamadan önce az bir şey cama vazelin sürerseniz silikon kuruyuncada camı kaldırıp vazelini temizlerseniz, artık camı kaldırılabilir formikaryumunuz olur (küçük karıncalar be orta boylar kaçamaz çünkü camı kaldıramazlar)
Bazı silikonlar bırak sıvı yağı vazelini bile dinlemiyor, Böyle durumlarda camı streç film ile 1 kat gergince kaplayıp silikona bastırıp kurumasını sağlarsanız (Strec film her silikondan kolayca ayrılıyor) daha kolay olabilir işiniz. İyi hobiler :giggle: (edit: camı kalın tercih ederseniz (5 mm+) ağırlığından dolayı silikonda boşluk kalmayacaktır)

Users who are viewing this thread

Üst Alt