Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Messorun Cinsi/Türü Nedir?

antArda

Majör
19 Nis 2021
146
61
75
LV
0

IMG_20210614_185005.jpg
IMG_20210614_185003.jpg

Arkadaşlar işçileri Structira göre daha küçük kırmızı kafalı ve vücutlu messorun hangi türüdur acaba küçük bir messor türü

Benzer konular

yyurdugul

Süper Majör
10 Nis 2021
249
114
140
Ödüller
3
LV
2

ilk bakınca red head barbarus gibi geliyor ama değil. messor hesperius gibi geldi

gokhan01110

Süper Majör
29 Haz 2020
168
61
105
28
LV
0

En güzel tür Türkiye'de pek rastlamadım bu tür messorlara Kıbrıs'ta askerliğimi yaptığımda nöbet yerinde bu tür vardı ara ara beslerdim güzel baya :)

Metehan

Asker
15 Ara 2020
363
177
185
Ödüller
3
21
LV
2

Messor türü belirlemek fotoğrafla pek mümkün değil uçuk tahminlerden öteye gidilemez ek olarak hesperius ve barbarus tr de yok

28 Nis 2020
47
10
50
LV
0

Messor türü belirlemek fotoğrafla pek mümkün değil uçuk tahminlerden öteye gidilemez ek olarak hesperius ve barbarus tr de yok
Evet tr de yok ama istisnalar olabiliyor bazı bölgelerde istisna olabilmekte, mesela tekirdağ-çanakkale tarzı avrupaya yakın yerlerde tr de olmayan avrupa türleri görülebildiği gibi türkiyenin doğusundada asya türlerine rastlanabiliyor nadir de olsa her istatistiği değerlendirmek lazım. Ama zaten hemen hemen çoğu messorun bakımı aynı, alt türü birebir bulmak nerdeyse imkansız olsada hangi alt tür olduğunu bulmak bir tık fanteziye kaçıyor en azından messor olduğunu biliyoruz :)

Refeco

Yumurta
10 Haz 2021
8
15
15
LV
0

elbette istisnalar vardır ama barbarus türkiyede yok diye dedim

Birkaç yıl öncesine kadar ben de çok keskin yorumlar yapıyordum. Ancak pandemi süreci faunada ve florada büyük değişikliklere sebep oldu. Daha güney bölgelerinde görülen türlerin kuzeye doğru hareketlenmiş olduğu yorumları yapılıyor. Özellikle sürüngen popülasyonunun arttığı, bununla ilişkili olarak karınca gibi çeşitli böcek türlerinin coğrafya değiştirmek zorunda kaldığı Rusça forumlarda tartışılıyor. Bu yüzden daha önce çevrimizde var olmayan türlere rastlama olasılığımız artmış olabilir. Karar verirken acele etmemek gerek.

Bu arada fotoğraflardaki karıncaların Messor Barbarus majör işçileri olduğunu düşünüyorum.

antArda

Majör
19 Nis 2021
146
61
75
LV
0

Birkaç yıl öncesine kadar ben de çok keskin yorumlar yapıyordum. Ancak pandemi süreci faunada ve florada büyük değişikliklere sebep oldu. Daha güney bölgelerinde görülen türlerin kuzeye doğru hareketlenmiş olduğu yorumları yapılıyor. Özellikle sürüngen popülasyonunun arttığı, bununla ilişkili olarak karınca gibi çeşitli böcek türlerinin coğrafya değiştirmek zorunda kaldığı Rusça forumlarda tartışılıyor. Bu yüzden daha önce çevrimizde var olmayan türlere rastlama olasılığımız artmış olabilir. Karar verirken acele etmemek gerek.

Bu arada fotoğraflardaki karıncaların Messor Barbarus majör işçileri olduğunu düşünüyorum.
Bence messor barbarus deil fotoda büyük gözükuyor ama büyük deiller pheidole sandım hatta iklk başta sonradan messor oldunu anladim

❀mia

Kraliçe
27 Eyl 2020
738
329
325
Ödüller
8
LV
3

Messor hesperius türkiyede yok yakınlarında da yok messor barbarus ise kesin değil doğrulanması gerek başka kırmızı messor türleride var onlardan biri olabilir

Users who are viewing this thread

Üst Alt