Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Kraliçe olabilir mi? Çiftleşmiş mi anlamadım...

Onuryazici

Yumurta
29 May 2020
11
0
5
LV
0

Merhaba,

Evimde lavabonun altında kanatlı bir çok karınca gördüm. Onun görseli şu;

1590829661269.png

Bu kalabalığın yakından çekilmiş hali;

1590829680078.png

Bugün biraz bakarken arasında DAHA İRİ 2 adet karınca gördüm. Hemen ayrı ayrı yerlere aldım. Onların görselleri;

Biri bu;
1590829718974.png

İkincisi;

1590829813672.png

Anlamaya çalıştığım kadarıyla bunların kraliçe olduğunu tahmin ettim.

Ancak Karınca Çiftliğim kanalının bir videosunda "Kalabalık yerden kraliçe alırsanız onlar henüz çiftleşmemiş olabilir yalnız yakalayın" demişti.

Sizce bunlarla koloni kurabilir miyim? Ne yapmalıyım?

Benzer konular

Onuryazici

Yumurta
29 May 2020
11
0
5
LV
0

2 Adet Karınca var bu arada. Şimdi bunlar çiftleşmiş mi? Koloni kurmaya hazır mı?

Mehmet DEMİRTAŞ

Süper Majör
Yasaklanmış Üye
23 Mar 2020
113
59
105
LV
0

Merhaba,

Evimde lavabonun altında kanatlı bir çok karınca gördüm. Onun görseli şu;

Ekli dosyayı görüntüle 1020

Bu kalabalığın yakından çekilmiş hali;

Ekli dosyayı görüntüle 1021

Bugün biraz bakarken arasında DAHA İRİ 2 adet karınca gördüm. Hemen ayrı ayrı yerlere aldım. Onların görselleri;

Biri bu;
Ekli dosyayı görüntüle 1022

İkincisi;

Ekli dosyayı görüntüle 1023

Anlamaya çalıştığım kadarıyla bunların kraliçe olduğunu tahmin ettim.

Ancak Karınca Çiftliğim kanalının bir videosunda "Kalabalık yerden kraliçe alırsanız onlar henüz çiftleşmemiş olabilir yalnız yakalayın" demişti.

Sizce bunlarla koloni kurabilir miyim? Ne yapmalıyım?

Kesin bir şey denilemez.

Kara_Karınca

Majör
28 May 2020
46
31
80
LV
0

Bunlar kraliçe evet. Türü de göründüğü kadarıyla Lasius Niger. Çiftleşmiş olması konusunda kesin birşey söyleyemeyeceğim ben de malesef. Prenslerin ölmüş olduğunu ve kraliçelerin de etrafta dolaştığını göz önüne alırsak çiftleşmenin olmuş olma olasılığı yüksek ama bence. Ben olsam test tüpüne alıp denerdim ?

KertemeyenKele

Asker
Yasaklanmış Üye
2 Nis 2020
286
254
180
Ödüller
4
LV
2

Bunlar kraliçe evet. Türü de göründüğü kadarıyla Lasius Niger. Çiftleşmiş olması konusunda kesin birşey söyleyemeyeceğim ben de malesef. Prenslerin ölmüş olduğunu ve kraliçelerin de etrafta dolaştığını göz önüne alırsak çiftleşmenin olmuş olma olasılığı yüksek ama bence. Ben olsam test tüpüne alıp denerdim ?
Ağız yapısı myrmicaya benziyor ama bence daha net fotoğrafları bekle tür teşhisi için

KertenKelebek

Kraliçe
Yönetici
11 Ocak 2020
542
531
375
Ödüller
8
LV
3

Daha önceden aynı durumu yaşayan bir arkadaşımız vardı. Evinde parke altına konumlanan koloni bolca kraliçe adayı üretmişti. Lasius kraliçelerinin döllenmiş olması ümidiyle test tüplerine yerleştirildi fakat içerisinde çok az sayıda işçi çıkartabilen oldu.

Şansınızı deneyebilirsiniz ama yukarıdaki yorum çok doğru. Kanatlı karınca topluluğu görünce heyecanlanmamak elde değil :D İşin sıkıntılı yanı ise koloninin ev dışındaki ortam ile bağının olmaması ve size rahatsızlık verebilecek yerde yaşıyor olmaları.

Users who are viewing this thread

Üst Alt