Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Tetramorium İçin Ytong Formikaryum

KaraGül

Yumurta
31 Ağu 2023
15
7
15
LV
0

Tetramorium türü için yapmış olduğum ytong formikaryum.

- Yaklaşık 300 işçiyi zorlar,
- Derinlik 2-2,5 cm,
- Yaşam alanı yaklaşık 5x5 / 6x6 cm civarı.

Sizce nemlendirme bölümünün duvarlarını inceltmeli miyim ?
Ayriyeten yorumlarsanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• IMG_20230831_023643.jpg
    IMG_20230831_023643.jpg
    286.1 KB · Görüntüleme: 74
  • IMG_20230831_023711.jpg
    IMG_20230831_023711.jpg
    416.5 KB · Görüntüleme: 81
  • IMG_20230831_023659.jpg
    IMG_20230831_023659.jpg
    303.8 KB · Görüntüleme: 78

Benzer konular

Karınca_kolonim

Asker
Moderatör Şefi
2 Eki 2022
380
141
185
Ödüller
4
LV
2

Genelde küçük türlerde ytong delip geçme durumu oluyor duvarlarin kalın olması daha iyi ama yinede delebilirler haberiniz olsun

KaraGül

Yumurta
31 Ağu 2023
15
7
15
LV
0

Teşekkür ederim, farkındayım bazı küçük türlere bakmıştım. Tüpte dahil genelde deliyorlar. Sanırım messor ve daha büyük türlerde böyle bir durum olmaz, en azından ben yaşamadım.

Karınca_kolonim

Asker
Moderatör Şefi
2 Eki 2022
380
141
185
Ödüller
4
LV
2

Teşekkür ederim, farkındayım bazı küçük türlere bakmıştım. Tüpte dahil genelde deliyorlar. Sanırım messor ve daha büyük türlerde böyle bir durum olmaz, en azından ben yaşamadım.
Evet messor gibi türlerde genelde olmuyor ama duvarlar ince olursa yine delebilirler

KaraGül

Yumurta
31 Ağu 2023
15
7
15
LV
0

Evet messor gibi türlerde genelde olmuyor ama duvarlar ince olursa yine delebilirler
Messor için 24x24 cm genişliğinde, toplasan yaşam alanı boyutu 15x15 cm civari bir formikaryum yaptım. Nemlendirme boşluğunda yine sünger kullandım ve odalar onun etrafını çevreliyor. Sünger boyutu 5x5 cm ye yakın fakat denemek için su koyduğumda odalara yayılması çok uzun sürüyor, ilk başta ytongun altı sonra duvarlar ve en son biraz da odacıkların zemini. Koyduğum su mikrarı 40ml civari yani 16mm lik bir deney tüpünün 2 katı kadar ediyor. Bu su fazla mı ? Nem ytongta oyduğum odacıklara iyi yayılmadığından sorun çıkarır mı, hangi aralarla ekleme yapmam gerekir ?

Ekli dosyalar

• IMG_20230831_195648.jpg
    IMG_20230831_195648.jpg
    317.3 KB · Görüntüleme: 75

Karınca_kolonim

Asker
Moderatör Şefi
2 Eki 2022
380
141
185
Ödüller
4
LV
2

Ortada olduğu için zor yayılıyor olabilir kenarlarda bir yerde olursa daha iyi sadece bı alan nemli kalır kendine göre dizayn ederler

Hormiga

Süper Majör
Deneyimli Hobici
7 Eyl 2022
275
99
140
Ödüller
5
LV
2

Ortada olduğu için zor yayılıyor olabilir kenarlarda bir yerde olursa daha iyi sadece bı alan nemli kalır kendine göre dizayn ederler
Ben her zaman ortada kullandim hem daha güzel gözüküyor hem nen oranı çok fazla olmadıgı için hangi türü koyduysam kendilerine göre bir yer seçip yerleşiyolar ama yanlarda olduğu zaman nem orani fazla oluyor ve bazi türler için sorun cıkarabiliyor🙂

Karınca_kolonim

Asker
Moderatör Şefi
2 Eki 2022
380
141
185
Ödüller
4
LV
2

Ben her zaman ortada kullandim hem daha güzel gözüküyor hem nen oranı çok fazla olmadıgı için hangi türü koyduysam kendilerine göre bir yer seçip yerleşiyolar ama yanlarda olduğu zaman nem orani fazla oluyor ve bazi türler için sorun cıkarabiliyor🙂
Bilgi için teşekkürler bende ytong formikaryum yapacagim ortada mi daha iyi olur ama nasil nemlendirme yapıyorsunuz

Hormiga

Süper Majör
Deneyimli Hobici
7 Eyl 2022
275
99
140
Ödüller
5
LV
2

Camı uygun bir biçimde kestirip ortada olan süngerin olduğu yeri yuvarlak bicimde kare camdan kestiriyoruz gerektigi zaman ortadakı yuvarlak camı alıp sungeri islatiyoru(eğerki elimde olsaydı fotoğraf atardım ama bazı mübarek hayvanlara sinirlenip hepsini cöpe attım artık coğalatıcıyla devam ediyorum)🙂

Karınca_kolonim

Asker
Moderatör Şefi
2 Eki 2022
380
141
185
Ödüller
4
LV
2

Camı uygun bir biçimde kestirip ortada olan süngerin olduğu yeri yuvarlak bicimde kare camdan kestiriyoruz gerektigi zaman ortadakı yuvarlak camı alıp sungeri islatiyoru(eğerki elimde olsaydı fotoğraf atardım ama bazı mübarek hayvanlara sinirlenip hepsini cöpe attım artık coğalatıcıyla devam ediyorum)🙂
Her camcı istediğim kişi kesmiyor, galiba en mantıklısı benim için yandan nemlendirmeli bir tane yapmak içinede sünger koyarım istediğim zaman şırınga ile nemlendirme yaparım
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Atmasaydin be abi millet onu yapmak için bir sürü emek veriyor

Hormiga

Süper Majör
Deneyimli Hobici
7 Eyl 2022
275
99
140
Ödüller
5
LV
2

Olay çok farklı istersen özelden anlatırım konuyu boşuna mesaj yağmuruna sokmayalım🙂

Tospik

Süper Majör
18 Eyl 2021
203
62
110
Ödüller
1
LV
1

Tetramorium cinsi için ytong formikaryum uygun değil 3d formikaryum ya da çoğaltıcı alabilirsiniz.

KaraGül

Yumurta
31 Ağu 2023
15
7
15
LV
0

Ytongta nem olayını pek ayarlayamıyorum açıkçası az geliyor diğer formikaryumlara göre.
En iyisi tüpte bakmak fakat benim kolonimde su basması olacağa benziyor, eski kolonilerimde de yaşamıştım. Tüpteki su azaldıkça pamuğu vakumlayıp geriye çekmediğinden dolayı ve küflenmeden kaynaklı pamuğu eşiyorlar. Bende acil bir formikaryum almayı veya yapmaya çalışıyorum.

Her camcı istediğim kişi kesmiyor, galiba en mantıklısı benim için yandan nemlendirmeli bir tane yapmak içinede sünger koyarım istediğim zaman şırınga ile nemlendirme yaparım

Atmasaydin be abi millet onu yapmak için bir sürü emek veriyor
Pleksi kullanmak daha kolay. Evde kendinde kesebilirsin. En sağlıklısı cam kullanmak fikrimce. Cam kesmek için 'elmas cam kesici' kullanabilirsiniz çok bir fiyatı yok diye hatırlıyorum.

Tetramorium cinsi için ytong formikaryum uygun değil 3d formikaryum ya da çoğaltıcı alabilirsiniz.
Şuan çoğaltıcı sistem kullanıyorum tetramorium için. 3D en temizi de ona pek giresim yok. Tetramorium için ytong formikaryum kullanan insanlar gördüm, sıkıntı yaşamamışlardı ytongu delme dışında.

Son düzenleme:

Karınca_kolonim

Asker
Moderatör Şefi
2 Eki 2022
380
141
185
Ödüller
4
LV
2

Ytongta nem olayını pek ayarlayamıyorum açıkçası az geliyor diğer formikaryumlara göre.
En iyisi tüpte bakmak fakat benim kolonimde su basması olacağa benziyor, eski kolonilerimde de yaşamıştım. Tüpteki su azaldıkça pamuğu vakumlayıp geriye çekmediğinden dolayı ve küflenmeden kaynaklı pamuğu eşiyorlar. Bende acil bir formikaryum almayı veya yapmaya çalışıyorum.

Pleksi kullanmak daha kolay. Evde kendinde kesebilirsin. En sağlıklısı cam kullanmak fikrimce. Cam kesmek için 'elmas cam kesici' kullanabilirsiniz çok bir fiyatı yok diye hatırlıyorum.

Şuan çoğaltıcı sistem kullanıyorum tetramorium için. 3D en temizi de ona pek giresim yok. Tetramorium için ytong formikaryum kullanan insanlar gördüm, sıkıntı yaşamamışlardı ytongu delme dışında.
@Hormiga bana dm den ytongun kenarlarını cam ile kaplarsan sıkıntı olmaya bilir demişti dene istersen

Users who are viewing this thread

Üst Alt