Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Tarantulam Hakkında

Bogachanturk

Majör
22 Kas 2021
178
96
75
LV
0

Açıkcası L2 vagans ile zaten görüşemiyoruz takılıyor kendine göre. Yuvanın içine ufak bir plastik kapak koysam önünü açsam sağlık anlamında sıkıntı olur mu? Resmini çekerim yaşam alanının. Bana göre ufak ama okuduğum tüm yazılarda yuva çok büyük olmasın deniliyor :)

ally05

Yumurta
13 Kas 2021
44
5
15
LV
0

Ağa sen milletin dediğine bakma ben uzun süre besledim bıraktım ilk olarak ben marsahhle başladım kingbabunla bitirdim tavsiyem eleuygun tür diyebişiy yok ama ele daha az saldırma ihtimalıolarak veriscolor alderimbeslemesi zevkli ve renkide hoş hem agrasif degiler ama zehri güçlü ama diyorsanız bana bişeycik olmaz git murinus al ???? sonra eline almayı dene o senin son tarantula sevdan olabilir sjsjjs.???
versinin mi zehri güçlü ???.

ally05

Yumurta
13 Kas 2021
44
5
15
LV
0

Açıkcası L2 vagans ile zaten görüşemiyoruz takılıyor kendine göre. Yuvanın içine ufak bir plastik kapak koysam önünü açsam sağlık anlamında sıkıntı olur mu? Resmini çekerim yaşam alanının. Bana göre ufak ama okuduğum tüm yazılarda yuva çok büyük olmasın deniliyor :)
eren çarkçıdan mı aldın o zaten uygun yaşam alanı veriyor ondan aldıysan.

Bogachanturk

Majör
22 Kas 2021
178
96
75
LV
0

Öncelikle tüm arkadaşlara günaydın ve hayırlı sabahlar, L2 arkadaşın şu anda yuva ile bir sıkıntısı yok, ama bende ki can sıkıntısı ona bir tık daha büyük yuva yapsam acaba daha mı iyi olur düşüncesi var. Ancak arkadaşların daha önce ki paylaşımlarından da büyük yuvanın onlar için iyi olmadığını öğrendim :D
Her kabuk seviyesi (L) için yuvanın ortalama ne kadar büyük olması gerektiği (L1'den L12)'ye kadar bilgisini bulabileceğim bilgi var mı?
Eve bir kaç gündür geç geliyorum yorgunluktan bir türlü resim çekemedim. Yuvanın resmini çekince paylaşacağım arkadaşlar belki de bu saye de daha net cevaplar ortaya çıkabilir.
Sorularım bitmiyor, araştırdıkça yeni bir soru çıkıyor aslında, şimdi ki soru çok absürt olabilir. Un kurtlarının bulunduğu kabın içi bir şekilde torf da oldu. Şimdi tek tek un kurtlarını yeni temiz bir kaba transfer etsem daha mı iyi olur? Bu arkadaşları hafif su ile yıkasam sorun olur mu? Lütfen gülmeyin soru saçma olabilir baştan demiştim. Sadece öğrenmeye çalışıyorum :)

Mart ayına doğru sezon açıldığında bir adet "Brachypelma Bohmei" ve Geckho sahiplenmeyi düşünüyorum.

Herkese güzel bir gün diliyorum

ally05

Yumurta
13 Kas 2021
44
5
15
LV
0

Öncelikle tüm arkadaşlara günaydın ve hayırlı sabahlar, L2 arkadaşın şu anda yuva ile bir sıkıntısı yok, ama bende ki can sıkıntısı ona bir tık daha büyük yuva yapsam acaba daha mı iyi olur düşüncesi var. Ancak arkadaşların daha önce ki paylaşımlarından da büyük yuvanın onlar için iyi olmadığını öğrendim :D
Her kabuk seviyesi (L) için yuvanın ortalama ne kadar büyük olması gerektiği (L1'den L12)'ye kadar bilgisini bulabileceğim bilgi var mı?
Eve bir kaç gündür geç geliyorum yorgunluktan bir türlü resim çekemedim. Yuvanın resmini çekince paylaşacağım arkadaşlar belki de bu saye de daha net cevaplar ortaya çıkabilir.
Sorularım bitmiyor, araştırdıkça yeni bir soru çıkıyor aslında, şimdi ki soru çok absürt olabilir. Un kurtlarının bulunduğu kabın içi bir şekilde torf da oldu. Şimdi tek tek un kurtlarını yeni temiz bir kaba transfer etsem daha mı iyi olur? Bu arkadaşları hafif su ile yıkasam sorun olur mu? Lütfen gülmeyin soru saçma olabilir baştan demiştim. Sadece öğrenmeye çalışıyorum :)

Mart ayına doğru sezon açıldığında bir adet "Brachypelma Bohmei" ve Geckho sahiplenmeyi düşünüyorum.

Herkese güzel bir gün diliyorum
un kurtlarını yıkama gerek yok ayırabilirin torf küf yapabilir. Canlının kabını atarsan kaçıncı kabuğa kadar idere edeceğini söylerim idrar tahlil kabıysa l6 ya filan götürür.

Bogachanturk

Majör
22 Kas 2021
178
96
75
LV
0

Akşam atarım hocam, aynen Standart İdrar tahlil kabı ile gelmişti. L6? yok artık :D
Hocam o alan bana dar geliyor baktıkça, sıkıntı bende :D acaba taş falan koysam mı? Yada mesela portakal yada mandalin kabuklarını ufalayıp serpsem mi diyorum. Kafadan bir sürü şey geçiyor. Ona uygun olmayabilir kafamdakiler. Hem paylaşmak hem tecrübeli arkadaşların bilgilerini almak, hemde benzeri soruları olan yada olacak arkadaşlara yol göstermek amacım.

ally05

Yumurta
13 Kas 2021
44
5
15
LV
0

Akşam atarım hocam, aynen Standart İdrar tahlil kabı ile gelmişti. L6? yok artık :D
Hocam o alan bana dar geliyor baktıkça, sıkıntı bende :D acaba taş falan koysam mı? Yada mesela portakal yada mandalin kabuklarını ufalayıp serpsem mi diyorum. Kafadan bir sürü şey geçiyor. Ona uygun olmayabilir kafamdakiler. Hem paylaşmak hem tecrübeli arkadaşların bilgilerini almak, hemde benzeri soruları olan yada olacak arkadaşlara yol göstermek amacım.
tamam l6 ya kadar yeter o kap portakal kabuğu filan serpme ölüme kadar gidebilir taş da koyma gerek yok.

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,986
1,858
475
Ödüller
20
LV
5

Aşağıdaki arkadaş kabuktan sonra L7 oldu ve sonra yeni yaşam alanı hazırladım denildiği gibi L6 ya idrar kabı idealdir ne kadar küçük alan o kadar canlı kendini daha güvende hisseder.. aslında benim instagram videolarımda hangi boyuttaki canlı için hangi yaşam alanları olduğunu görmüşsündür..

Ekli dosyalar

• Screenshot_20220105-092932~2.png
    Screenshot_20220105-092932~2.png
    658.1 KB · Görüntüleme: 129

Bogachanturk

Majör
22 Kas 2021
178
96
75
LV
0

Taş ve kabuk konusu yattı, anlaşıldı :)
Erastes Hocam hoş geldin, evet biliyorum bakmıştım ve bakıyorum arada :)
Diyorum ya ben kendime göre düşündüğüm için sormuştum. Ve geniş alanın sorun olacağını biliyorum. Sadece geniş alan tarifi kısmı göreceli onu netleştirmeye çalışıyorum. Bana kalsa senin bu alanın büyüklüğü 4-5 kat olsa daha iyi de. Ama bana göre iyi, Onlara göre sıkıntı oluyor bunun farkındayım.
Bu arada umarım daha iyisindir. Kendine dikkat et havalar dengesiz. Saygılarla

Bogachanturk

Majör
22 Kas 2021
178
96
75
LV
0

Kaç gündür ev arkadaşımı göremiyor, merak etmeme rağmen yuvasına da dokunmayı pek istemiyordum. Aralıklarla yemek veriyor yemeyince geri alıyordum. iki akşam önce yavaşça yuvasına baktım. Sanki kendisi biraz daha kararmış gibi geldi. Sonra kenarda birşey fark ettim. "Kültigin" kabuk atmış :) Artık L2 değil L3 ev arkadaşım var. İlginç bir deneyim oldu. Yani bir ilk olması beni heyecanlandırdı. Dün akşam kendisini hafif dışarıda görünce kendisine ufak bir un kurdu attım. Direkt atladı. Videolarda "aslanım yersin sen onu" vb. gibi heyecanı daha iyi anladım :)
- Bende bir sürü un kurdu oldu sanırım mart gibi ikinci bir ev arkadaşı bulacağım. En azından şimdilik kafamda ki bu.
- Kaçıncı kabuğa kadar un kurdu vermem, ve neye ne zaman başlamam doğru olur.
- 3D yazıcı ile hiç yuva yapan yada düşünen veya tasarlayan oldu mu arkadaşlar?
- Çicekciden alınacak torf ne kadar sağlıklı?
- Evde örümcek görünce ne yapıyorsunuz :)

Herkese sevgi ve saygılarla.

ally05

Yumurta
13 Kas 2021
44
5
15
LV
0

Ben her canlıya un kurdu morio dubia ve lobster veriyorum gayet iyi oluyor un kurdunu bırakmana gerek yok yiyebilcek boyuta geldiği zaman taratara tavsiye ederim haraketli olduğu için canlının dikkatını çekecektir çiçekçiden alınan torf gübreli olduğu için sağlıksız canlıya zarar verir.

Bogachanturk

Majör
22 Kas 2021
178
96
75
LV
0

Gübresiz torf almak için gittigidiyor vb. siteleri mi tercih etmem gerekiyor? Çünkü olurda torf da sorun olursa değiştirmek gerekebilir? Tartar'ı hangi boyutta yiyecek duruma gelebilir? İkinci ev arkadaşı almayı düşünüyorum Mart gibi, birde uyguna gecko düşünüyorum.
Gittigidiyor sitesinden almam gereken Torf adresi paylaşabilir misiniz?
Birde kabuğa şeffaf silikon ile sıkarak koruma altına alsam olur mu? ilk olduğu için saklamak istiyorum. Gerçi ufak birşey biliyorum ancak heves işte benimkisi :)

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,986
1,858
475
Ödüller
20
LV
5

Un kurtlarının büyümesini engellemek için ortalama 10 derece civarlarında muhafaza edersen gelişimleri yavaşlayacaktır.. ayrıca 3-4 kabuk daha unkurdu vermende sakınca yok.. toprağa gelince çiçek toprağı önermiyoruz kimyasal veya gübre karışımlı oluyorlar
https://www.ankaracanliyem.com/cocopeat buradan temin edebilirsin 1 sene idare eder bu seni..

Bogachanturk

Majör
22 Kas 2021
178
96
75
LV
0

Hocam günaydın, nasılsın? Umarım tamamen toplamışsındır kendini.
Kredi kartını farklı sitelere girmeyi sevmiyorum. Site güvenlidir o konuda yorum yapamam. Sadece bu konuda biraz pinpirikli birisiyim diyelim.
Gitti gidiyor sitesinde "Cocopeat torf 750cc" var 15TL bir de "2 Lt. Cocopeat hindistan cevizi torfu" var 24,20 TL.
bunlardan bir tanesini alayım mı?

nigrita

Majör
16 Ara 2021
108
53
75
LV
0

Kredi kartını farklı sitelere girmeyi sevmiyorum. Site güvenlidir o konuda yorum yapamam. Sadece bu konuda biraz pinpirikli birisiyim diyelim.
Gitti gidiyor sitesinde "Cocopeat torf 750cc" var 15TL bir de "2 Lt. Cocopeat hindistan cevizi torfu" var 24,20 TL.
pek bir fark etmiyor ama hindistan cevizi tordu daha steril olarak biliyorum.

ally05

Yumurta
13 Kas 2021
44
5
15
LV
0

satıcı yüksek ihtimalle eren çarkçı ayni ankara canlı yem direk siteden alınca daha ucuza geliyor.

Cerberus

Yumurta
11 Ocak 2022
23
2
15
LV
0

Hazır buradayız konu daha fazla dağılmadan şunuda bırakayım buraya ve olaya müdahale edelim
Ekli dosyayı görüntüle 10847..
bizim anlayacağımız dilde en net sonuç olarak bunu buldum.. rosealar zehirini 2 farklı şekilde kullanıyormuş yani 2 farklı toxin karışımı var 1-avını sersemletmek etkisiz hale getirmek için 2-sindirimi kolaylaştırmak için ve 2 zehirde farklı zamanda enjekte ediliyormuş.. sanırım çok zehirli denmesinin nedeni bu olsa gerek :D hatta benim teorim zehiri düşük olduğu için belkide 2 farklı zehire gerek duyuyor ilki etkili olsaydı 2.si niye kullansın kafamda deli sorular :)@Yetkin
Bu sadece grammostola rosea için değil tüm tarantula türlerinde geçerli. Nörotoksin içerisinde sindirim enzimi mevcuttur, avcı avını ısırdığında nörotoksin etkisiz hale getirmek için, sindirim enzimi de sıvılaştırmayı gerçekleştirmek için aynı anda salgılanır.

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,986
1,858
475
Ödüller
20
LV
5

Bu sadece grammostola rosea için değil tüm tarantula türlerinde geçerli. Nörotoksin içerisinde sindirim enzimi mevcuttur, avcı avını ısırdığında nörotoksin etkisiz hale getirmek için, sindirim enzimi de sıvılaştırmayı gerçekleştirmek için aynı anda salgılanır.
Her türde değil ama söylediğin gibi çoğu türde bu süreç her zaman 2 şekilde işler zehir ve dokuyu eritecek kimyasallar farklı zamanlarda enjekte ediliyor..

Bogachanturk

Majör
22 Kas 2021
178
96
75
LV
0

Arkadaşlar ev arkadaşım L4 olunca yuvasının ufak olduğuna karar getirerek resimdeki 8,5 cm. çapında bir mika yuva aldım. Ve tornavidayı ısıtıp delikler açtım. Acaba bu delikler yeter mi? Resmi çektiğimde üste delik açmamıştım. Sonradan üstünden de delikler açtım.
* Yuvanın altına yaprak koysam hangi yaprakları kaynattıktan sonra koymam uygun olur?
* Birde Grammostola Pulchra yada Rosea, Brachpelma Albiceps yada Hamori veya Vagans almak istesem L2 fiyatları ne olur? Bazılarını bulması zor olduğunu söyledi Erastes Hocam. Sadece fiyatlarını merak ettim. Açıkcası merak ettim.
* Hangi boyda un kurtları hangi seviyede ki ev arkadaşı için uygun olur?

Saygılarla.

Ekli dosyalar

• Resim04.jpg
    Resim04.jpg
    46.8 KB · Görüntüleme: 112

Yushlen

Kraliçe
Emektar
20 May 2021
389
369
275
Ödüller
5
20
LV
2

Üstlere de delik açtıysan havalandırma açısından bir sorun olmaz zaten az nem isteyen bir tür ama görselde fazla nemli duruyor. Nemi biraz daha düşürürsen idealdir. Boyut olarak birşey diyemiyorum hayvanın içinde dururkenki görseli yardımcı olabilir. Yaprak olarak da doğadan bulduğun herhangi bir yaprağı sabunlu suda kaynatıp kurulayıp kullanabilirsin, birkaç aydır ben de böyle yapıyorum bir küflenme olmadı yaprakların hangi ağaca ait olduğunu da bilmiyorum.

Aradığın türlere gelirsek, Albicepsi bulabileceğini zannetmiyorun. Pulchra üretim denemesi vardı bir ara ama fiyatı 4 haneye yakın olur diye tahmin ediyorum belki daha fazla. Hamorii daha geçen yaz sonu 150 liraya satılıyordu L1 boyutunda Rosea da ondan biraz daha pahalı olur. Vagans uygundur 100 lira civarı bulabilirsin.

Son soruna cevap olarak da sub-adult adult tarantulalara un kurdu yetmez. Cüce türlere bile yetmez. Sling ve juvenile boyutlardaki canlıların abdomeninin 2 katını geçmeyecek şekilde yemleyebilirsin, un kurdu tek alternatifin olmasın.

Users who are viewing this thread

Üst Alt