Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Messorumun türü ne

itslysan

Yumurta
14 May 2022
37
8
15
LV
0

Bana hasatçı gibi geldi bide siz bakın. Ayrıca tüpe birazcık kum koydum yumurtalarının altına yerleştirir diye ama herhangi bir eylemde bulunmadılar

Ekli dosyalar

• 1052B82F-DC67-4DD8-9B9A-C73DB4146C1C.jpeg
    1052B82F-DC67-4DD8-9B9A-C73DB4146C1C.jpeg
    55 KB · Görüntüleme: 102
  • D62278C5-C2B4-4107-A9F1-B7DAD1843E13.jpeg
    D62278C5-C2B4-4107-A9F1-B7DAD1843E13.jpeg
    50.9 KB · Görüntüleme: 102
  • 4B10CE59-4187-461D-983C-DEA963AC736C.jpeg
    4B10CE59-4187-461D-983C-DEA963AC736C.jpeg
    269.9 KB · Görüntüleme: 87

Benzer konular

Beko

Süper Majör
17 Ocak 2022
274
110
140
Ödüller
2
LV
1

Bu fotoğraflardan kesin tür tahmini imkansız, zaten messorlarda türün bir önemi yok ama yinede öğrenmek istersen 50 kuruş madeni paranın yanına koyup macro çekimler yapman lazım

Claudius

Yumurta
26 Mar 2022
42
14
15
LV
0

Tüm messor türleri hasatçı zaten siz neye göre hasatçıya benzettiniz? Ayrıca messorlarda tür tespiti makro foroğraflar ile uzmanlar tarafından yapılabilir. Messorunuzun türünü bilseniz ne olacak amaç ne? Ayrıca kum koymak nasıl bir saçmalık kimden öğrendiniz bunu yumurtaların altına niye kum koysunlar

Beko

Süper Majör
17 Ocak 2022
274
110
140
Ödüller
2
LV
1

Tüm messor türleri hasatçı zaten siz neye göre hasatçıya benzettiniz? Ayrıca messorlarda tür tespiti makro foroğraflar ile uzmanlar tarafından yapılabilir. Messorunuzun türünü bilseniz ne olacak amaç ne? Ayrıca kum koymak nasıl bir saçmalık kimden öğrendiniz bunu yumurtaların altına niye kum koysunlar
Öncelikle dedikleriniz doğru bile olsa sakin bir dille anlatabilirdiniz. Ardından messor türlerinin çoğunluğunun özellikleri birbirlerine benzese de türünü bilmenin birçok artısı vardır.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Ve
Öncelikle dedikleriniz doğru bile olsa sakin bir dille anlatabilirdiniz. Ardından messor türlerinin çoğunluğunun özellikleri birbirlerine benzese de türünü bilmenin birçok artısı vardır.
Ve bazı cinslerde kraliçenin yumurtayı sarması için kum koymak şart, arkadaşın aklında da bu kalmış olabilir. Çok normal

Claudius

Yumurta
26 Mar 2022
42
14
15
LV
0

Öncelikle dedikleriniz doğru bile olsa sakin bir dille anlatabilirdiniz. Ardından messor türlerinin çoğunluğunun özellikleri birbirlerine benzese de türünü bilmenin birçok artısı vardır
Mesela?

Ve bazı cinslerde kraliçenin yumurtayı sarması için kum koymak şart, arkadaşın aklında da bu kalmış olabilir. Çok normal
Yumurtaları sarmak için pamuk, kum gibi şeyler kullanan cinsler var ancak hiçbirinde kum koymak şart değil. Acaba siz bu bilgiyi nerden öğrendiniz?

Beko

Süper Majör
17 Ocak 2022
274
110
140
Ödüller
2
LV
1

Mesela?

Yumurtaları sarmak için pamuk, kum gibi şeyler kullanan cinsler var ancak hiçbirinde kum koymak şart değil. Acaba siz bu bilgiyi nerden öğrendiniz?
Kendi tecrübelerimden, özdeş iki kraliçeden birine outworld bağlayıp kum koydum diğerine de hiçbir şey, sadece tüp. Ve outworldda olan daha hızlı yumurta geliştirdi

Claudius

Yumurta
26 Mar 2022
42
14
15
LV
0

Kendi tecrübelerimden, özdeş iki kraliçeden birine outworld bağlayıp kum koydum diğerine de hiçbir şey, sadece tüp. Ve outworldda olan daha hızlı yumurta geliştirdi
Dediğiniz şeyin hiçbir bilimsel dayanağı yok. Ayrıca bu deneyden kum koymanın şart olduğu sonucuna mı vardınız?

MGTR

Yumurta
17 Haz 2022
16
6
15
LV
0

Mesela?

Şart değil demişsiniz. Doğru evet zorunlu değil ama mesela arkadaş cataglyphis besliyor olsaydı gayette iyi birşey yapmış olacaktı. Messore de herhangi bir zararı olmayacaktır kumun. Forumda catanın altına kum koydum falan gibi mesajlar gördüğü için yeni başlamasını da hesaba katarsak, messore kum koymuş olması gayette normal birşey. Zararı da yoktur messore. Lütfen milleti azarlamayın. Azarlamayı gerektirecek bir olay yok. Sadece ufak bir yanlış anlaşılma var.

Beko

Süper Majör
17 Ocak 2022
274
110
140
Ödüller
2
LV
1

Şart değil demişsiniz. Doğru evet zorunlu değil ama mesela arkadaş cataglyphis besliyor olsaydı gayette iyi birşey yapmış olacaktı. Messore de herhangi bir zararı olmayacaktır kumun. Forumda catanın altına kum koydum falan gibi mesajlar gördüğü için yeni başlamasını da hesaba katarsak, messore kum koymuş olması gayette normal birşey. Zararı da yoktur messore. Lütfen milleti azarlamayın. Azarlamayı gerektirecek bir olay yok. Sadece ufak bir yanlış anlaşılma var.
Evet söylemek istediğim tam olarak buydu, ki bu normal hatta iyi bir şey çünkü arkadaşın araştırdığı anlamına da gelir 🙂

Ares

Süper Majör
Deneyimli Hobici
8 May 2022
237
115
140
Ödüller
4
LV
2

Milleti azarladığını düşünmüyorum açıkçası ben. ''Benim tecrübem'' diyerek herhangi bir sonuca varamayız ,arkadaşın dediği gibi bilimsel dayanağı yok. Eğer dediğiniz gibi başka bir konuda cataglyphis için bir yazı yazılmışsa arkadaş bunu messorda uygulama fikrini nereden alıyor? Sonuçta bu kum koyma cataglyphis için yapılmış bir şey. Kaldı ki messorlarla ilgili bir çok rehber konu bulunmakta ve ''kum koyun '' yazdığını da görmedim. Keyifli hobiler:)

MGTR

Yumurta
17 Haz 2022
16
6
15
LV
0

Evet söylemek istediğim tam olarak buydu, ki bu normal hatta iyi bir şey çünkü arkadaşın araştırdığı anlamına da gelir 🙂
Katılıyorum.

Milleti azarladığını düşünmüyorum açıkçası ben. ''Benim tecrübem'' diyerek herhangi bir sonuca varamayız ,arkadaşın dediği gibi bilimsel dayanağı yok. Eğer dediğiniz gibi başka bir konuda cataglyphis için bir yazı yazılmışsa arkadaş bunu messorda uygulama fikrini nereden alıyor? Sonuçta bu kum koyma cataglyphis için yapılmış bir şey. Kaldı ki messorlarla ilgili bir çok rehber konu bulunmakta ve ''kum koyun '' yazdığını da görmedim. Keyifli hobiler:)
Haklısınız sadece tavrı hoşuma gitmedi "Bunu nereden biliyorsun sana söylenmemiş yapamazsın hakkın yok" dermiş gibi bir tavır sergilemesi bana uymaz. Sonuçta yeni şeyler denendikçe verim ve kalite artar. Ayrıca cataglyphisler yumurtalarına en azından nem bölgelerine çoğunlukla kum taşıyorlar ve bu hareketleri gelişimi hızlandırıyor. Ama koymak söylediğim gibi zorunlu değil ama genede yapılan birşey. Koymazsanız herhangi bir şey olmaz gene koloni sağlıklı bir şekilde büyür. Zaten koymaktaki amaç o karıncaların doğadaki yaşamlarını birebir veya çok yakın bir şekilde yaşayabilmelerini sağlamaya çalışmaktan kaynaklanır. Arkadaşta pek okuduğu yerlerden bir şey anlamayıp veya dikkatli okumayıp diğerlerinin yaptığı şeyleri örnek alıp yapabilir bunda bir sıkıntı yok bana kalırsa. Yaptığı yanlış bir şey yok, Ortada zaten böyle bir tartışma veya konuşmayı gerektirecek bir şey de yok. Ben sadece şunu söylemek istiyorum "Ortada sorun falan yok. Tartışmayı gerektiren bir şey yok. Haklı haksız yok. sadece fikirler var bu yüzden konuşulmayı gerektirecek bir şey de yok. arkadaş denilenleri yapsa yetermiş ama gördüğü şeyleri de denemek istemiş bu kadar. kumu alırsa un kurdunu falan verirken daha sağlıklı olabilir ama böyle de kalabilir."

Son düzenleme:

itslysan

Yumurta
14 May 2022
37
8
15
LV
0

Barbarus ve hasatçı türü var diye 2 tane ayrı ayrı rehber vardı bir tane forumda. Barbarusun rengi benim kraliçe çok benzemiyordu. Hasatçı türün rengi kraliçemin aynısıydı. 2. Soruna geliyim, hobide yeni olduğum için cinsleri ve türleri araştırıyorum o yüzden. 3. Sorunun cevabı ise, başka bir forumda “hasatçı messorun yaşam alanına kum koyunca pupalarının altına yerleştirdiği gözlemlendi” yazıyordu bende koydum ve onu sordum. Eğer benle bi kişisel derdin varsa söyle aslan

Ares

Süper Majör
Deneyimli Hobici
8 May 2022
237
115
140
Ödüller
4
LV
2

Konuya fazla müdahil olmak istemiyorum ama hitap şeklinize lütfen dikkat edin. Dediğiniz forumda karıncaçiftliğim forumu ve hazırlayan kişi ÖmerAstam. Konuyu atmak yasak mı değil mi bilmiyorum.Barbarus türü zaten ülkemizde bulunmamakta. Tüm messorlar hasatçıdır öğrenmiş oldunuz.

itslysan

Yumurta
14 May 2022
37
8
15
LV
0

Konuya fazla müdahil olmak istemiyorum ama hitap şeklinize lütfen dikkat edin. Dediğiniz forumda karıncaçiftliğim forumu ve hazırlayan kişi ÖmerAstam. Konuyu atmak yasak mı değil mi bilmiyorum.Barbarus türü zaten ülkemizde bulunmamakta. Tüm messorlar hasatçıdır öğrenmiş oldunuz.
Teşekkürler. Ama yani adam atarlı konuşmuş ben napıyım sessiz mi kalıyım

Claudius

Yumurta
26 Mar 2022
42
14
15
LV
0

Teşekkürler. Ama yani adam atarlı konuşmuş ben napıyım sessiz mi kalıyım
Sen atar görmemişsin "aslan". İnternette 2 elraen videosu izleyip hobiye girişiyosunuz sonra sonuç bu. Klasik türk zihniyeti 0 araştırma 100 her duyduğuna inanma. Öncelikle Hasatçı tür diye bir şey yok. Messorun her türü hasatçı. Hasatçı messor diye bir ifade saçma olur.İkincisi türkiyede messor barbarus türü yok. Olsa bile keşfedilmiş değil.

itslysan

Yumurta
14 May 2022
37
8
15
LV
0

Sen atar görmemişsin "aslan". İnternette 2 elraen videosu izleyip hobiye girişiyosunuz sonra sonuç bu. Klasik türk zihniyeti 0 araştırma 100 her duyduğuna inanma. Öncelikle Hasatçı tür diye bir şey yok. Messorun her türü hasatçı. Hasatçı messor diye bir ifade saçma olur.İkincisi türkiyede messor barbarus türü yok. Olsa bile keşfedilmiş değil.
Fıssın

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,983
1,853
475
Ödüller
20
LV
5

Hasatçı tür çok Aphaenogaster Tetramorium Oxyopomyrmex Pheidole gibi bir çok tür Messorların akrabısıdır ve messor kadar olmasada tohum tüketebilirler..

Claudius

Yumurta
26 Mar 2022
42
14
15
LV
0

Hasatçı tür çok Aphaenogaster Tetramorium Oxyopomyrmex Pheidole gibi bir çok tür Messorların akrabısıdır ve messor kadar olmasada tohum tüketebilirler..
Onlar cins hocam. Messorun hasatçı türü gibi bir ifadenin yanlış olacağını söyledim her messor hasatçı olduğu için. Tabikide hasatçı olan başka cinsler ve onların türleri var.

Users who are viewing this thread

Üst Alt