Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Karıncayla İç İçe Ne Beslenebilir

çaylakoski

Media
30 Mar 2021
32
10
50
LV
0

Herkese merhaba, mutlu hobiler. Ben eski akvaryumu bozup karınca yurdu kurdum. 110cm-45cm-33cm h. Orta kısmına mini iç akvaryum kurdum. Messor karınca kolonisini bu ortama saldım. Aynı anda bitki olarak domates bibner fideleri de diktim, deniyoz işte. İzlemesi keyifli oldu ama karıncalarla bu ortamı paylaşabilecek herhangi başka bir canlı var mı? Başka karınca türü veya aynı tür başka koloni birlikte yaşarlar mı? Sıçrayan örümcek güzel olurdu ama iç akvaryuma düşerse boğulabilir. Bilgi ve tavsiyeler için şimdiden teşekkürler.

Benzer konular Forum Tarih
AgresifSoan Karıncalar 5 88
M Yem ve Besleme 0 124
Kerim Demiral Almak İsteyenler 0 143
kgnltn Tür / Cins Sorgulama 1 229
TekShop Almak İsteyenler 0 135

Benzer konular

Burhan 28

Asker
28 Tem 2020
382
174
185
Ödüller
3
LV
2

Herkese merhaba, mutlu hobiler. Ben eski akvaryumu bozup karınca yurdu kurdum. 110cm-45cm-33cm h. Orta kısmına mini iç akvaryum kurdum. Messor karınca kolonisini bu ortama saldım. Aynı anda bitki olarak domates bibner fideleri de diktim, deniyoz işte. İzlemesi keyifli oldu ama karıncalarla bu ortamı paylaşabilecek herhangi başka bir canlı var mı? Başka karınca türü veya aynı tür başka koloni birlikte yaşarlar mı? Sıçrayan örümcek güzel olurdu ama iç akvaryuma düşerse boğulabilir. Bilgi ve tavsiyeler için şimdiden teşekkürler.
Gündüz illaki tavsiye gelir. Ben kurulumu merak ettim resim ekleme şansınız var mı? ?

Taskinazo

Pupa
7 Nis 2021
66
25
30
LV
0

Tebrik ederim böyle yaratıcı ve farklı fikirler bu hobiye renk katıyor ve onu daha zevkli bir hale getiriyor ayrıca bende çok merak ettim bir iki resmini atabilir misiniz bir de suyun bulunduğu kısıma balık koyabilirsiniz tabi bu benim nacizane fikrim :)

yyurdugul

Süper Majör
10 Nis 2021
249
114
140
Ödüller
3
LV
2

karıncalar ne sevinmiştir bizi doğal ortama saldı die dksdaldal .tebrik ederim gerçekten takdire şaayan bir çalışma ama resimleri de bekliyoruz ? :giggle: ?

Metehan

Asker
15 Ara 2020
363
177
185
Ödüller
3
21
LV
2

Bazı böcek ve kırkayak türleri karıncalar ile aynı yerde beslenebiliyor hatta bu messorların tohum artıklarını yiyen minik hayvanlar bile var ama bunların hiçbiri ışığı sevmiyor yani baksan bile pek outworld de gündüz dolaşıcak canlılar değil kaldı ki doğadan almaya çalışırsan mitelerin tututnmayı en sevdiği canlılardan kırkayaklar messorların artıklarıyla beslenen böcekleri de türkiyede satan görmedim

çaylakoski

Media
30 Mar 2021
32
10
50
LV
0

177033453_3838129332950374_4340212298903155338_n.jpg
176582693_3838129202950387_1965438737593882849_n.jpg

Mekan burası beyler. Karıncaları istediğim yere yuvalayamadım, onlar gidip kendi yuvalarını eşmişler. Bir kaç noktadan girip çıkıyorlar. Bir de nijeri çok sevdiler. Muhabbet kuşlarını kızıştırıp üremeleri için nijer diye siyah tohumlar verilir. Araştırdım %25 protein içeriyor nijer tohumu. Ne darı yemini ne çim tohumunu yiyorlar, sadece nijer yiyorlar. Tavsiye ederim.

Son düzenleme:

çaylakoski

Media
30 Mar 2021
32
10
50
LV
0

Bazı böcek ve kırkayak türleri karıncalar ile aynı yerde beslenebiliyor hatta bu messorların tohum artıklarını yiyen minik hayvanlar bile var ama bunların hiçbiri ışığı sevmiyor yani baksan bile pek outworld de gündüz dolaşıcak canlılar değil kaldı ki doğadan almaya çalışırsan mitelerin tututnmayı en sevdiği canlılardan kırkayaklar messorların artıklarıyla beslenen böcekleri de türkiyede satan görmedim
Peki ustam yanına başka karınca kolonisi ekleyebilir miyim? Bendeki koloni, akvaryumun görünmeyen bir yerlerine kaçıp yuvalandılar üç kağıtçılar. Biraz erken davrandım benim kabahatımdı. Şimdi yeni koloniyi görünen bir yere yuvalamak istiyorum ama birbirlerini yerler mi?

Metehan

Asker
15 Ara 2020
363
177
185
Ödüller
3
21
LV
2

Peki ustam yanına başka karınca kolonisi ekleyebilir miyim? Bendeki koloni, akvaryumun görünmeyen bir yerlerine kaçıp yuvalandılar üç kağıtçılar. Biraz erken davrandım benim kabahatımdı. Şimdi yeni koloniyi görünen bir yere yuvalamak istiyorum ama birbirlerini yerler mi?
Öncelikle sisten harika olmuş ama bir kusuru var toprağını tahminimce nemli bıraktığından o bölgeye yuva yapmışlardır bunun çözümünü bulmalısın fideler olduğu için su koyman gerekicek nemin kaynağı da muhtemelen budur

Başka bir koloni eklersen çatışmaları kaçınılmaz olur alan kısıtlı olduğundan doğada olduğu gibi sakin yaşıyacaklarını sanmam

Metehan

Asker
15 Ara 2020
363
177
185
Ödüller
3
21
LV
2

Ekli dosyayı görüntüle 6377Ekli dosyayı görüntüle 6378
Mekan burası beyler. Karıncaları istediğim yere yuvalayamadım, onlar gidip kendi yuvalarını eşmişler. Bir kaç noktadan girip çıkıyorlar. Bir de nijeri çok sevdiler. Muhabbet kuşlarını kızıştırıp üremeleri için nijer diye siyah tohumlar verilir. Araştırdım %25 protein içeriyor nijer tohumu. Ne darı yemini ne çim tohumunu yiyorlar, sadece nijer yiyorlar. Tavsiye ederim.
İstediğim yere yuvalayamadım derken ne demek istedin anlamadım toprağa mı yuva yaptırıcaksın

yyurdugul

Süper Majör
10 Nis 2021
249
114
140
Ödüller
3
LV
2

akvaryuma bariyer çekmeyi unutma .birde topraüın çökme riski var haberin olsun.yerinde olsam ytongdan yapar üstüne toprak atardım en azından çökme riski olmazdı

çaylakoski

Media
30 Mar 2021
32
10
50
LV
0

İstediğim yere yuvalayamadım derken ne demek istedin anlamadım toprağa mı yuva yaptırıcaksın
Akvaryumun bana görünen kısmında yuva kurdum. Yani içi gözüküyor. Ama orayı beğenmediler. Muhtemelen ışık geldiği için oradan çıkıp başka bir kuytu alana yuvalandılar. Sonra karışmadım daha, nerde isterlerse orada yuvalansınlar dedim. O ayarladığım yer ağacın olduğu köşedeydi. Oraya pek su dökmeyecektim, kuru kalacak bir köşeydi ama dediğim gibi benim acele edip plansız hareket etmemden istediğimi uygulayamadım. Neyse, böyle de güzel. Teşekkürler bilgi için.

çaylakoski

Media
30 Mar 2021
32
10
50
LV
0

akvaryuma bariyer çekmeyi unutma .birde topraüın çökme riski var haberin olsun.yerinde olsam ytongdan yapar üstüne toprak atardım en azından çökme riski olmazdı
Toprağın çökme riski de var ama artık bunca karıncayı topraktan çıkartamam maalesef. Gerisi kendilerine kalmış. Vardır bildikleri. Kendi içgüdülerine göre hareket edip en güvenli yeri seçerler tahminimce. Toprağın altında sığınılacak sağlam akvaryum taş kayaları da var hem. Yani sırf toprak değil.

Metehan

Asker
15 Ara 2020
363
177
185
Ödüller
3
21
LV
2

Akvaryumun bana görünen kısmında yuva kurdum. Yani içi gözüküyor. Ama orayı beğenmediler. Muhtemelen ışık geldiği için oradan çıkıp başka bir kuytu alana yuvalandılar. Sonra karışmadım daha, nerde isterlerse orada yuvalansınlar dedim. O ayarladığım yer ağacın olduğu köşedeydi. Oraya pek su dökmeyecektim, kuru kalacak bir köşeydi ama dediğim gibi benim acele edip plansız hareket etmemden istediğimi uygulayamadım. Neyse, böyle de güzel. Teşekkürler bilgi için.
Toprağa kurmamanı şiddetle tavsiye ediyorum bir ton uğraşı var en ufak bir sarsıntıyla yuva yerle bir olur düzgün gözlem yapamazsın pislik oluşur bunlara rağmen yapmak istiyorum diyorsan internetten toprak formikaryumlara var bakabilirsin sonra yerleşmelerini istediğin camı 1 2 gün kartonla vs kapat yerleştiklerinde açarsın

Metehan

Asker
15 Ara 2020
363
177
185
Ödüller
3
21
LV
2

Toprağın çökme riski de var ama artık bunca karıncayı topraktan çıkartamam maalesef. Gerisi kendilerine kalmış. Vardır bildikleri. Kendi içgüdülerine göre hareket edip en güvenli yeri seçerler tahminimce. Toprağın altında sığınılacak sağlam akvaryum taş kayaları da var hem. Yani sırf toprak değil.
Aynı anda attık mesajları .D keşke yerleşmeselermiş ama kraliçe de onlarla birlikteyse yapıcak birşey yok yuvalarının olduğu kısma nemlendirme yapmayı unutma

çaylakoski

Media
30 Mar 2021
32
10
50
LV
0

Toprağa kurmamanı şiddetle tavsiye ediyorum bir ton uğraşı var en ufak bir sarsıntıyla yuva yerle bir olur düzgün gözlem yapamazsın pislik oluşur bunlara rağmen yapmak istiyorum diyorsan internetten toprak formikaryumlara var bakabilirsin sonra yerleşmelerini istediğin camı 1 2 gün kartonla vs kapat yerleştiklerinde açarsın
Dostum iş işten geçti, adamlar toprağın altına yuvalandılar bile :) İşten ötürü o sıra çok uğraşamamıştım. Maalesef karambole geldi. Şimdi toprağı eşmeye kalksam kraliçeye vs zarar verebilirim. Bir de toprağın çökme riski bende biraz daha düşük ihtimal olması lazım çünkü bitki kökleri ve çim tohumlarının kökleri toprağı tutacak yetiştikçe. Çim tohumları yeni yeşeriyor. Sırf toprak olursa çökme riski yüksektir elbet, ama köklü ortamda toprak biraz daha dayanıklı hale gelebilir zannımca. O değil artık müdahale edebileceğim noktada değilim artık, yoksa ytong vs malzemeden yuva yapardım hemen.

p01n3

Media
25 Mar 2021
31
10
50
LV
0

muhtemelen karıncalar her şeye saldırırlar veya diğer canlılar saldırırlar doğada isopodlarla dip dipe yaşayan koloniler görmüştüm daha önce ama onlarda savaşıyordur muhtemelen

akbltcan1

Süper Majör
19 Nis 2021
232
47
110
Ödüller
2
LV
1

Ekli dosyayı görüntüle 6377Ekli dosyayı görüntüle 6378
çok güzel gözüküyor eline sağlık

❀mia

Kraliçe
27 Eyl 2020
738
329
325
Ödüller
8
LV
3

Yok başka koloni ekleme savaşırlar

Yetkin

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
13 Tem 2020
989
497
325
Ödüller
13
LV