Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Ne yapmalı

9 Eki 2020
31
5
50
LV
0

Oda sıcaklığı 18-25 arası değişiyor
5 günde şöyle bir bakıyorum
Nem konusunu çözemedim zaten tüpün içinde su var diğer tarafida kapatıyoruz nemli oluyordur diye tahmin ediyorum
(bu arada ilk 3 gun baya stresliydi ceviz içi verdim onlarla ekmek falan yaptı yedi kalanını kapının oraya koydu) şuanlık sakin gibi
Sıcaklık sabit olursa daha iyi olur ondan yumurtlamayabilir belki,nem sıkıntı olmaz Messorlar öyle çok nem isteyen bir tür değil.

FormicaMan

Süper Majör
13 Eyl 2020
147
44
105
LV
0

Kış yaklaşıyor geceleri hava soğuyor yumurtalar için sorun olmazmı (kış uykusu için)
27 derecede sıcaklik işçiler çıkana kadarmı sabit kalacak
Sıcaklığı sabitleyeyim mi şimdi

9 Eki 2020
31
5
50
LV
0

Kış yaklaşıyor geceleri hava soğuyor yumurtalar için sorun olmazmı (kış uykusu için)
27 derecede sıcaklik işçiler çıkana kadarmı sabit kalacak
Sıcaklığı sabitleyeyim mi şimdi
Sıcaklığı Sabitle,Sıcaklık Değişimi Kraliçeyi Strese Sokuyor Olabilir.İlk İşçi Çıkana Kadar Sabit Kalsın En Azından.

Messor

Asker
27 Eyl 2020
350
128
185
Ödüller
3
LV
2

Bu arada yumurtada yok 10 gün oldu
Birkaç yerde okudum sonbahar messorları ilk bahara kadar bekler diye ama yinede sorayım ne zaman yumurtlar
Bazen messorlar ilk bahara kadar yumurta yapmaz kışında kış uykusuna yazarlar ilk baharda yumurta yaparlar

FormicaMan

Süper Majör
13 Eyl 2020
147
44
105
LV
0

Yarın yumurtlasa kasım sonunda anca işçiler çıkmış olur ocak şubat. 2ay yeterli olurmu

Burhan28

Süper Majör
16 Haz 2020
227
90
140
LV
0

Konu değişmiş biraz ama ben yine de söyleyeyim. Çok nem istemese de su için oradaki pamuğun ıslanmış olması gerekir. Bence ilk başta pamukla uğraşma sebebi susuzluk.

FormicaMan

Süper Majör
13 Eyl 2020
147
44
105
LV
0

27 derecede 12 gün geçti messor a baktım bugün yumurta yok yarım un kurdu vermiştim onu yemiş bitirmiş diğer karıncalar aynı
1 ay daha ısıtayım diyorum sizce ne yapmalı kış uykusu mu? yoksa 1 ay sonra yavaş yavaş soğutarak 3 aylık kış uykusu mu?
Not: bu arada Ankarada çoğu zaman aralık ocakta -7/-9 derece oluyor

pofdzm

Media
30 Eyl 2020
39
7
50
LV
0

Ben de messor ile bu durumu yaşadım. Yakalayalı 2 hafta falan oldu ama benimki ortadan değil direk kenarlardan oyarak tünelimsi birşeyler açmıştı. Baktığımda kafası oraya sıkışmıştı hareket edemiyordu bir cımbızla koparttım o parça pamuğu. Tam yanlarından tünelimsi şeyler açmıştı yani ortası bağlıydı hala pamuğa. Sanırım tünel kazma isteğinde bulundu anlamadım ben de. Hala yumurta yok bende de, forumdaki bir arkadaşın da hala yumurtlamamış. Sanırım mevsimsel.

pofdzm

Media
30 Eyl 2020
39
7
50
LV
0

Ben ısıtıcı falan kullanmıyorum direkt olarak kış uykusu düşünüyorum.

❀mia

Kraliçe
27 Eyl 2020
738
329
325
Ödüller
8
LV
3

Ben de messor ile bu durumu yaşadım. Yakalayalı 2 hafta falan oldu ama benimki ortadan değil direk kenarlardan oyarak tünelimsi birşeyler açmıştı. Baktığımda kafası oraya sıkışmıştı hareket edemiyordu bir cımbızla koparttım o parça pamuğu. Tam yanlarından tünelimsi şeyler açmıştı yani ortası bağlıydı hala pamuğa. Sanırım tünel kazma isteğinde bulundu anlamadım ben de. Hala yumurta yok bende de, forumdaki bir arkadaşın da hala yumurtlamamış. Sanırım mevsimsel.
bu videoyu izlersen sana yardımcı olabilir:)

FormicaMan

Süper Majör
13 Eyl 2020
147
44
105
LV
0

Ben ısıtıcı falan kullanmıyorum direkt olarak kış uykusu düşünüyorum.
benim imkanım vardı kullanayım istedim üstelik hem farklı denemiş oluruz hangisi daha sağlıklı olduğuna bakarız bende bu hobi de yeniyim bu mayıs ayından itibaren takip etmeye başladım karıncaları
-bu arada ilk işçilerden sonra sıcaklığı biraz azaltıp ocak ortasından mart ayının ortasına kadar kış uykusuna yatıracağım sadece 5 ay kış uykusu biraz fazla gibi geldi evlerimiz soğuk ama toprağın altı 5-6 derece daha sıcak hala dışarıda aktif olarak karıncaları görebiliyoruz

pofdzm

Media
30 Eyl 2020
39
7
50
LV
0

benim imkanım vardı kullanayım istedim üstelik hem farklı denemiş oluruz hangisi daha sağlıklı olduğuna bakarız bende bu hobi de yeniyim bu mayıs ayından itibaren takip etmeye başladım karıncaları
-bu arada ilk işçilerden sonra sıcaklığı biraz azaltıp ocak ortasından mart ayının ortasına kadar kış uykusuna yatıracağım sadece 5 ay kış uykusu biraz fazla gibi geldi evlerimiz soğuk ama toprağın altı 5-6 derece daha sıcak hala dışarıda aktif olarak karıncaları görebiliyoruz
Reddit'te şu cevabı aldığımda kış uykusuna yatırmamayı düşünemedim bile, karıncaları bu kadar kötü etkileyeceğini bilmiyordum;

Ekli dosyalar

• Screenshot_20201025-090330.png
    Screenshot_20201025-090330.png
    109.3 KB · Görüntüleme: 140

FormicaMan

Süper Majör
13 Eyl 2020
147
44
105
LV
0

Reddit'te şu cevabı aldığımda kış uykusuna yatırmamayı düşünemedim bile, karıncaları bu kadar kötü etkileyeceğini bilmiyordum;
Adamın dediği doğru özellikle kış uykusunun karınca ömrünü uzattığını ve daha sağlıklı bir kolonim olacağıda doğru lakin benim bazı karıncalarım maalesefki sonbaharda elime ulaştı bir kısmı nevşehirden bir kısmı izmirden böyle olunca düzenleri bozuldu yumurtalarını yediler kraliçe tek başına çok fazla besin biriktiremiye biliyor (5 aylık stok için) işçileri onu besliyor ve yine maalesefki işçiler ölüyor normal bir yaşam döngüsü olsa haklısınız kış uykusunu hiç düşünmeden yatırmam gerekir
Benim yaptığımı bir istisna olarak görün ve 5 ay yerine 3 ay kış uykusuna yatıracağım yani tamamen onları bu haklarından mahrum etmiyorum sadece daha geç uyuyacaklar ve depoları dolu bir şekilde

15 Tem 2020
350
128
185
LV
0

27 derecede 12 gün geçti messor a baktım bugün yumurta yok yarım un kurdu vermiştim onu yemiş bitirmiş diğer karıncalar aynı
1 ay daha ısıtayım diyorum sizce ne yapmalı kış uykusu mu? yoksa 1 ay sonra yavaş yavaş soğutarak 3 aylık kış uykusu mu?
Not: bu arada Ankarada çoğu zaman aralık ocakta -7/-9 derece oluyor
Dostum lütfen artık yem verme. Zaten clustural bir tür gereksiz yem vermenin luzumu yok. Eğer bana kalırsada kış uyukusuna yatır. Bi dinlensin bahara kalkabilirse bol bol yumurtlar.

Users who are viewing this thread

Üst Alt