Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

kurutulmuş un kurdu

Esmer

Yumurta
18 Eyl 2021
19
1
15
LV
0

merhaba kurutulmuş un kurdu ile taze canlı canlı un kurdu arasında protein miktarı aynı mıdır

Benzer konular

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,983
1,853
475
Ödüller
20
LV
5

Zaten protein kurtların içindeki sıvıda kuruduktan veya kurutulduktan sonra sadece kabukları toz haline getiriliyor hali ile protein oranı kat kat düşüyor.. toz hali genellikle canlı yem yiyemeyen canlılar için mama yapımında yada kuşçul ve kümes türleri için diğer tahıl ürünleri ile karıştırılarak kullanılıyor.. kurutulmuş un kurdu yerine balık veya kedi, köpek maması kullansan aynı işlevi görecektir :)

Zeryum

Media
21 Haz 2020
119
38
55
LV
0

merhaba kurutulmuş un kurdu ile taze canlı canlı un kurdu arasında protein miktarı aynı mıdır
Alttaki resimde de göreceğin gibi un kurdunun (mealworm) yaklaşık %60'ı sudur (moisture) %18'i protein. Un kurdunu kurutursan yani içindeki suyu alırsan Kalan %40'ın %18 protein olur bu da kurutulmuş un kurdunda %45 protein olduğunu gösterir. Yani kurutulmuş un kurdundaki protein oranı canlı un kurduna kıyasla yaklaşık 2.5 kattır.

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,983
1,853
475
Ödüller
20
LV
5

Zamanında forumlarda bu protein değerleri konusunda bir çok tartışmaya şahit oldum protein değerine kimisi az kimisi çok diyor.. bende bu tartışmaların üzerine kendimde un kurdu üretimi yaptığım için ufak çaplı bir araştırmaya çıktım.. bu tabloyu bir çok yerde gördüm fakat verilen bu tabloda canlı un kurdu için değerlerin yanlış olduğunu düşünüyorum.. tablonun aşağısında dipnot var lif değerleri diyor sanırım kurutulmuş olarak bu değerler verilmiş olabilir ama canlı bir larva için değerlerin bu kadar düşük olması imkansız.. Süleyman Demirel ve Nevşehir üniversitesinin hatta yabancı kaynakların makalelerinde protein değeri bu kadar düşük verilmiyor ama tam olarak net bir değerde yok.. örneğin %40-55 arasında bu değişkenliğin sebebide kurtlara verilen besinlere göre değişkenlik göstermiş..
Screenshot_20210921-102220~2.png

Users who are viewing this thread

Üst Alt