Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Hareketli tür?

Dragan

Süper Majör
Emektar
11 Haz 2020
277
112
140
Ödüller
4
LV
2

Merhabalar ben hareketli tür karınca bakmak istiyorum, yani böyle yem verince tek sıra halinde gelip alanlardan. Tetromorium, messor, solenopsis fugax ım var hiçbiri çok hareketli değil. Tetramorium biraz daha hareketli ama yemi tek sıra halinde almıyor 400 kişilik koloniden yemi almaya 3 4 kişi geliyor.

Benzer konular

enes☆

Kraliçe
Deneyimli Hobici
11 Tem 2020
911
555
375
Ödüller
12
LV
4

Tek sıra halinde alanlar ponerinae altfamilyasına ait türler ve trde bunlar genelde 2.5-4 cmlik boylarda kritobiyotik özelliklere sahip 0dan koloni kurmanın zor olduğu türler.Ponera cryptopone hypopone cinsleri

Dragan

Süper Majör
Emektar
11 Haz 2020
277
112
140
Ödüller
4
LV
2

Formicalar hareketli aslında, deneyebilirsin, tek sıra mevzusu maalesef hayal olarak kalıcaktır muhtemelen.
Tek sıra halinde alanlar ponerinae altfamilyasına ait türler ve trde bunlar genelde 2.5-4 cmlik boylarda kritobiyotik özelliklere sahip 0dan koloni kurmanın zor olduğu türler.Ponera cryptopone hypopone cinsleri
Bu gün yolda gördüm lasius gibi bi türdü. Lasiuslar tek sıra halinde gidip gelmiyorlarmı?

Messor

Asker
27 Eyl 2020
350
128
185
Ödüller
3
LV
2

Merhabalar ben hareketli tür karınca bakmak istiyorum, yani böyle yem verince tek sıra halinde gelip alanlardan. Tetromorium, messor, solenopsis fugax ım var hiçbiri çok hareketli değil. Tetramorium biraz daha hareketli ama yemi tek sıra halinde almıyor 400 kişilik koloniden yemi almaya 3 4 kişi geliyor.
Bizim damda plagiolepis türü var sıralı ilerliyorlar biri bişey bulunca hemen diğerlerine haber veriyo ve yuva ile yem arasında en kısa çizgiyi oluşturarak yemi yiyiyorlar ve bitiriyorlar

HamitANT

Süper Majör
25 Nis 2020
212
86
140
LV
0

g
geçen ay cryptopone ochracea buldum şuan test tüpünde toprakta takiliyor yumurtladimi bilmiyorum

enes☆

Kraliçe
Deneyimli Hobici
11 Tem 2020
911
555
375
Ödüller
12
LV
4

Bu gün yolda gördüm lasius gibi bi türdü. Lasiuslar tek sıra halinde gidip gelmiyorlarmı?
O normal bişi,bazı türler avlanmaya sıra halinde gidiyor hatta bazı kompleks davranışlara sahip karıncalar birbirlrrine tutunarak ağır yemi taşıyabiliyorlar. @collector da ponera kolonisi var videosunu cekebilir ogreniriz trde bulabilcegimiz bu cinsi

Dragan

Süper Majör
Emektar
11 Haz 2020
277
112
140
Ödüller
4
LV
2

O normal bişi,bazı türler avlanmaya sıra halinde gidiyor hatta bazı kompleks davranışlara sahip karıncalar birbirlrrine tutunarak ağır yemi taşıyabiliyorlar. @collector da ponera kolonisi var videosunu cekebilir ogreniriz trde bulabilcegimiz bu cinsi
Ozaman lasius bakayım, video çekerse beni etiketlersin bende izleyim

collector

Media
5 Ağu 2020
39
22
50
LV
0

Daha dun yemek yediler karınları tokken yuva dısında gezinmiyorlar pek bikac gun icnde gezmeye basladıklarında un kurdu verirken cekerim

collector

Media
5 Ağu 2020
39
22
50
LV
0

İstedin diye hızlıca cektim cok guzel bi cekim olmasada netligi guzel yapısı belli oluyor turun.

Kısaca bilgi vermek gerekirse

*Zor tür yeni baslayan birine tavsiye etmem benim diger hobilerimlede alakalı pet olayına biraz elim yatkın sanırm.
*cogu tur icin yuva kurmak gerekirken bu tur icin ekosistem kurmak gerekiyor catalar gibi
*Catalar ne kadr kuru ve kurak seviyorsa bunlarda tam zıttı bi okadar ıslak ve nemli seviyor
*Avı tek baslarına arayıp bulduklarında digerlerini pesine takıp tren vagonu gibi hareket etmeleri cok hos bu cinsinde en belirgin ozelligi sanırım
*Cokta kucuk degiller goze geliyorlar yani tetramorium iscilerinden daha buyukler
*Yuva ici bol nemli olucakken yuva dısı outworldde azıcık nemli olması gerekiyor bu yuzden ara sıra outworldude nemlendiriyorum
*İlk isci cıkana kadar beslenmeli (tek kralicemde var ara sıra gezmeye cıkıyor oda)
*Hakkında dogrudurust bir bilgi yok tecrubeyle ilerlemek zorunda kalıyorum.
*Nem + atık hic hos bi kombinasyon degil springtail olmazsa olmaz
*sekerli suyla pek araları yok proteine bayılıyorlar

tabi +larıda yok degil cok agrasifler o yuzden un kurdu olu bile olsa once bi saldırıyorlar un kurdunu verince izlemesi keyifli dikkatli izleyenler 0.50 de soldaki springtaile bile saldırıyorlar(amac avlamak degil hic gormedm yediklerini hatta simbiyotik bi yasamları var diyebilirm yuva icinde dahi geziyorlar) ayrıca kendilerine has arka arkaya cizgifilmdeki karıncalar misali ilerlemeleride ayrıca izlemesi keyifli,en sevdigim yanları tırmanamıyorlar uzerlerini kapatmam yada pudra sureyim vs hicbirsey gerekmiyor(nem acısından ben yinede kapalı tutuyorum),sekerli suya aslında genel olarak suya verdikleri tepki cok keyifli suda yuruyebiliyorlar sanırım yuzey gerilimini kullanıyorlar sekerli suyun damlasının uzerine cıkıp ustunde gezinip diger ucundan iniyorlar yani tporak veya su hic farketmiyor onlar icin.

Bilmediklerimizde sende @enesrx☆ gerisinide sen devam ettir bunlar benim gorduklerim :unsure:

Son düzenleme:

enes☆

Kraliçe
Deneyimli Hobici
11 Tem 2020
911
555
375
Ödüller
12
LV
4

valla ponera,hypoponera,cryptopone kucuk cinsler olmasina ragmen yeterince guclu igneli ve keşifci cinsler seviyorum goruldugu gibi videoda da herhangi bir yem kaynagi bulmamalarina ragmen arka arkaya dayanarak gidiyorlar ki bu da onlarin spesifik davranislari bahsettigim buydu.

Onun dışında trde harekerli cilgin tur ariosaniz lepisiota tapinoma gibi cinslere bakin fazla yayilimci ve agresifler fakat kucukler orta hareketli buyuk turu ya da ponerinae familyasindaki turleri daha cok seviyorum

Users who are viewing this thread

Üst Alt