Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Kraliçemin döllenmişliğini anlayana kadar hangi koşullarda tutmam gerekir

21 Haz 2020
4
1
30
LV
0

Merhabalar,
Bugün İstanbul basaksehirde bulundugum 8. Kattaki eve pencereden iki tane kraliçe olduğuna kanaat getirdigim ve tetramorium türüne mensup olduğunu düşündüğüm ve henüz kanatlarını dusurmemis karınca uçarak girdi. Ben de kendilerini 2.5 lt lik kola şişesine koyarak kendi evime getirdim. Davranışlarını gözlemledigimde bir tanesi yerde uzun süre sabit kalmaya çalışırken bir tanesi oldukça hareketli, oksijen ihtiyaçlarını bilmediğim için siseye açtığım deliklerden çıkmaya çalışıyor kimi
Zaman şişenin içinde uçmaya çalışıyor vs. Davranış olarak iki farklı prensese/kraliçeye sahibim. Soruma geleyim, ben hobi amacli bir koloni kurmak istiyorum internetten okuduğum bilgiler ve izlediğim videolar ışığında bu arkadaşların döllenmiş olup olmadığını anlamak için yumurtlamalarını bekleyecegim, bu süreçte onları nasıl bir yerde tutmaliyim, oksijene ihtiyaçları var mı, sağlıklı şekilde yaşayabilmeleri için nasıl koşullar olusturmaliyim, ikisini aynı ortamda bulundurmali miyim, besin vermeli miyim, bu aşamada ne şekilde besleyebilirim vs. Birkaç tavsiye verebilirsiniz çok memnun olurum.

Benzer konular

21 Haz 2020
4
1
30
LV
0

Bu arada belirtmiş olayım gece saat 3 civarlarinda serin sayilabilecek bir havada eve geldiler ve hareketli olan karıncanın kanatları sırtında kapalı sekilde(pelerin) gibi duruyor ve ara sıra şişede uçuyor, daha hareketsiz olanın kanatları açık havaya doğru bakıyor belki bu bilgiler birşeyleri netleştirmekte faydalı olur.

ekones1

Süper Majör
21 May 2020
119
88
105
LV
0

Merhabalar,
Bugün İstanbul basaksehirde bulundugum 8. Kattaki eve pencereden iki tane kraliçe olduğuna kanaat getirdigim ve tetramorium türüne mensup olduğunu düşündüğüm ve henüz kanatlarını dusurmemis karınca uçarak girdi. Ben de kendilerini 2.5 lt lik kola şişesine koyarak kendi evime getirdim. Davranışlarını gözlemledigimde bir tanesi yerde uzun süre sabit kalmaya çalışırken bir tanesi oldukça hareketli, oksijen ihtiyaçlarını bilmediğim için siseye açtığım deliklerden çıkmaya çalışıyor kimi
Zaman şişenin içinde uçmaya çalışıyor vs. Davranış olarak iki farklı prensese/kraliçeye sahibim. Soruma geleyim, ben hobi amacli bir koloni kurmak istiyorum internetten okuduğum bilgiler ve izlediğim videolar ışığında bu arkadaşların döllenmiş olup olmadığını anlamak için yumurtlamalarını bekleyecegim, bu süreçte onları nasıl bir yerde tutmaliyim, oksijene ihtiyaçları var mı, sağlıklı şekilde yaşayabilmeleri için nasıl koşullar olusturmaliyim, ikisini aynı ortamda bulundurmali miyim, besin vermeli miyim, bu aşamada ne şekilde besleyebilirim vs. Birkaç tavsiye verebilirsiniz çok memnun olurum.
Tabiki havaya ihtiyaçları var. :giggle: Ama bu güzelim canlılar doğada zar zor sığdıkları deliklerde yaşıyorlar. İnsanla kıyaslamak gerekirse futbol sahasına sizi kapatıp, ekmek su vermeden yaşatmaya benzer kola şişesi. Bu karıncalara evimizde hazırlayabileceğimiz en ucuz, en temiz, en kolay yöntem test tüpüdür
test tüpünün içine (internette bolca video var) bir miktar su koyup pamuk tıkayarak hazırlamak ; karıncamız için hem gerekli nemi, hem ihtiyacı olan suyu hem de dar alanı oluşturacaktır. Eğer test tüpü bulamam diyorsanız en az 5mL lik şırınga alın ucunu ateşte ısıtarak mühürleyin aynı şekilde su doldurun, karıncayı içine atın ağzınıda pamukla tıkayın. Bazı türler hariç ilk işçiye kadar besleme yapmak kraliçeyi strese sokar gereksizdir. ağzına tıkadığınız pamuk pksijen ihtiyacını karşılayacaktır. karıncanın zifiri karanlıkta durmasını sağlayın, bulunduğu ortam 25-30 derece olursa daha iyi sonuç alırsınız. ama illa sıcaklığı ölçüp biçmeye gerek yok bu canlılar doğa onlara ne sunarsa onunla yetiniyorlar. İyi hobiler dilerim.

ekones1

Süper Majör
21 May 2020
119
88
105
LV
0

Bu arada belirtmiş olayım gece saat 3 civarlarinda serin sayilabilecek bir havada eve geldiler ve hareketli olan karıncanın kanatları sırtında kapalı sekilde(pelerin) gibi duruyor ve ara sıra şişede uçuyor, daha hareketsiz olanın kanatları açık havaya doğru bakıyor belki bu bilgiler birşeyleri netleştirmekte faydalı olur.
Ayrıca fotoğraf atma imkanınız varsa karıncalarınızın cinsi ve cinsiyeti hakkında bilgi verebiliriz. Cinsini öğrenirseniz forumda aratarak, ekipçe sizler için diğer dillerden çevirdiğimiz kaynaklara ulaşabilirsiniz. https://www.karincadunyasi.com/forum/forum/familya-cinslere-gore-bakim.10/

21 Haz 2020
4
1
30
LV
0

Yanıtınız için çok teşekkür ederim, uçmaya fazla meraklı olan arkadaşı doğaya tekrar saldım daha sakin olanı da şu anda deney tüpüne koydum coverını taktım oda sıcaklığında sabit şekilde bekletiyorum haftada bir gozlemleyecegim bakalım yumurtlayabilecek mi ☺️

ekones1

Süper Majör
21 May 2020
119
88
105
LV
0

Yanıtınız için çok teşekkür ederim, uçmaya fazla meraklı olan arkadaşı doğaya tekrar saldım daha sakin olanı da şu anda deney tüpüne koydum coverını taktım oda sıcaklığında sabit şekilde bekletiyorum haftada bir gozlemleyecegim bakalım yumurtlayabilecek mi ☺
Bol şanslar(y)

Users who are viewing this thread

Üst Alt