Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Kraliçeye benziyor bakar mısınız?

5 Haz 2020
2
1
30
LV
0

asas.jpg

Benzer konular

SeriouSanta

Majör
28 Nis 2020
45
53
80
LV
0

Kraliçeler, Furkan arkadaşımın söylediği gibi uçuşa hazırlanıyorlar prensesler henüz yakalamanın faydası olmayacaktır. Görsel çok güzel ellerine sağlık bu arada

KertenKelebek

Kraliçe
Yönetici
11 Ocak 2020
542
531
375
Ödüller
8
LV
3

Yaklaşık 1 sene kadar önce yaz günü ofisin yakınlarındaki boş arazide henüz çok kalabalık olmayan bir Messor Structor kolonisine denk geldim. İşçiler yuvayı geliştirmek için dışarıya bolca kum taşıyorken etrafta kraliçe adayı olan prensesler gezmekteydi. Ortalama 3 ~ 5 tane prenses vardı ve heyecanıma yenik düşerek 1 tanesini aldım ve test tüpüne yerleştirdim. Biraz geçte olsa koloni kurmayı başardı ama kraliçeyi aldıktan sona koloniyi gözlemlemek istedim. Ertesi gün gittiğimde dışarıda gezen işçi sayısında azalma gördüm. 2 gün sonra koloninin tamamen taşındığını (kaybolmalarını güzel şekilde yorumlamak istiyorum) gördüm, belki taşındılar belkide aldığım karıncadan ötürü koloni bir şekilde dağıldı. Bu konuda net bir fikrim olmasa da o koloniyi orada görememek beni çok üzdü ve kendi heyecanım için kurulu düzene karışmamak için büyük bir ders oldu.

Demem odur ki tek başına yuva kurmak için gezen kraliçe haricinde diğer karıncalara dokunmak güzel hissettirmiyor. İyi hobiler dilerim ☺

SeriouSanta

Majör
28 Nis 2020
45
53
80
LV
0

Yaklaşık 1 sene kadar önce yaz günü ofisin yakınlarındaki boş arazide henüz çok kalabalık olmayan bir Messor Structor kolonisine denk geldim. İşçiler yuvayı geliştirmek için dışarıya bolca kum taşıyorken etrafta kraliçe adayı olan prensesler gezmekteydi. Ortalama 3 ~ 5 tane prenses vardı ve heyecanıma yenik düşerek 1 tanesini aldım ve test tüpüne yerleştirdim. Biraz geçte olsa koloni kurmayı başardı ama kraliçeyi aldıktan sona koloniyi gözlemlemek istedim. Ertesi gün gittiğimde dışarıda gezen işçi sayısında azalma gördüm. 2 gün sonra koloninin tamamen taşındığını (kaybolmalarını güzel şekilde yorumlamak istiyorum) gördüm, belki taşındılar belkide aldığım karıncadan ötürü koloni bir şekilde dağıldı. Bu konuda net bir fikrim olmasa da o koloniyi orada görememek beni çok üzdü ve kendi heyecanım için kurulu düzene karışmamak için büyük bir ders oldu.

Demem odur ki tek başına yuva kurmak için gezen kraliçe haricinde diğer karıncalara dokunmak güzel hissettirmiyor. İyi hobiler dilerim ☺

Yüreğine su serpme amaçlı bende sana gözlem olayımı anlatayım. Gökçeada gizli liman da yıllardır takip ettiğim koloniler var Componotus olsun cataglyphis işte messorlar bi kaçtane daha var ama isimlerini bilmiyorum hepsininde yeri bellidir çoğu zaman gözlem yaparken geçenler cinli bu falan diye düşünüyodur eminim. O derece garip şekillere giriyorum ? Kamp yapmaya gelenlere rica ediyorum falan benim burda kolonim var diye. ''NEYN VAR??'' gibi cevaplar alsamda ''LA YÖR GET İŞİNE'' diyen çıkmadı. Ama şey ''Yıııaaa duyarlılık kasıyo ıfff ?'' diyen bir fok balığı olmuştu kendimi tek göz odada 34 kediyle yaşayan teyzeler gibi hissetmiştim. Yada instagramda ıslak kedi yavrusu fotosu palaşmış insta girller gibi..
Dönelim konumuza En çok messor bücürleri yuva kapatıp yerini değiştiriyolar tamamen ihtiyaçlarına yönelik. Ama Santa nızdan kaçmaz! Yine buluyorum yerlerini! En az 20 metre çevrede tüm bölge kontrollerinde. Kraliçenin yuva ağzına çıkması sana denk gelmemiştir yani

Ama tabi ben böyle söylemiş olsamda ne yapmıyoruz? Yuva ağzından prenses kaçırmıyoruz ?

Erenimooo

Süper Majör
5 Haz 2020
109
41
105
LV
0

Ya benim merak ettiğim bir şey var. Bu prensesler çiftleştikten sonra mı yuva aramak için uçarlar? Yoksa çiftleşmeden önce çiftleşmek için mi uçarlar ve çiftleştikleri bölgede yuva ararlar? Yoksa çiftleşmek için uçup, çiftleştikten sonra da yer aramak için tekrar mı uçuşa geçerler?
Karışık oldu biraz :D

Burak

Süper Majör
23 May 2020
132
28
105
LV
0

Çiftleşmek için uçarlar ardından kendilerine yuva ararlar bu süreçte kanatlarını dökerler

Thordius

Süper Majör
Deneyimli Hobici
26 Ocak 2020
136
146
140
Ödüller
2
LV
1

Burada yuvadan uçan prens ve prensesleri görebilirsiniz. Çiftleşme uçuşu sonrası çeftleşmeyi tamamlayan prensesler kraliçe olarak karaya iner ve yuvayı kurmak için kendilerine uygun bir konum ararlar.

5 Haz 2020
2
1
30
LV
0

Hocam şöyle söyliyim. Bir kere benim de böyle bir hatam olmuştu. Bunda sormak istedim kraliçe mi diye çünkü ilk defa gördüm ama yuvayı aynı böyle bıraktım.
Başka kraliçelere artık :)

Users who are viewing this thread

Üst Alt