Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Mantis/Peygamber Devesi

• Konbuyu başlatan Efe..
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 0:05

Efe..

Pupa
11 Ağu 2022
70
9
30
LV
0

Merhaba Arkadaşlar Mantis/Peygamber Devesini Nerden Alabilirim Yada Elinizde Varmı Satın Almak İstiyorum Doğadan Almak İstemiyorumda

Benzer konular

Thunder

Alate
Deneyimli Hobici
26 Tem 2020
407
223
225
Ödüller
6
LV
3

Maalesef satın alamazsınız, forum da konu hakkında kısa ama detaylı bir yazım mevcut mesajlarıma girerseniz yazıyı bulabilirsiniz

TPK22

Media
16 Kas 2022
100
26
55
LV
0

Doğadan alirsaniz fazla yaşamaz diye düşünüyorum 2 hafta falan bakıp salmaniz iyi olur

Thunder

Alate
Deneyimli Hobici
26 Tem 2020
407
223
225
Ödüller
6
LV
3

Bazı Arkadaşlar Yumurta Halinde Alıyor Bunu Neden Yapıyorlar Yumurtalar Bekleyerekmi Çıkıyor Bir Bilgin Varmı
Onlar mantis yumurtası değil dal böceği yumurtaları, mantisler ootheca dediğimiz yumurta kümeleri yapar satanı da görmedim, mantis yerine dal böceği alabilirsiniz ikisinin ömürleri ortalama hemen hemen aynı diyebiliriz.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Bazı Arkadaşlar Yumurta Halinde Alıyor Bunu Neden Yapıyorlar Yumurtalar Bekleyerekmi Çıkıyor Bir Bilgin Varmı
Onlar mantis yumurtası değil dal böceği yumurtaları, mantisler ootheca dediğimiz yumurta kümeleri yapar satanı da görmedim, mantis yerine dal böceği alabilirsiniz ikisinin ömürleri ortalama hemen hemen aynı diyebiliriz.

Ü

Üye silindi 4100

Misafir
Misafir Üye
Merhaba Arkadaşlar Mantis/Peygamber Devesini Nerden Alabilirim Yada Elinizde Varmı Satın Almak İstiyorum Doğadan Almak İstemiyorumda
Merhaba elimde 1 tane var ilgilenirseniz dönüş yapiniz

Moderatör tarafında düzenlendi:

Hormiga

Süper Majör
Deneyimli Hobici
7 Eyl 2022
275
99
140
Ödüller
5
LV
2

Bahçenizden veya piknik alanlarından bulduğunuz hayvanları alıp 2 3 günlüğune dahi besleseniz ölebilir ki bu sizin umrunuzda degildir forumdan bu konu hakkında yazılan yüzlerce hatta binlerce konu olmasına rağmen siz hala böyle bir şey yapıp hayvanları insanlara tamamen maddi amaçla alıp satmanız hıç doğru bir şey değil özel bir durumunuz vardır anlayışla karşılarız ama daha manevi açıdan temiz maddi işler yapmanız hem sizin açınızdan hem form ve biz açısından anlayısla karşılanacaktır.

Tibuk

Kraliçe
Deneyimli Hobici
20 Nis 2021
569
499
375
Ödüller
9
LV
3

Doğadan canlı alıp besleme konusundaki karşı çıkışlar daha çok ezbere söylemler. Mantis beslemek istiyorsanız doğadan alıp besleyebilirsiniz. Alacağınız tek 1 canlının doğal dengeye zarar vereceğini düşünmüyorum. Kaldı ki söylendiği gibi esaret altında kolay kolay ölmüyorlar. Araştırma yapın, canlı yem ve bakım alanınızı hazırlayın, yetişkin olmayan bir mantis bulun, besleyip yetişkin olduğunda tekrar doğaya salın. Hem doğada üreyebilir hem de siz mantis bakmış olursunuz.

Hormiga

Süper Majör
Deneyimli Hobici
7 Eyl 2022
275
99
140
Ödüller
5
LV
2

Arkadaşın bahsettiği yavru bir mantis değil ayrıca sen 1 tane alcam bir sey olmaz ben alcam bir sey olmaz emin olun olur en basitinden çöp atma olayı çoğu kişi benim attığim çopten nolacak deyip atiyor ve her taraf çoplüğe dönuşuyor 1 tane diye bakmayalım damlaya damlaya göl olur doğal denge bozulur bir de hangı kaynakları kullanıyorsanız bizimle paylaşırsaniz mutlu olurum bilmiyor olabiliriz sonucta bilmemek değil öğrenmemek ayıp bizimle bu kaynakları paylaşirsan hep birlikte öğrenebiliriz🙂

Ayrıca bizim aldıgımız hayvanlar vahşı yaşma tekrar adapte olamıyor ve ölüyor.

Son düzenleme:

Tibuk

Kraliçe
Deneyimli Hobici
20 Nis 2021
569
499
375
Ödüller
9
LV
3

Arkadaşın bahsettiği yavru bir mantis değil ayrıca sen 1 tane alcam bir sey olmaz ben alcam bir sey olmaz emin olun olur en basitinden çöp atma olayı çoğu kişi benim attığim çopten nolacak deyip atiyor ve her taraf çoplüğe dönuşuyor 1 tane diye bakmayalım damlaya damlaya göl olur doğal denge bozulur bir de hangı kaynakları kullanıyorsanız bizimle paylaşırsaniz mutlu olurum bilmiyor olabiliriz sonucta bilmemek değil öğrenmemek ayıp bizimle bu kaynakları paylaşirsan hep birlikte öğrenebiliriz🙂

Ayrıca bizim aldıgımız hayvanlar vahşı yaşma tekrar adapte olamıyor ve ölüyor.
Mantıksız. Şunun şurasında kaç tane hobici var, bu konuyu kaç kişi okuyor, 20 mi? Genel olarak farklı bölgelerde yaşıyorlar. Doğadan canlı almak abartılmadığı sürece, nesli tehlike ya da koruma altında olan türler alınmadığı sürece zararlı bir etki yaratmaz. Önemli olan bilinçli hareket etmek. Her doğadan canlı alma konusu açıldığında histerik bir şekilde "yapma, doğadan canlı alınmaz" demek mantıklı değil. Nasıl alınması gerektiği ya da nelere dikkat edilmesi gerektiği anlatılmalı. Herkes için daha faydalı olur.

Ayrıca kaynak paylaşmamı gerektiren bir veri ya da nesnel bir olgu söylemedim. Kendi tecrübelerimden ve tecrübeli kişilerden bildiklerimi aktardım. Mantis besleme deneyimim var. Son söylediğiniz de doğru değil. Mantis bir kedi ya da köpek değil. Beslediğiniz zaman avlanmayı unutmuyor, verdiğiniz besini de avlamış oluyor. Esaret altında olduğunu bu gibi canlılar anlayamıyorlar zaten. Doğal yaşama adapte olamama gibi bir durum yok. Bu söylediklerinizden mantisler hakkında bilgi sahibi olmadığınızı anlıyorum, belki daha fazla bilgi sahibi olduğunuz canlılar hakkında fikir beyan edebilirsiniz.

Hormiga

Süper Majör
Deneyimli Hobici
7 Eyl 2022
275
99
140
Ödüller
5
LV
2

Mantisler hakkında çok bir bilgim yok evet ama size güzel bir dilde saygıda kusur etmeden bize kaynak veya bilgi aktarmanız için teklif sundum dediğim gibi bilmemek değil ögrenmemek ayıp ayrıca muhtemelen beslediginiz mantisi doğadan aldıgınz belli ve herkes sizin gibi hayvanların yasına boyutuna vb şeylere dikkat etmez bu konuyu 10 kisi gorse 10 kisi 10 kisiye anlatilsa her seferinde 2 kati artarak gider emin olun bu hobiyi herkes sevdiği için yapmiyo çağu kişi para amaçalı yapıyo ve eğer doğadan alınan canlılar normal karşilanirsa ve izin verilirse herkesin bahcesinden buldugu mantis vb hayvanları alip ilan koyup satar böylece sizin burda topu topu 20kisi olur binlerce insan ve onu tutulamaz bir hal alır dediğim gibi herkes sizin gibi bilinçli değil ve eminim sizin bu yazinizdan etkilenen ister 2 insan ister 1 insan olsun dogasından alınıp tecrübesiz ve bilgisiz kişiler tarafından beslenerek ölücekler ve bunun vebali sizin boynunuza olacak yine tekrarlıyorum herkes sizin gibi bilincli degil.

Mantıksız. Şunun şurasında kaç tane hobici var, bu konuyu kaç kişi okuyor, 20 mi? Genel olarak farklı bölgelerde yaşıyorlar. Doğadan canlı almak abartılmadığı sürece, nesli tehlike ya da koruma altında olan türler alınmadığı sürece zararlı bir etki yaratmaz. Önemli olan bilinçli hareket etmek. Her doğadan canlı alma konusu açıldığında histerik bir şekilde "yapma, doğadan canlı alınmaz" demek mantıklı değil. Nasıl alınması gerektiği ya da nelere dikkat edilmesi gerektiği anlatılmalı. Herkes için daha faydalı olur.

Ayrıca kaynak paylaşmamı gerektiren bir veri ya da nesnel bir olgu söylemedim. Kendi tecrübelerimden ve tecrübeli kişilerden bildiklerimi aktardım. Mantis besleme deneyimim var. Son söylediğiniz de doğru değil. Mantis bir kedi ya da köpek değil. Beslediğiniz zaman avlanmayı unutmuyor, verdiğiniz besini de avlamış oluyor. Esaret altında olduğunu bu gibi canlılar anlayamıyorlar zaten. Doğal yaşama adapte olamama gibi bir durum yok. Bu söylediklerinizden mantisler hakkında bilgi sahibi olmadığınızı anlıyorum, belki daha fazla bilgi sahibi olduğunuz canlılar hakkında fikir beyan edebilirsiniz.
Ayrıca ben bu hayvanı bir kedi ve köpekle bir tutmadım bu canlı küçük yaşta doğadan alınıp geri salındıgında hayatı boyunca hiç göremediği örümcek kuş vb canlılar tarafında öldürülüyor ve ben beslenmeyle ilgili bir şey soylemedim av olma konusunda hayvanın bir tecrübesi olmadıği için diğer yirtıcılar tarafından daha kolay yem olcaği için boyle bir yazı kullandım yanı bilmediğim bir konu hakkında fikir beyan etmedim hobiyle hiç bir alakası olmayan biri bile doğadan alınıp geri salınan hayvanların av olacagını bilir ne demek istediğimi yanlış anlamışınız sizi kırcak bir dil kullanmak istemedim eğerki ters bir şey soylediysem kusura bakmayın demek istediğim hayvanların yem bulması degil yem olmaları🙂

Son düzenleme:

Tibuk

Kraliçe
Deneyimli Hobici
20 Nis 2021
569
499
375
Ödüller
9
LV
3

Aynı cevaplara tekrar cevap vermeme gerek yok, yeni bir şey eklenmemiş. Wc konusunda kendinizi biraz geliştirin derim genel olarak, ezber gitmeyin. Sadece size demiyorum.

Hormiga

Süper Majör
Deneyimli Hobici
7 Eyl 2022
275
99
140
Ödüller
5
LV
2

Ben de ezber gitmediğimizi ki gidiyorsakta nedenini size atlatmaya çalıştım

Ard-Plt

Süper Majör
Deneyimli Hobici
6 Kas 2021
211
51
110
Ödüller
2
LV
1

Uzun zamandır hobideyim çoğu canlıya baktım ve doğru ortam sağlanırsa wc canlı bakılabilir. Arkadaşımın eresusunun yavruları var bende ve gayet güzel besleniyorlar hiç kayıp yaşamadım. Ortam koşulları uygun olursa stres falan da yaşanmaz. Beslediğimiz canlılarda ilk doğadan alındı sonuçta. Sürüngen kısmına ben de karşıyım çünkü onlar eklembacaklılar gibi basit canlılar değiller, daha özen isteyen canlılar bu yüzden bilgisiz kişilerin denemesi doğru olmaz. Türkiye'de wc ye karşılığın nedeni bence çoğu kişinin doğadan canlıları alıp bakımını bilmediğinden dolayı öldürmesi.
Ben de ezber gitmediğimizi ki gidiyorsakta nedenini size atlatmaya çalıştım

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,983
1,853
475
Ödüller
20
LV
5

Keşke doğadan alıp besleyip çiftleştirip kültür oluştursalar ama kimsenin kendi zevki için mantis bakmayacağını sen ben hepimiz iyi biliyoruz çünkü bizim hobi kültürümüzde bunlar yok para var ticaret var.. örnek vereyim şu an bende ve çevremde eresus örümceği var yavru iken almıştık hatta üreten arkadaşta bu forumdan şu an 1 seneyi geçti hala yaşıyorlar ve evet anne baba wc doğadan alınma ama yavrular çıktıktan sonra arkadaşımız tekrar anne ve babayı doğaya saldı.. bir örnek daha chatopelma olivaceum türü yerli tarantulamız var bundada üretimler olmaya başladı tabiki anne ve babalar doğadan alınma ama çiftleştirme ve yavru süreci sonrası tekrar doğaya salındı hatta son üretimde 40 tane yavru ile beraber.. bunlar olduğu ve yapıldığı sürece wc de sıkıntı yok ama çoğunlukla daha buldukları canlıları pet şişe içerisinde iken fotoğraf çekip aklından acaba bunu kaça satarım diye düşünmeye başlıyor ve bu foruma yada diğer platformlara ilan açıyor.. bunlara izin verilip hoş karşılarsak o satıyorsa bende satarım şu olur bu olur mantığında herkes wc canlı arayaşına girip para derdine düşer.. ilk baştada dediğim gibi alıp bakılıp üretilebiliyorsa wc olayına tabiki karşı değiliz

Users who are viewing this thread

Üst Alt