Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Karınca Jeli

Adilemir

Süper Majör
26 Haz 2020
109
29
105
LV
0

Karıncaların kazarak kendilerine yuva yaptıkları bir meteryal var mı?
Zararlı olmayan maddeleri önerir misiniz
Strafor kullansam sıkıntı olur mu

Benzer konular

KertenKelebek

Kraliçe
Yönetici
11 Ocak 2020
542
531
375
Ödüller
8
LV
3

Kazarak yapılan dikey formikaryumlar güzel olduğu kadar ufak sarsıntılarla bile çökme yapabileceği için risk taşıyor. Bu yüzden jel ve toprak formikaryumlar pek önerilmiyor. Bunun yerine alçı veya gaz beton ile dikey tasarımlar sert malzeme ile güvenilir hale getiriliyor. Beton hissiyatını kaldırmak için boyama yapılıyor.

Jel olan formikaryum kullanmadım ancak bu zamana kadar hakkında güzel bir yorumda göremedim.

Kara_Karınca

Majör
28 May 2020
46
31
80
LV
0

Karıncaların kazarak kendilerine yuva yaptıkları bir meteryal var mı?
Zararlı olmayan maddeleri önerir misiniz
Strafor kullansam sıkıntı olur mu
Dostum ben formikaryumumu genişletmek için yaptığım bir karınca kulesinde çam iğnesi ve toprak karışımı kullanmıştım. Daha önce sadece toprakla kurduğum düzenekte çökmeler olmuştu. Ben de kulenin içini önce çam iğnesi ile doldurdum, daha sonra da toprak ekledim. Sonrasında da kuleyi iyice sulayıp ana formikaryuma bağladım. Karıncalar inanılmaz sevdiler ve kulenin her tarafına tüneller açtılar. Tek olumsuz yanı toprağı ıslatırken biraz acele ettim, o yüzden bazı yerlerde çamur izi oluştu. İçerisinin görülmesine engel olmuyor ama keşke onlar da olmasaydı diyorum ?. Toprak yerine kum koyup deneyebilirsin, o zaman çamur izi hiç oluşmayabilir belki.

Adilemir

Süper Majör
26 Haz 2020
109
29
105
LV
0

Dostum ben formikaryumumu genişletmek için yaptığım bir karınca kulesinde çam iğnesi ve toprak karışımı kullanmıştım. Daha önce sadece toprakla kurduğum düzenekte çökmeler olmuştu. Ben de kulenin içini önce çam iğnesi ile doldurdum, daha sonra da toprak ekledim. Sonrasında da kuleyi iyice sulayıp ana formikaryuma bağladım. Karıncalar inanılmaz sevdiler ve kulenin her tarafına tüneller açtılar. Tek olumsuz yanı toprağı ıslatırken biraz acele ettim, o yüzden bazı yerlerde çamur izi oluştu. İçerisinin görülmesine engel olmuyor ama keşke onlar da olmasaydı diyorum ?. Toprak yerine kum koyup deneyebilirsin, o zaman çamur izi hiç oluşmayabilir belki.
Fotoğrafını atabilir misin gözümde canlandıramadjm

hulagu

Asker
2 Haz 2020
325
139
185
LV
0

nem ve mite veya küf sorunu olabilir doğadaki toprak sürekli kendini yeniler ama bizim akvaryuma yaptığımız toprak hava almıyor içinde doğal yenilenme yok yağmur yağmıyor.ben fanusa sadece toprak koyup içine test tüpü koydum ve kendimce yağmur sistemi yaptım ama toprak süzülmediği için hemen kurumadı hatta bir hafta kurumadı ve küf yaptı sonra toprağı değiştirmek zorunda kaldım.

Kara_Karınca

Majör
28 May 2020
46
31
80
LV
0

Fotoğrafını atabilir misin gözümde canlandıramadjm
Elimde şu resim var hazırda. Işıktan dolayı çok net değil ama malesef.

IMG_20200624_165437.jpg

Users who are viewing this thread

Üst Alt