Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Merhabalar Forum

• Konbuyu başlatan NECO
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 0:13

NECO

Majör
10 Nis 2021
91
40
80
LV
0

Karınca hobisine başlıyorum yavaştan evime yakın arazideki yuvaları kontrol ediyorum fakat kanatlıya denk gelmedim acaba geç mi kaldım henüz türlerinide bilmiyorum :D

WhatsApp Image 2021-04-10 at 18.35.21 (1).jpeg WhatsApp Image 2021-04-10 at 18.35.21.jpeg WhatsApp Image 2021-04-10 at 18.35.22 (1).jpeg

WhatsApp Image 2021-04-10 at 18.35.22.jpeg WhatsApp Image 2021-04-10 at 18.35.23.jpeg WhatsApp Image 2021-04-10 at 18.35.24.jpeg

WhatsApp Image 2021-04-10 at 18.35.25.jpeg

Benzer konular

Onlorot

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
Sponsor
1 May 2020
922
671
375
Ödüller
16
LV
5

Öncelikle foruma hoş geldiniz. Geç kalmadınız aksine tam zamanında başlamışsınız. Uçuşlar bu sıralar başladı ve Kasım'a kadar devam edecek. Görüntülediğiniz yuvalar Cataglyphis'lere ait ve onların uçuş ayları Haziran-Temmuz bilginiz olsun. Arada messor fotoğrafı da varmış, bu sıralar yuvayı kontrol edin messor uçuşları bu aylarda oluyor.

Son düzenleme:

NECO

Majör
10 Nis 2021
91
40
80
LV
0

Öncelikle foruma hoş geldiniz. Geç kalmadınız aksine tam zamanında başlamışsınız. Uçuşlar bu sıralar başladı ve Kasım'a kadar devam edecek. Görüntülediğiniz yuvalar Cataglyphis'lere ait ve onların uçuş ayları Haziran-Temmuz bilginiz olsun. Arada messor fotoğrafı da varmış, bu sıralar yuvayı kontrol edin messor uçuşları bu aylarda oluyor.
Hoş buldum geç kalmadığıma sevindim bölgede daha ufak ırklarda var yarın gidince onlarıda takip ederim Malesef ki 3-5 ay içinde bölgede karınca kalmayacak çünkü toki planları var tamamı bina olacak :(

16 Haz 2020
534
405
325
LV
0

Hoş buldum geç kalmadığıma sevindim bölgede daha ufak ırklarda var yarın gidince onlarıda takip ederim Malesef ki 3-5 ay içinde bölgede karınca kalmayacak çünkü toki planları var tamamı bina olacak :(
Hocam ne kadar başarılı olur bilmem ama kolonileri inşaat zamanı bir kutuya kürekle toplayıp başka bi alana götürebilrsiniz belki ama yaşamayacağından emin olduklarınız için geçerli bu, karınca bunlar biyerlerden çıkar yaşar onlar :D

NECO

Majör
10 Nis 2021
91
40
80
LV
0

Hocam ne kadar başarılı olur bilmem ama kolonileri inşaat zamanı bir kutuya kürekle toplayıp başka bi alana götürebilrsiniz belki ama yaşamayacağından emin olduklarınız için geçerli bu, karınca bunlar biyerlerden çıkar yaşar onlar :D
Mutlaka bir kısmı yaşayacaktır karınca sonuçta ama koloni bozulacak taşımakla olmaz milyonlarca var belkide geniş ve üremeye müsait bir alan.

Kr00s

Pupa
4 Şub 2021
33
20
30
LV
0

Karınca hobisine başlıyorum yavaştan evime yakın arazideki yuvaları kontrol ediyorum fakat kanatlıya denk gelmedim acaba geç mi kaldım henüz türlerinide bilmiyorum :D

Ekli dosyayı görüntüle 6125 Ekli dosyayı görüntüle 6126 Ekli dosyayı görüntüle 6127

Ekli dosyayı görüntüle 6128 Ekli dosyayı görüntüle 6129 Ekli dosyayı görüntüle 6130

Ekli dosyayı görüntüle 6131
dostum eğer Cataglyphis kraliçesi bulur ve bakmayacak olursan rica etsem bana kargolayabilirmisin bakmak istediğim bir tür bende bu kış başladım bulunduğum bölgede saatlerce gezmeme rağmen 1 tane bile Cataglyphis yuvası bulamadım :/

Burhan 28

Asker
28 Tem 2020
382
174
185
Ödüller
3
LV
2

dostum eğer Cataglyphis kraliçesi bulur ve bakmayacak olursan rica etsem bana kargolayabilirmisin bakmak istediğim bir tür bende bu kış başladım bulunduğum bölgede saatlerce gezmeme rağmen 1 tane bile Cataglyphis yuvası bulamadım :/
Ben Giresun'da yaşıyorum. Deniz kenarında sık sık cata görüyorum. Deniz kenarlarına bakabilirsin yakınsan.

NECO

Majör
10 Nis 2021
91
40
80
LV
0

Ben ondan almayacaktım bulsamda ama senin için gözüme ilişirse alırım.

3637

Yumurta
16 Nis 2020
150
30
15
Ödüller
14
22
LV
4

Dediğinizi F. Rufa karıncalarına transplantasyon çalışması adı altında yapıyor uzmanlar ama yuvaları dik olduğu için sadece o cinse özgü bir çalışma yürütülebiliyor bu cinsler için aşırı zor olur

Kr00s

Pupa
4 Şub 2021
33
20
30
LV
0

Ben Giresun'da yaşıyorum. Deniz kenarında sık sık cata görüyorum. Deniz kenarlarına bakabilirsin yakınsan.
Yakınım çok yakın baktım dün pek bulamadım 1 adet falan yuva bulabildim hava sıcaktı aslında ama bugün devam edeceğim aramaya çıkıyorum şimdi
Ben ondan almayacaktım bulsamda ama senin için gözüme ilişirse alırım.
Teşekkür ederim dostum

Murat erfidan

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
4 Nis 2020
1,059
503
425
Ödüller
13
LV
4

Yakınım çok yakın baktım dün pek bulamadım 1 adet falan yuva bulabildim hava sıcaktı aslında ama bugün devam edeceğim aramaya çıkıyorum şimdi

Teşekkür ederim dostum
Çevrende mutlaka vardır. Şuan havalar tam ısınmadığı için pek gezmiyorlar. Yaz günü heryer cataglyphis olan yerlerde şuan bir tane bile görmüyorum. Yaz günü bulursun diye düşünüyorum.

Kr00s

Pupa
4 Şub 2021
33
20
30
LV
0

Çevrende mutlaka vardır. Şuan havalar tam ısınmadığı için pek gezmiyorlar. Yaz günü heryer cataglyphis olan yerlerde şuan bir tane bile görmüyorum. Yaz günü bulursun diye düşünüyorum.
aslında heryere baktım deniz kenarı dahil 1 tane bulabildim deniz kenarında ama kendi bahçemde o kadar büyük bir koloni buldumki gerçekten vızır vızır otoban gibi karınca dolu kraliçe nasıl yakalarım acaba şimdide onu düşünüyorum

Burhan 28

Asker
28 Tem 2020
382
174
185
Ödüller
3
LV
2

Uçuş takviminden uçuş dönemine bakabilirsin. Ayrıca bulduğum koloniyi düzenli takip ederek de anlayabilirsin uçuş zamanının.

Ardakral

Süper Majör
21 Mar 2021
156
47
105
LV
0

Messor diye bir tür var hasatçı öteki türler böçek yemeye ihtiyaç duyar ama messorlar hasetçi oldukları için kuş yemlerinden ve çim tohumlarından protein alabilirler karınca ekmeği denilen şeyden yaparlar.( en kolay türdür ve yeni başlayanlar ben gibi onları tercih ederiz)

Ardakral

Süper Majör
21 Mar 2021
156
47
105
LV
0

aslında heryere baktım deniz kenarı dahil 1 tane bulabildim deniz kenarında ama kendi bahçemde o kadar büyük bir koloni buldumki gerçekten vızır vızır otoban gibi karınca dolu kraliçe nasıl yakalarım acaba şimdide onu düşünüyorum
Hangi tür olduğunu belirle ve uçuş takvimine bak o günü bekle sabırlı ol ben de messor istiyordum toplamda 3 4 aydın bu gün yağmur gibi messor uçuşu oldu sabırlı olanın meyvesi tatlıdır.

Murat erfidan

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
4 Nis 2020
1,059
503
425
Ödüller
13
LV
4

Haziran, temmuz ve ağustos aylarının sıcak öğle vakitlerinde bolca denk gelebileceğini düşünüyorum. Hobiye yeni başladıysan major ve kraliçeyi cataglyphisde karıştırabilirsin. Uçuşları başlayana kadar araştırıp farklarına bakman senin için iyi olur.

Burhan 28

Asker
28 Tem 2020
382
174
185
Ödüller
3
LV
2

Messor diye bir tür var hasatçı öteki türler böçek yemeye ihtiyaç duyar ama messorlar hasetçi oldukları için kuş yemlerinden ve çim tohumlarından protein alabilirler karınca ekmeği denilen şeyden yaparlar.( en kolay türdür ve yeni başlayanlar ben gibi onları tercih ederiz)
Messor tür değil cins adıdır. Bu konuda dikkatli olursak yeni olan arkadaşlar bu yanlışa alışmazlar.

Users who are viewing this thread

Üst Alt