Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Karıncamın Pamuğunda Siyah Bir Şey Var

Lasius

Majör
8 Ocak 2021
139
70
75
Ödüller
1
LV
1

nedense karıncalarımın su içtiği pamukta siyah bir şey kaplamış nedir anlayamadım sadece şu anda kraliçeler var tüpte ve ok kirli bir tür değil nedir acaba?

Benzer konular

ATL

Yumurta
16 Nis 2020
153
28
15
Ödüller
14
34
LV
4

Dışkı kirdir normal çok büyükse tüp koyun temize geçer.

Mssr

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
18 May 2020
1,053
474
375
Ödüller
13
LV
4

Normal bir şey kirlenmiştir hepimiz yaşıyoruz :)

WHITEVENOM

Media
Emektar
Deneyimli Hobici
28 Eyl 2020
76
44
50
Ödüller
2
LV
1

nedense karıncalarımın su içtiği pamukta siyah bir şey kaplamış nedir anlayamadım sadece şu anda kraliçeler var tüpte ve ok kirli bir tür değil nedir acaba?
emin olmamakla beraber siyah küf mantarı olabilir neden olduğunu yada nasıl geçtiğini bilmiyorum ama kraliçelerimden biri onunla beraber yaşıyor.
3-4 kere tüpünü değiştirdim düzelmedi. en son kullandığım pamuğu değiştirmek ve tencerede kaynatıp kuruttuğum pamuğu kullanmak gibi çok şey denedim ama hiç bir şekilde geçiremedim.

ATL

Yumurta
16 Nis 2020
153
28
15
Ödüller
14
34
LV
4

emin olmamakla beraber siyah küf mantarı olabilir neden olduğunu yada nasıl geçtiğini bilmiyorum ama kraliçelerimden biri onunla beraber yaşıyor.
3-4 kere tüpünü değiştirdim düzelmedi. en son kullandığım pamuğu değiştirmek ve tencerede kaynatıp kuruttuğum pamuğu kullanmak gibi çok şey denedim ama hiç bir şekilde geçiremedim.
Muhtemelen doğduğu koloniden taşımıştır thorax yüzeyinden sarıyordur

ATL

Yumurta
16 Nis 2020
153
28
15
Ödüller
14
34
LV
4

thorax nedir? birde eğer doğduğu koloniden taşıdıysa eğer çözümü yokmu?
Thorax(Göğüs) Abdomen(Karın) bölümlerinden sarar sadece koloniden almaz sokaktan da alabilir bilindik çözüm bilmiyorum vücudundan bakteri ve mantarları yok etmek lazım bu da zor bir işlem olmalı zaten temizlendiği sürece sıkıntı yaratan bir durum değil.

WHITEVENOM

Media
Emektar
Deneyimli Hobici
28 Eyl 2020
76
44
50
Ödüller
2
LV
1

valla 3-4kere tüpünü değiştirdim en son kendisi istemeyince elle transfer yaptım küf sorunu çözülmeyince bende canlıyı daha fazla strese girmesin diye kendi haline bıraktım küfleri ile birlikte yaşıyor epeydir. bir ara protein ve enerji takviyesi yapıp doğaya salma fikri geldi aklıma belki doğada iyileşir diye, havaların soğuk olduğu bir döneme denk gelince onu da yapmaktan vazgeçtim.

WHITEVENOM

Media
Emektar
Deneyimli Hobici
28 Eyl 2020
76
44
50
Ödüller
2
LV
1

valla 3-4kere tüpünü değiştirdim en son kendisi istemeyince elle transfer yaptım küf sorunu çözülmeyince bende canlıyı daha fazla strese girmesin diye kendi haline bıraktım küfleri ile birlikte yaşıyor epeydir. bir ara protein ve enerji takviyesi yapıp doğaya salma fikri geldi aklıma belki doğada iyileşir diye, havaların soğuk olduğu bir döneme denk gelince onu da yapmaktan vazgeçtim.
şimdi aklıma geldi de arıların kovan içindeki küf, mantar ve bakterileri yok etmek için ürettiği propolisten damlatsam yanına çözüm olur mu acaba yarın sabah vaktiyle bir deneyim bakalım epey güçlü bir kokusu var umarım rahatsız olmaz.

• Beğen
Tepkiler: ATL

ATL

Yumurta
16 Nis 2020
153
28
15
Ödüller
14
34
LV
4

şimdi aklıma geldi de arıların kovan içindeki küf, mantar ve bakterileri yok etmek için ürettiği propolisten damlatsam yanına çözüm olur mu acaba yarın sabah vaktiyle bir deneyim bakalım epey güçlü bir kokusu var umarım rahatsız olmaz.
O zaman şöyle yapın propolis damlatın 2 gün tutun sonra başka tüp bağlayın geçmeyip kalırsa küf gözlemi yapın.

İşe yaramazsa kekik yağı veya okaliptus damlatın tüpe gene 2 gün tutup başka tüp bağlayın geçmesse küf gözlemi yapın bu da işe yaramazsa;

Mentol damlatın çok çok az gene aynı adımları uygulayın.

Deney sonuçlarını bizimle paylaşın geçer not alırsa çok iyi bir yöntem bulmuş olursunuz ?

WHITEVENOM

Media
Emektar
Deneyimli Hobici
28 Eyl 2020
76
44
50
Ödüller
2
LV
1

O zaman şöyle yapın propolis damlatın 2 gün tutun sonra başka tüp bağlayın geçmeyip kalırsa küf gözlemi yapın.

İşe yaramazsa kekik yağı veya okaliptus damlatın tüpe gene 2 gün tutup başka tüp bağlayın geçmesse küf gözlemi yapın bu da işe yaramazsa;

Mentol damlatın çok çok az gene aynı adımları uygulayın.

Deney sonuçlarını bizimle paylaşın geçer not alırsa çok iyi bir yöntem bulmuş olursunuz ?
Öncelikle bu canlım küf mantarı yüzünden öldü, kurtaramadım. Lakin içine damlattığım propolis çözeltisi mantarın yayılmasını ve yeni mantarların oluşmasını önemli ölçüde durdurmuştu. Ayrıca ölen canlının bulunduğu ortamda mite oluşacak mı diye epey bir beklettiğim halde mite da oluşmadı. şu aralar aynı deneyi tarantulaların kaplarında uyguluyorum, sling boehmei türü tarantulamda olumlu sonuç aldım. şimdi de murinusların ağlarına dolanmış, yuvasını bozmadan temizlemenin imkansız olduğu ölü unkurtları üzerine damlatıyorum 2-3 damla olacak şekilde. umarım olumlu sonuç alırım...

Users who are viewing this thread

Üst Alt