Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Ordu'da öğlen saatlerinde bulduğum 2 tane kanatlı kraliçe

CNDR_Ants

Pupa
15 Haz 2020
29
3
30
LV
0

Merhabalar. Bu gün öğlen saatlerinde kraliçe araya çıktım. Toplam 4 tane buldum bunlardan ikisi tetramorium caespitum du ve bende zaten bir tane olduğu için onlardan almadım. 2 tane de bu türden buldum. Biraz tetramorium u andırıyor ama türüne karar veremedim. Yardım ederseniz çok mutlu olurum.

Ekli dosyalar

• IMG_20200630_144853.jpg
    IMG_20200630_144853.jpg
    703.9 KB · Görüntüleme: 198

Benzer konular

eray

Media
20 May 2020
92
14
50
LV
0

Kankam ben de Ordu'dayım. 2saat önce ben de buna benzer bir karınca buldum. Bi önceki konuya bakarsan fikir edinebilirsin.

CNDR_Ants

Pupa
15 Haz 2020
29
3
30
LV
0

Kankam ben de Ordu'dayım. 2saat önce ben de buna benzer bir karınca buldum. Bi önceki konuya bakarsan fikir edinebilirsin.
Sağ ol baktım. Bendekilerin abdomeni seninki kadar büyük değil ve seninkinin sarı çizgileri daha ince. Ama muhtemelen aynı familyadan. Bende kendi karıncamın componatus santcuz veya componatus fellah olduğunu düşünmekteyim. Bu arada Ordu'da test tüpü bulmak çok zor. Şırıngada başlarsan da ileride transfer yapması çok zor. Eğer istersen sana bir tane test tüpü ödünç verebilirim bende 11 tane var.

eray

Media
20 May 2020
92
14
50
LV
0

Sağ ol baktım. Bendekilerin abdomeni seninki kadar büyük değil ve seninkinin sarı çizgileri daha ince. Ama muhtemelen aynı familyadan. Bende kendi karıncamın componatus santcuz veya componatus fellah olduğunu düşünmekteyim. Bu arada Ordu'da test tüpü bulmak çok zor. Şırıngada başlarsan da ileride transfer yapması çok zor. Eğer istersen sana bir tane test tüpü ödünç verebilirim bende 11 tane var.
Evet ben de tüp bulamayacağım için şırıngada yapmayı düşünüyordum. Nerede oturuyorsun?

CNDR_Ants

Pupa
15 Haz 2020
29
3
30
LV
0

o 4 kraliçeyi nerelere bakarak bulduğunu paylaşabilirmisin hem fikir olur
Ordu merkezde bir sahil var. Kaldırmın çimlerle birleştiği kısımda arıyorum. Kumsala 1-2M denize 40-50M uzaklığında. Kraliçe aramak için mükemmel bir yer. Aradığım yerde 2,5 saatte toplam 8 tane kraliçe buldum (6 tane tetramorium 2 tane belirsiz)

ege kesilmez

Kraliçe
Yasaklanmış Üye
23 May 2020
913
286
275
LV
0

Ordu merkezde bir sahil var. Kaldırmın çimlerle birleştiği kısımda arıyorum. Kumsala 1-2M denize 40-50M uzaklığında. Kraliçe aramak için mükemmel bir yer. Aradığım yerde 2,5 saatte toplam 8 tane kraliçe buldum (6 tane tetramorium 2 tane belirsiz)
resim attığın türde tetra neyse başka kraliçeler bulursun ama türkiye olmayan bi tür var elimde şuan için 2 tane istersen alabilirsin takas paralı değil

CNDR_Ants

Pupa
15 Haz 2020
29
3
30
LV
0

resim attığın türde tetra neyse başka kraliçeler bulursun ama türkiye olmayan bi tür var elimde şuan için 2 tane istersen alabilirsin takas paralı değil
Sağ olun kendim kraliçe arayıp bulmak istiyorum. Yurt dışındaki çoğu türe pek ilgim yok. Tetramorium olduğuna emin misiniz? Şu ana kadar bulduğum hiçbir tetramorium a benzemiyor.

ege kesilmez

Kraliçe
Yasaklanmış Üye
23 May 2020
913
286
275
LV
0

Sağ olun kendim kraliçe arayıp bulmak istiyorum. Yurt dışındaki çoğu türe pek ilgim yok. Tetramorium olduğuna emin misiniz? Şu ana kadar bulduğum hiçbir tetramorium a benzemiyor.
evet tetraların farklı renkleri olabiliyor bu arada bir bilgi vereyim tetranın işçişi büyükse moravicum işçisi küçükse caespitum

CNDR_Ants

Pupa
15 Haz 2020
29
3
30
LV
0

evet tetraların farklı renkleri olabiliyor bu arada bir bilgi vereyim tetranın işçişi büyükse moravicum işçisi küçükse caespitum

Bilgi için teşekkürler. Aynen dediğiniz gibi
Rengi çok daha canlı ama beni şüphelendiren kısım deseni. Şu ana kadar gördüğüm tetramoriumlar abdomeninin arka kısımlarına doğru düz üç tane (2 tane de de olabilir) çizgisi varken bu kraliçenin iki tane eğimli çizgisi var ve çizgilerin oluşturduğu bir oval şekil var. Ondan dolayı componatus diye heyecanlandım?

CNDR_Ants

Pupa
15 Haz 2020
29
3
30
LV
0

Yardım eden herkes için çok teşekkürler. Çok tecrübeli bir abime sordum. Türü Aphaneogaster Picea ymış.

Users who are viewing this thread

Üst Alt