Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Hobiye başlamak istiyorum

14 May 2020
455
174
185
Ödüller
4
LV
2

Tarantula beslemek istiyorum ama hiç tecrübem yok nerden nasıl başlanır bilmiyorum. Agresif olmayan bir tür ile daha kolay alışabilirim diye düşünüyorum. Önerebileceğiniz basit türler ve bakım hakkında verebileceğiniz bilgiler varsa yazın lütfen.

Benzer konular

Thunder

Alate
Deneyimli Hobici
26 Tem 2020
407
223
225
Ödüller
6
LV
3

Öncelikle beslemek istediğiniz türü belirlemelisin başlangıç olacağı için yer türü seçimi yapacaksındır canlıyı almadan önce güzel bir araştırma yap videolar izle , tür olarak n. chromatus, g. pulcheries , b.vagans, b. albo... gibi türler ile başlayabilirsin bakımlarını ise dediğim gibi youtube dan ya da araştırarak bulabilirsin. örneğin vagans tarantula bakımı yazdığında türkçe olarak kaynaklara ulaşabilirsin.

14 May 2020
455
174
185
Ödüller
4
LV
2

Öncelikle beslemek istediğiniz türü belirlemelisin başlangıç olacağı için yer türü seçimi yapacaksındır canlıyı almadan önce güzel bir araştırma yap videolar izle , tür olarak n. chromatus, g. pulcheries , b.vagans, b. albo... gibi türler ile başlayabilirsin bakımlarını ise dediğim gibi youtube dan ya da araştırarak bulabilirsin. örneğin vagans tarantula bakımı yazdığında türkçe olarak kaynaklara ulaşabilirsin.
Ben elime alabileceğim bir türu tercih ederim tünelde mümkün değil zaten. Ağaç türleri de biraz hızlı agresif vs oluyor sanırım. Ağ d örünce yine olmaz. Yer türlerinden başka seçenek kalmıyor. Çok büyük ya da renkli vs olmasına gerek yok agresif olmasın yeter. Araştırıcam dediğiniz türleri teşekkür ederim.

Thunder

Alate
Deneyimli Hobici
26 Tem 2020
407
223
225
Ödüller
6
LV
3

Her canlının kendine has bir karakteri oluyor, farklı türlerde bir çok tarantula besledim kimi ağaç türleri oldukça uysal kimi yer türleri de agresif olabiliyor. Bu hobiye yeni başlayacaksın istediğin türü besle bence çünkü sling alacaksın ve seninle büyüyecek huyunu bileceksin bir kere belki çok agresif karaktere sahip bir canlı edineceksindir fakat bu duruma alışıyorsun örneğin bir n. chromatusum vardı ne zaman besleme yapsam sürekli saldırı pozisyonundaydı fakat hobi de nam yapmış olan bir murinusum ise hiç saldırmaz gayet efendi bir kişiliğe sahipti tamamen şans bu yani tabikide murinus ile başlama sakın? ağaç türlerinde irmina yı tavsiye ederim

14 May 2020
455
174
185
Ödüller
4
LV
2

Her canlının kendine has bir karakteri oluyor, farklı türlerde bir çok tarantula besledim kimi ağaç türleri oldukça uysal kimi yer türleri de agresif olabiliyor. Bu hobiye yeni başlayacaksın istediğin türü besle bence çünkü sling alacaksın ve seninle büyüyecek huyunu bileceksin bir kere belki çok agresif karaktere sahip bir canlı edineceksindir fakat bu duruma alışıyorsun örneğin bir n. chromatusum vardı ne zaman besleme yapsam sürekli saldırı pozisyonundaydı fakat hobi de nam yapmış olan bir murinusum ise hiç saldırmaz gayet efendi bir kişiliğe sahipti tamamen şans bu yani tabikide murinus ile başlama sakın? ağaç türlerinde irmina yı tavsiye ederim
Peki ele almak güvenli mi(benim için pek degil biliyorum da canlıya zarari olur mu yani)

Thunder

Alate
Deneyimli Hobici
26 Tem 2020
407
223
225
Ödüller
6
LV
3

Alerjik bir durumun varsa tabi ki de eline alma, canlı için ise şunu söyleyebilirim eline alacağın zaman elinde kimyasal kalıntısı olmamalı gidip canlıyı elime alacağım diye elini sabun ile yıkama sakın sadece su ile bol bol yıka ve ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer konu canlının bulunduğu oda da hiç bir şekilde deodorant parfüm cam sil sıkılmamalı bulundurulmamalı odanı sadece saf su ile silmek zorundasın tarantulalar hassas canlılar kimyasallara karşı çok zayıflar. Bu saydıklarım dışında eline almada bir sıkıntı yok ve tabi ki eline aldığında düşürme

14 May 2020
455
174
185
Ödüller
4
LV
2

Alerjik bir durumun varsa tabi ki de eline alma, canlı için ise şunu söyleyebilirim eline alacağın zaman elinde kimyasal kalıntısı olmamalı gidip canlıyı elime alacağım diye elini sabun ile yıkama sakın sadece su ile bol bol yıka ve ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer konu canlının bulunduğu oda da hiç bir şekilde deodorant parfüm cam sil sıkılmamalı bulundurulmamalı odanı sadece saf su ile silmek zorundasın tarantulalar hassas canlılar kimyasallara karşı çok zayıflar. Bu saydıklarım dışında eline almada bir sıkıntı yok ve tabi ki eline aldığında düşürme
Teşekkür ederim kimyasal işi biraz zormuş hala araştırmaya devam ediyorum büyük lokmaysa ölümünden sorumlu olmamak icin?

Yetkin

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
13 Tem 2020
986
494
325
Ödüller
13
LV
4

Reptula forum da 25tl ye grammostola pulchripes satan vardı bende de aynı türden var başlangıç için uygun ve istediğiniz gibi yer türü fakat canlıya bağlı olarak bazı dönemlerde tünel de kazabiliyorlar

14 May 2020
455
174
185
Ödüller
4
LV
2

Evet L1 bakımı biraz zor olabilir fakat bence kişi yeterince bilgili ve tedbirli olur ise sıkıntı olmaz bendeki g.p. İlk tarantulam L2 olarak aldım hiç sıkıntı çekmedim
Beslenmede çeşitlilik öneriliyor. Bende un kurdu ve dubia var bu ikisi yetersiz mi olur? Ve canlıya zarari olur mu bunun?

Yetkin

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
13 Tem 2020
986
494
325
Ödüller
13
LV
4

Beslenmede çeşitlilik öneriliyor. Bende un kurdu ve dubia var bu ikisi yetersiz mi olur? Ve canlıya zarari olur mu bunun?
Micro un kurdu verebilirsin dubiaların yavruları ne boyutta oluyor yeterince küçük mü bilmiyorum

Thunder

Alate
Deneyimli Hobici
26 Tem 2020
407
223
225
Ödüller
6
LV
3

Reptula forum da 25tl ye grammostola pulchripes satan vardı bende de aynı türden var başlangıç için uygun ve istediğiniz gibi yer türü fakat canlıya bağlı olarak bazı dönemlerde tünel de kazabiliyorlar
Tünel kazmalarının sebebi iç güdüsel olarak avlanmak dışında açıkta olmamak saklanmak.
L1 L3 pek tavsiye edilmiyor tecrubesizler icin ne dersiniz?
Hobiye başlayan çoğu kişi l1 l2 ile başlıyor sen yaşam koşullarını sağladıktan sonra bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum tabiki de l1 l3 arası hala kendini kurtarmamış canlı dikkatli olmak gerekiyor.
Sling canlılar için bu durum pek mümkün değil mikro un kurtları ile devam et 4.5. kabuktan sonra farklı yemlere geçebilirsin dubia yavruları büyük oluyor ve üretimi de meşakkatli sling canlı korkup kaçabilir. Onun dışında 2 farklı yem ile beslemen bir sorun oluşturmaz ya da bir süre boyunca tek hem ile beslemende bir problem oluşturmayacaktır. Bazı durumlarda canlı yem tercihi yapabiliyor örneğin un kurdu yerine sadece hamam böceğini tercih edebilir veyahut tam tersi bir durum oluşabilir tamamen damak zevki

14 May 2020
455
174
185
Ödüller
4
LV
2

Tünel kazmalarının sebebi iç güdüsel olarak avlanmak dışında açıkta olmamak saklanmak.

Hobiye başlayan çoğu kişi l1 l2 ile başlıyor sen yaşam koşullarını sağladıktan sonra bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum tabiki de l1 l3 arası hala kendini kurtarmamış canlı dikkatli olmak gerekiyor.

Sling canlılar için bu durum pek mümkün değil mikro un kurtları ile devam et 4.5. kabuktan sonra farklı yemlere geçebilirsin dubia yavruları büyük oluyor ve üretimi de meşakkatli sling canlı korkup kaçabilir. Onun dışında 2 farklı yem ile beslemen bir sorun oluşturmaz ya da bir süre boyunca tek hem ile beslemende bir problem oluşturmayacaktır. Bazı durumlarda canlı yem tercihi yapabiliyor örneğin un kurdu yerine sadece hamam böceğini tercih edebilir veyahut tam tersi bir durum oluşabilir tamamen damak zevki
Boehmei satan birini buldum uygun mudur başlangıç icin? Aynı şekilde murinusbda buldum ama sanırım o beni aşar.

Thunder

Alate
Deneyimli Hobici
26 Tem 2020
407
223
225
Ödüller
6
LV
3

@Yetkin arkadaşın tavsiye ettiği g.pulc alabilirsin fiyatı da uygun. Boehmei un fiyatı ne kadar

Thunder

Alate
Deneyimli Hobici
26 Tem 2020
407
223
225
Ödüller
6
LV
3

120 l1 l3 arası dediler. Sanirim g.pulc daha basit ve uygun benim için
Aynen onu tercih etmen yararına olur satan kişi en az 2 adet olarak satıyor ki bu da işine gelir çünkü düşük ihtimal de olsa canlıyı herhangi bilmediğin bir sebepten kaybedebilirsin bir tane daha olması yararına sadece boheime alsaydın aynı durumda hevesin de kırılırdı paran da çöp olurdu üzülürdün

Users who are viewing this thread

Üst Alt