Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Kraliçe mi değil mi ?

Parzival

Media
2 Eki 2020
98
31
50
LV
0

IMG_20201031_101127_N.jpg
IMG_20201031_101033_N.jpg
IMG_20201031_101154_N.jpg

Bulunma Yeri : Sinop , denize çok yakın bir bölge
Zaman : Perşembe günü

Açıklıkta otururken kafama düştü . Tabi kanatları vardı . Ertesi gün kanatlarını dökmüştü .

@HamitANT @Yetkin

Son düzenleme:

HamitANT

Süper Majör
25 Nis 2020
213
86
140
LV
0

Ekli dosyayı görüntüle 5342Ekli dosyayı görüntüle 5343Ekli dosyayı görüntüle 5344

Açıklıkta otururken kafama düştü . Tabi kanatları vardı . Ertesi gün kanatlarını dökmüştü .

@HamitANT @Yetkin
Ekli dosyayı görüntüle 5342Ekli dosyayı görüntüle 5343Ekli dosyayı görüntüle 5344

@HamitANT @Yetkin
Crematogaster. tüp hazırla içine koy 3-4 gün rahatsız etme. ben bir hafta önce yakaladım 4 günde yumurtladı 5 tane. uygun sıcaklığı sağlarsan yumurtlar. sıcak tutmak istersen üstüne birseyler örtebilirsin.

Parzival

Media
2 Eki 2020
98
31
50
LV
0

Crematogaster. tüp hazırla içine koy 3-4 gün rahatsız etme. ben bir hafta önce yakaladım 4 günde yumurtladı 5 tane. uygun sıcaklığı sağlarsan yumurtlar. sıcak tutmak istersen üstüne birseyler örtebilirsin.
Teşekkürler cevap için . Benim bir düzeneğim var , onunla sağlıyorum sıcaklığı . Kaç C° uygun olur ?

Parzival

Media
2 Eki 2020
98
31
50
LV
0

@Yetkin bir de siz bakabilir misiniz ? Bu fotoğraflardan tür anlaşılıyor mu ? Şu an 2. Gün yeni tüpüne . Cumartesi günü tekrar bakacağım . Fotoğraf gerekiyorsa o zaman çekebilirim .

Thunder

Alate
Deneyimli Hobici
26 Tem 2020
407
223
225
Ödüller
6
LV
3

• Bakın crematogaster cinsine ait bir sürü tür mevcut ve bunları birbirinden ayırmak oldukça zor. Bazı cinslerin türlerini belirleyebiliyoruz göz aşinalığı, tecrübe ya da canlıya ait tür belirlemede ki unsurların kolay seçilebilir olmasından kaynaklı bir durum fakat çoğu türlerde zor oluyor uzmanlık gerektiren bir iş ince detaylar var özel aletler gerektiren bir iş ayrıca sadece bir cins üzerine çalışan bilim adamları bu ayrımı yapabilir. Bunun dışında ülkemizde böyle çalışmalar ne yazık ki yok denecek kadar çok az bu çalışmaların eksikliği diğer canlı türlerinde de geçerli. Örnek verecek olursam endemik tür olarak tanımlayabileceğimiz Anadolu parsı bir kaç yerde görüntülendi fakat bu canlıların tespiti korunması adına bir çalışma bulunmuyor maalesef. Çünkü bunu yapmak için maddi ve manevi olarak desteklenmek gerekir ayrıca bu işi yapabilecek uzmanlara ihtiyaç var. Açık konuşmak gerekirse akademinin arka planını bilen biri olarak kimse uğraşmak istemiyor çoğunluk paramı alayım yan gel yatayım kafasında onun dışında uğraşanlar da çıkıyor fakat arazi şartlarının zorluğunda ötürü ve canlı hayvan takibi ve tespitinin zor olmasından dolayı işi yarıda bırakıyor çok az insan bu işi yapmak için çabalıyor bu kişilerin destekçilerini de yabancı kurum ve kuruluşlar oluşturmakta. Bu zorluktan ötürü çoğunluk botanik dalına yöneliyor daha kolay ve bitkiler hareket etmiyor ya da saklanmıyor. Konuyu fazla uzatmak istemiyorum olay genel hatları ile bundan ibarettir. crematogaster türüleri listesinin linkini bırakıyorum hepsini buraya ekleyecektim fakat 20000 karakter sınırın geçtiğimden dolayı kabul etmedi.

Yetkin

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
13 Tem 2020
987
497
325
Ödüller
13
LV
4

@Yetkin bir de siz bakabilir misiniz ? Bu fotoğraflardan tür anlaşılıyor mu ? Şu an 2. Gün yeni tüpüne . Cumartesi günü tekrar bakacağım . Fotoğraf gerekiyorsa o zaman çekebilirim .
Kusura bakma mesajını yeni gördüm crematogaster cinsinin türlerini çok bilmiyorum fakat attığınız fotoğraftan araştırıp öğrenmeye çalışırım

Parzival

Media
2 Eki 2020
98
31
50
LV
0

Kusura bakma mesajını yeni gördüm crematogaster cinsinin türlerini çok bilmiyorum fakat attığınız fotoğraftan araştırıp öğrenmeye çalışırım
Teşekkürler :) , dediğim gibi yumurtlamasını beklediğim için açamıyorum tüpü . Cumartesi günü tekrardan atabilirim fotoğraf .

Users who are viewing this thread

Üst Alt