Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Kış uykusu

fantastikbizenci

Süper Majör
6 Kas 2020
142
62
105
LV
0

Bugün bulduğum 3 hatun messorumu ufak tüplere koyup ortalama 18 22 derece bir alanda muhafaza ediyorum (çekmecem) şimdi sormak istediğim şu ben bunları dolaba koyayım mı uyusunlar diye yoksa çekmecede bu sıcaklıkta dursunlar mı

• Beğen
Tepkiler: ATL

Benzer konular

KertenKelebek

Kraliçe
Yönetici
11 Ocak 2020
542
531
375
Ödüller
8
LV
3

Yeni bulunmuş kraliçe adaylarının yumurta veya işçisi yokken tek başına kış uykusuna yatırılması bana sağlıklı gelmiyor. Eğer kış dönemi içerisinde ek ısıtıcı araçları vb. ile sıcaklığı kontrol edebilirseniz koloni kurmaları için fırsat verebilirsiniz. Hem bu süreçte soğuk stresinden uzak olması karıncalar döllenmiş ise yumurtlamalarını sağlar diye düşünüyorum

fantastikbizenci

Süper Majör
6 Kas 2020
142
62
105
LV
0

Yeni bulunmuş kraliçe adaylarının yumurta veya işçisi yokken tek başına kış uykusuna yatırılması bana sağlıklı gelmiyor. Eğer kış dönemi içerisinde ek ısıtıcı araçları vb. ile sıcaklığı kontrol edebilirseniz koloni kurmaları için fırsat verebilirsiniz. Hem bu süreçte soğuk stresinden uzak olması karıncalar döllenmiş ise yumurtlamalarını sağlar diye düşünüyorum
Açıkçası mantıklı geldi elimden geldiğince sıcak tutmaya çalışırım da ısıtıcı olmadan nasıl sıcak tutabilirim öneriniz var mı mesela havlu ısıtıp sarsam ?

collector

Media
5 Ağu 2020
39
22
50
LV
0

Bende sahsım adına tam aksini dusunuyorum.Biyolojik saat denen birsey var milyonlarca yıllık evrimleri ufak bi hareketle aldamazsınız.Ornegin tuzlu su akvaryumlarında baktıgımız mercanlarda her yaz temmuz ayının ilk dolunaydında suya yumurta ve sperm salar.Peki bu mercanlar akvaryumların icinde ayın konumunu gorebiliyorlarmı ? gorseler bile bu mantıkla ay her dolunay oldugunda yumurtlamaları gerekmezmi neden senede bir kere ? Konumuz karıncalar onlardan devam edelim.Karıncalar evimizin icerisinde sıcakta durmasına ragmen neden her sonbaharda yumurta sayısı azalıp hatta durma seviyesine geliyor ? sıcaktalar sonucta tam gaz devam etmeleri gerekmiyormu ? Kıs uykusuna yatırmadıgınız kraliceler ya hic yumurtlamayacak yada yumurta sayısı az olucaktır.Topladıgımız birsuru sonbahar messoru var bunların kac tanesi simdiye kadar yumurtladı ? bendekilerin hicbiri henuz yumurtlamadı oysa sıcakta duruyorlardı.Bu soruların tamamının tek cevabı biyolojik saat.O hayvanlar siz toplamasaydınız kar altında kısın gecmesini bekleyecekti ona gore ayarladılar kendilerini dikkat ederseniz baharda toplanan kraliceler hemen yumurtluyorken sonbaharda ucanlar yumurtlamıyor.(istisnalar kaideyi bozmaz elbet yumurtlatanlar vardır fakat % olarak hesaplayacak olursak ne kadrı yumurtladı yada ne kadr saglıklı koloni kurabildi tartısılır ben 15 adet sonbahar kralicesi messor topladım 1 tanesi bile henuz yumurtlamadı sıcakta durmalarına ragmen)Kralicelerde kıs uykusuna yatırılmalı belki bir problemi var bir organ yetmezligi vs var kısı atlatamayacak ? belki kalbinde sıkıntı var ölmesi gereken kralice olmeyip seneye kıs uykusna yattıgında olucek okadar iscisi ziyan olacak ? Bırakın doga ana gorevini yapsın,dogal seleksiyon calıssın,gucsuzler elensin en gucluler koloni kursun.

fantastikbizenci

Süper Majör
6 Kas 2020
142
62
105
LV
0

Bende sahsım adına tam aksini dusunuyorum.Biyolojik saat denen birsey var milyonlarca yıllık evrimleri ufak bi hareketle aldamazsınız.Ornegin tuzlu su akvaryumlarında baktıgımız mercanlarda her yaz temmuz ayının ilk dolunaydında suya yumurta ve sperm salar.Peki bu mercanlar akvaryumların icinde ayın konumunu gorebiliyorlarmı ? gorseler bile bu mantıkla ay her dolunay oldugunda yumurtlamaları gerekmezmi neden senede bir kere ? Konumuz karıncalar onlardan devam edelim.Karıncalar evimizin icerisinde sıcakta durmasına ragmen neden her sonbaharda yumurta sayısı azalıp hatta durma seviyesine geliyor ? sıcaktalar sonucta tam gaz devam etmeleri gerekmiyormu ? Kıs uykusuna yatırmadıgınız kraliceler ya hic yumurtlamayacak yada yumurta sayısı az olucaktır.Topladıgımız birsuru sonbahar messoru var bunların kac tanesi simdiye kadar yumurtladı ? bendekilerin hicbiri henuz yumurtlamadı oysa sıcakta duruyorlardı.Bu soruların tamamının tek cevabı biyolojik saat.O hayvanlar siz toplamasaydınız kar altında kısın gecmesini bekleyecekti ona gore ayarladılar kendilerini dikkat ederseniz baharda toplanan kraliceler hemen yumurtluyorken sonbaharda ucanlar yumurtlamıyor.(istisnalar kaideyi bozmaz elbet yumurtlatanlar vardır fakat % olarak hesaplayacak olursak ne kadrı yumum

Bende sahsım adına tam aksini dusunuyorum.Biyolojik saat denen birsey var milyonlarca yıllık evrimleri ufak bi hareketle aldamazsınız.Ornegin tuzlu su akvaryumlarında baktıgımız mercanlarda her yaz temmuz ayının ilk dolunaydında suya yumurta ve sperm salar.Peki bu mercanlar akvaryumların icinde ayın konumunu gorebiliyorlarmı ? gorseler bile bu mantıkla ay her dolunay oldugunda yumurtlamaları gerekmezmi neden senede bir kere ? Konumuz karıncalar onlardan devam edelim.Karıncalar evimizin icerisinde sıcakta durmasına ragmen neden her sonbaharda yumurta sayısı azalıp hatta durma seviyesine geliyor ? sıcaktalar sonucta tam gaz devam etmeleri gerekmiyormu ? Kıs uykusuna yatırmadıgınız kraliceler ya hic yumurtlamayacak yada yumurta sayısı az olucaktır.Topladıgımız birsuru sonbahar messoru var bunların kac tanesi simdiye kadar yumurtladı ? bendekilerin hicbiri henuz yumurtlamadı oysa sıcakta duruyorlardı.Bu soruların tamamının tek cevabı biyolojik saat.O hayvanlar siz toplamasaydınız kar altında kısın gecmesini bekleyecekti ona gore ayarladılar kendilerini dikkat ederseniz baharda toplanan kraliceler hemen yumurtluyorken sonbaharda ucanlar yumurtlamıyor.(istisnalar kaideyi bozmaz elbet yumurtlatanlar vardır fakat % olarak hesaplayacak olursak ne kadrı yumurtladı yada ne kadr saglıklı koloni kurabildi tartısılır ben 15 adet sonbahar kralicesi messor topladım 1 tanesi bile henuz yumurtlamadı sıcakta durmalarına ragmen)Kralicelerde kıs uykusuna yatırılmalı belki bir problemi var bir organ yetmezligi vs var kısı atlatamayacak ? belki kalbinde sıkıntı var ölmesi gereken kralice olmeyip seneye kıs uykusna yattıgında olucek okadar iscisi ziyan olacak ? Bırakın doga ana gorevini yapsın,dogal seleksiyon calıssın,gucsuzler elensin en gucluler koloni kursun.
Bu da farklı bir bakış açısı ve tecrübeye dayalı iyice düşünüp karar vericem herkese çok teşekkür ederim

KertenKelebek

Kraliçe
Yönetici
11 Ocak 2020
542
531
375
Ödüller
8
LV
3

Yukarıda yanıt verirken benimde atladığım beklide tamamen yanıldığım konuyu güzel özetlemişsiniz. Doğa kendi içerisinde dengedeyken yapılan her etkiye bir tepki kaçınılmaz.

fantastikbizenci

Süper Majör
6 Kas 2020
142
62
105
LV
0

Peki şu şekilde bir düşünce kapladı içimi mesela elimizdeki karıncayı şimdi değil de işçi çıkardıktan bir süre sonra dolap kapağında uygun dercede kış uykusuna yatırırsak ne gerçekleşir

collector

Media
5 Ağu 2020
39
22
50
LV
0

Peki şu şekilde bir düşünce kapladı içimi mesela elimizdeki karıncayı şimdi değil de işçi çıkardıktan bir süre sonra dolap kapağında uygun dercede kış uykusuna yatırırsak ne gerçekleşir
Bu mevsimde metabolizmaları zaten cok yavaslamıs durumda.Onların kıs gelmeyecegini anlayıpta yumurtlayıpta isci cıkarana kadr zaten bahara 5 kalır.Ayrıca bugun odamdaydı yarın dolaba koydum derseniz zaten cogu ölür ısının yavas yavas dusup yukselmesi gerekir.Bugun evin icnde 20 derecede aksamına 6 derecede dolabın icnde.Soguklar kademeli dusmeliki donmasın o hormonları salgılayabilsin vücudu buna hazırlansın.
Ayrıca neden bu sag elle sol kulak tutma cabası onuda anlayamadım bukadar cok acele ediyorsanız tersten gideceginize duzden gidebilirsiniz.Once ufak sekerli su taviyesi(kısı atlatmaları icin yardımcı olur) daha sonra 1 hafta icnde yavas yavas ısıyı dusurup dolaba koyup 1-1,5 ay kıs uykusuna yatırıp daha sonra 1 haftada yavas yavas ısıyı yukseltip kısın gectigi yonunde ikna edebilirsiniz.dısarıda kar yagarken evin icnde sizin kraliceler kıs gecti sanıp yumurtlar butun kıs beklemezsiniz sizde her ne kadr tavsiye etmesemde en azndan daha duzgun daha saglıklı bir yol.

Burhan28

Süper Majör
16 Haz 2020
227
90
140
LV
0

Bu mevsimde metabolizmaları zaten cok yavaslamıs durumda.Onların kıs gelmeyecegini anlayıpta yumurtlayıpta isci cıkarana kadr zaten bahara 5 kalır.Ayrıca bugun odamdaydı yarın dolaba koydum derseniz zaten cogu ölür ısının yavas yavas dusup yukselmesi gerekir.Bugun evin icnde 20 derecede aksamına 6 derecede dolabın icnde.Soguklar kademeli dusmeliki donmasın o hormonları salgılayabilsin vücudu buna hazırlansın.
Ayrıca neden bu sag elle sol kulak tutma cabası onuda anlayamadım bukadar cok acele ediyorsanız tersten gideceginize duzden gidebilirsiniz.Once ufak sekerli su taviyesi(kısı atlatmaları icin yardımcı olur) daha sonra 1 hafta icnde yavas yavas ısıyı dusurup dolaba koyup 1-1,5 ay kıs uykusuna yatırıp daha sonra 1 haftada yavas yavas ısıyı yukseltip kısın gectigi yonunde ikna edebilirsiniz.dısarıda kar yagarken evin icnde sizin kraliceler kıs gecti sanıp yumurtlar butun kıs beklemezsiniz sizde her ne kadr tavsiye etmesemde en azndan daha duzgun daha saglıklı bir yol.
Konu ile alakasız olduğunu biliyorum ama lütfen ısı ve sıcaklığı birbiriyle karıştırmayalım. Sıcaklık maddelerin ortalama kinetik enerjisi iken ısı sıcaklığın göstergesidir. Diğer bir deyişle sıcaklıkları farklı olan maddeler arasında aktarılan enerjidir. :) (Günlük hayatta kullanmamız gereken kelime %99 sıcaklık kelimesidir.)

14 May 2020
455
174
185
Ödüller
4
LV
2

Kış uykusu sorununa bir de ben el atmak isterim. Benim de ilk kışım olacak yani yazdıklarım tecrübe içermiyor sadece araştırma. Karıncaların sağlıklı kalması için kış uykusu şart. Ben yatırmasam nolur diyorsanız koloni ömrü ve verimliliği düşer yeterli bir cevap. Kışın yumurtaların bir çoğu ve işçilerin de bir kısmı ölüyor. Hatta sorunu var ise kraliçe de ölebilir. Tek kraliçe ise ne yapmalı sorusu biraz daha karışık bence. Çünkü doğada kıştan hemen önce uçan türler var. Onlar yatıyor diyip yatırmayı düşünebilirsiniz. Ama onların büyük bir kısmı kışı atlatamıyor. E madem baharda uçsalar ya? Kışın uçup da hayatta kalabilenler baharda uçanlardan önce koloni yetiştirdiği için 1-0 öne geçiyor hayatta kalma yarışında. Bu yüzden bu kumarı oynuyorlar. Ama bir hobicinin kumara ihtiyacı yok yani kışın bulduğunuz kraliçeyi yatırmamak daha mantıklı çünkü ölme riskleri çok yüksek. Benim araştırmalarımdan öğrendiklerim bunlar. Yanlış ya da eksik varsa düzeltin-ekleyin. Öğrenmeye devam edelim?

SoloCV

Yumurta
29 Tem 2021
18
1
15
LV
0

Peki Eylülde bulduğun messoru kasımda yatırırsan sorun olur mu? Belki o zamana kadar işçi de çıkarır

Users who are viewing this thread

Üst Alt