Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Kabuğa Yatmış Olabilir mi (LP)

Cherno

Yumurta
25 Eyl 2022
47
7
15
LV
0

Merhabalar, L6 LP sahibiyim, bir süredir yem yemiyordu, rengide normale göre biraz koyulaştı, şimdi de yuvasına gidip kapısını torf ile kapattı, yuvayı kaldırıp bakmak istemiyorum rahatsız olmasın diye ama merakta ediyorum. Ne yapmamı tavsiye edersiniz, kabukta mi değil mi nasıl anlayabilirim ? Fotoğrafta işaret attığım yer yuvanın girişi.
IMG_20221024_173314.jpg

Benzer konular

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,982
1,851
475
Ödüller
20
LV
5

Kabuk süreci kabuğunu attıktan sonra tekrar dışarı çıkacaktır ama ne zaman çıkar orası meçhul belki 3 gün sonra belki 3 hafta sonra :)

Cherno

Yumurta
25 Eyl 2022
47
7
15
LV
0

Kabuk süreci kabuğunu attıktan sonra tekrar dışarı çıkacaktır ama ne zaman çıkar orası meçhul belki 3 gün sonra belki 3 hafta sonra :)
Umarım öyledir 😊 son kabuğunu atalı ortalama 20 gün falan oldu, zaten kabuk attıktan sonra teslim aldım. Bu kadar kısa sürede atabilir mi kabuk ?

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,982
1,851
475
Ödüller
20
LV
5

Slinglerde ortam koşulları iyi ise ortalama 25-40 gün arasında kabuk atarlar büyüdükçe bu süre uzar..

Bogachanturk

Majör
22 Kas 2021
178
96
75
LV
0

Ben nedense bir türlü şu kabuk sayma işine alışmadım. Hatta benim CC Chromatopelma Cyaneopubescens bugün kabuk değiştirmiş. 1.5 ay olmuş. Eskiden olsa kabuk atmasına seviniyordum. Ancak şimdi üzülüyorum hızlı kabuk atmasına. Erkek büyük ihtimalle :D Videodan 2 resim paylaşayım.
Eskiden olsa yem niye yemiyor diye sorular sorardım kendime. Şimdi ise vardır bir nedeni diyorum. Aphonopelma Chalcodes 3 haftadır birşey yemiyor :)

Ekli dosyalar

• 221024_01a.jpg
    221024_01a.jpg
    134.1 KB · Görüntüleme: 162
  • 221024_02b.jpg
    221024_02b.jpg
    83.1 KB · Görüntüleme: 164

Cherno

Yumurta
25 Eyl 2022
47
7
15
LV
0

IMG_20221026_211124.jpg

Bıktım usandım cidden, kabuğa falan yatmamış günlerdir yem yemiyor, yemi atıyorum umrunda değil. Tarantula besleme hevesim kalmadı 😠

Yetkin

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
13 Tem 2020
986
494
325
Ödüller
13
LV
4

Ekli dosyayı görüntüle 20452
Bıktım usandım cidden, kabuğa falan yatmamış günlerdir yem yemiyor, yemi atıyorum umrunda değil. Tarantula besleme hevesim kalmadı 😠
koyulaşmış iyice atması çok yakın atmamasına kızmayın iyi ki atarken yakalamamışsınız öylesi daha kötü olurdu :q
tarantulalar sürekli bir şeyler yapan aktif olan canlılar değiller beklemeniz gerekiyor elbet siz de bu kadar bekleyemiyorsanız size uygun değiller başka şeylere yönelmeniz iyi olur

Cherno

Yumurta
25 Eyl 2022
47
7
15
LV
0

koyulaşmış iyice atması çok yakın atmamasına kızmayın iyi ki atarken yakalamamışsınız öylesi daha kötü olurdu :q
tarantulalar sürekli bir şeyler yapan aktif olan canlılar değiller beklemeniz gerekiyor elbet siz de bu kadar bekleyemiyorsanız size uygun değiller başka şeylere yönelmeniz iyi olur
Kabuk atacaksa sıkıntı yok 😌 Abdomende ki şu kelleşme gibi şeyler de kabuk belirtisi mi acaba ?
IMG_20221026_215231.jpg

Yetkin

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
13 Tem 2020
986
494
325
Ödüller
13
LV
4

Kabuk atacaksa sıkıntı yok 😌 Abdomende ki şu kelleşme gibi şeyler de kabuk belirtisi mi acaba ?
Ekli dosyayı görüntüle 20454
bombalama tüylerinin kalması yüzünden o ayrı bir şey
konuyu 2 gün önce açmıştın zaten o zamanda kabuk atacak demişlerdi zaten 2 gün tarantulalarda bir şeyler beklemek için çok kısa bir süre o süre bile bu kadar uzun gelip soğutuyorsa dediğim gibi başka şeylere yönelin

Cherno

Yumurta
25 Eyl 2022
47
7
15
LV
0

bombalama tüylerinin kalması yüzünden o ayrı bir şey
konuyu 2 gün önce açmıştın zaten o zamanda kabuk atacak demişlerdi zaten 2 gün tarantulalarda bir şeyler beklemek için çok kısa bir süre o süre bile bu kadar uzun gelip soğutuyorsa dediğim gibi başka şeylere yönelin
İlk tarantulam olduğu için alışmam biraz zaman alacak gibi, tecrübe kazandıkça daha ılımlı duruma gelirim sanırım. Bombalama tüyleri kalması ne anlama geliyor bi problem falan mı var acaba ?

Emre_zr

Alate
Moderatör
Deneyimli Hobici
19 Mar 2021
349
206
225
Ödüller
6
31
LV
3

Ekli dosyayı görüntüle 20452
Abdomen tamamen kararmamis, kabuk atması için abdomeni tamamen kararması lazım. Bu kabuk atmayacagi anlamına da gelmiyor, bir bakmışsın bir günde abdomen tamamen kararıp kabuğa girmiş. Ancak bunun için kimse bir zaman belirtemez. Ayrıca tarantulalara yemek yememe konusuna bukadar takılma, 3 ay yem yemeyipte kabuk atan canlim olmuştu. Bazen 1 ay bazen 1 hafta bu değişken birşey. Bırak yemesin aylarca yemeden yaşayabilir. Sen gerekli koşulları sagla yeterli

Cherno

Yumurta
25 Eyl 2022
47
7
15
LV
0

Abdomen tamamen kararmamis, kabuk atması için abdomeni tamamen kararması lazım. Bu kabuk atmayacagi anlamına da gelmiyor, bir bakmışsın bir günde abdomen tamamen kararıp kabuğa girmiş. Ancak bunun için kimse bir zaman belirtemez. Ayrıca tarantulalara yemek yememe konusuna bukadar takılma, 3 ay yem yemeyipte kabuk atan canlim olmuştu. Bazen 1 ay bazen 1 hafta bu değişken birşey. Bırak yemesin aylarca yemeden yaşayabilir. Sen gerekli koşulları sagla yeterli
Peki bu kabın içinde dursa ama saklanma alanı olmasa direk toprak üstünde kabuk atar mı ? Yani bizim oturduğumuz orada dursa rahatsız etmesek problem olur mu, yoksa kuytu bi yere mi götüreyim kabını.

Emre_zr

Alate
Moderatör
Deneyimli Hobici
19 Mar 2021
349
206
225
Ödüller
6
31
LV
3

Peki bu kabın içinde dursa ama saklanma alanı olmasa direk toprak üstünde kabuk atar mı ? Yani bizim oturduğumuz orada dursa rahatsız etmesek problem olur mu, yoksa kuytu bi yere mi götüreyim kabını.
Saklanma alanı olsa iyi olur ama olmamasıda kabuk atmasına engel değil yine atar. Sadece rahatsız edilmemesi lazım. Ozelliklede kabuğu atarken.

Cherno

Yumurta
25 Eyl 2022
47
7
15
LV
0

Saklanma alanı olsa iyi olur ama olmamasıda kabuk atmasına engel değil yine atar. Sadece rahatsız edilmemesi lazım. Ozelliklede kabuğu atarken.
Teşekkürler bilgilendirme için, daha öğrenecek çok şey var 😌 Peki kabuk atarken rahatsız edilmesi durumunda ne gibi riskler söz konusu acaba ?

Emre_zr

Alate
Moderatör
Deneyimli Hobici
19 Mar 2021
349
206
225
Ödüller
6
31
LV
3

Teşekkürler bilgilendirme için, daha öğrenecek çok şey var 😌 Peki kabuk atarken rahatsız edilmesi durumunda ne gibi riskler söz konusu acaba ?
Strese girip kabukta sıkışıp ölebilir veya kabuktan eksik bacakla çıkabilir. En kötü ihtimal ölmesi

Emre Özer

Pupa
9 May 2022
72
14
30
LV
0

Karaktere göre değişiyor kabuk atma benim LP ler toprak altında atıyordu L5 olduktan sonraki 3 kabuğuda saklanma yerleri olduğu halde ortalık yerde attılar. Rahatsız etme yeter hatta kabuk attıktan sonra 1 hafta hiç bakma bile rahat etsin hayvan. Yuvayı elleme kap değiştirme L7 olana kadar idrar kabı yeterli oluyor. Hayvan stresli yapıdaysa geniş alan bırakma daha çok stres olmasın. Yem konusunda da sonuçta akvaryum balığı değil bunlar verdikçe yemiyor. Yemi gece ver karanlıkta yerse yer yemezse sabaha al sonraki denemeyi 6-7 gün sonra yap.

13 May 2022
63
11
30
LV
0

Karaktere göre değişiyor kabuk atma benim LP ler toprak altında atıyordu L5 olduktan sonraki 3 kabuğuda saklanma yerleri olduğu halde ortalık yerde attılar. Rahatsız etme yeter hatta kabuk attıktan sonra 1 hafta hiç bakma bile rahat etsin hayvan. Yuvayı elleme kap değiştirme L7 olana kadar idrar kabı yeterli oluyor. Hayvan stresli yapıdaysa geniş alan bırakma daha çok stres olmasın. Yem konusunda da sonuçta akvaryum balığı değil bunlar verdikçe yemiyor. Yemi gece ver karanlıkta yerse yer yemezse sabaha al sonraki denemeyi 6-7 gün sonra yap.
knk bir sonraki deneme için 1 hafta beklemesi kadar saçma bir durum yok niye 1 hafta beklesin sonraki gün de deneyebilir 2 gün sonra da deneme sonuçta ama 2-3 deneme sonucunda yemiyorsa ve abdomeni yeterliyse kabuk atacağı için denemeye gerek yoktur

Emre Özer

Pupa
9 May 2022
72
14
30
LV
0

knk bir sonraki deneme için 1 hafta beklemesi kadar saçma bir durum yok niye 1 hafta beklesin sonraki gün de deneyebilir 2 gün sonra da deneme sonuçta ama 2-3 deneme sonucunda yemiyorsa ve abdomeni yeterliyse kabuk atacağı için denemeye gerek yoktur
Deneyebilir tabi sonraki gün bunun kitabı yok sonuçta ama büyük ihtimal yaklaşmayacak bile.
Ben arkadaşın canlısı için düşüncem kabı büyük zaten hayvan streste öncesinde de yem denemeleri olmuş rahat kalsın canlı hatta ben olsam yatağın altına dolabın arkasına koyar 1 hafta bakmam bile.

Cherno

Yumurta
25 Eyl 2022
47
7
15
LV
0

Yorumlar ve önerilerinizin için teşekkür ederim, hepsini dikkate alacağım, olmaz ise kabı biraz küçülteyim daha rahat etmesi açısından, canlıyı kuytu bi yere koydum yem vermiyorum arada kabuğa yatmış mi bakıyorum uzaktan.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Biraz önce yem attım, bayağı acıkmış sanırım ilk defa böyle saldırdı, henüz kabukta değil demek ki 😌

IMG_20221028_223913.jpg

Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Merhaba üstad, şimdi dediniz ya belki 3 hafta sonra diye, bu sürede susuzluktan ölmez mi, ne kadar susuz kalabilir LP

Son düzenleme:

Users who are viewing this thread

Üst Alt