Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Torf ve Saklanma alanı seçimi

• Konbuyu başlatan theby
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 0:33

theby

Yumurta
3 Şub 2023
34
5
15
LV
0

Merhabalar, ben şuan genta markasının hindistan cevizi torfunu kullanıyorum memnunum bir sıkıntı yok fakat, yabancı içerikli videolarda kullanılan torf daha güzel ve doğal duruyor açıkçası. Yani torfu tam olarak açıklayamam ama 1-2 yabancı kanal takip eden arkadaşlarım beni anlayacaklardır ( bazen türk kanallarındada olabiliyor bu tarz torflar ) demek istediğim o torflara nasıl ulaşabiliriz. Gentaya göre daha güzel duruyor bunun için sormak istedim. Genta çok koyu ıslak mı kurumu çok anlaşılmıyor torf. Birde hindistan cevizini saklanma alanı olarak kullanabilirmiyim? Kullanabilirsem küflenmemesi için napabilirim/ veya farklı mağara önerisi.

Benzer konular

Thunder

Alate
Deneyimli Hobici
26 Tem 2020
407
223
225
Ödüller
6
LV
3

Hindistan cevizi torfunun kullanım alanı fazla ve fiyat olarak uygun olduğu için bu ürün getiriliyor ülkemize , sizin bahsettiğiniz torfları biliyorum, yaptığımız hobi yurt dışında yasal olduğu canlı konusunda olsun veya tereryum malzemeleri konusunda olsun çok fazla sayıda ürüne sahipler ve oldukça da uygun oluyor. Ülkemizde bu torfları bulmak çok zor bizdeki kullanıcılar özel olarak yurt dışından getirtiyor. Genta torf hakkındaki ıslak mı Kuru mu söyleminize katılmıyorum bende kullanıyorum kuruyunca rengi açık nemlendirme yaptığımda koyulaşır. Hindistan cevizi kullanmadım o yüzden küf konusunda bir şey diyemeyeceğim alternatif mağara örneği konusunda Tuğkan abinin bir videosu var plastik saksıdan mağara yapıyor onu izleyebilirsiniz bunun dışında su borusunu toprağa gömüp mağara olarak da kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:

theby

Yumurta
3 Şub 2023
34
5
15
LV
0

Hindistan cevizi torfunun kullanım alanı fazla ve fiyat olarak uygun bu konuya detaylı girmeyeceğim, sizin bahsettiğiniz torfları biliyorum, yaptığımız hobi yurt dışında yasal olduğu canlı konusunda olsun veya tereryum malzemeleri konusunda olsun çok fazla sayıda ürüne sahipler ve oldukça da uygun oluyor. Ülkemizde bu torfları bulmak çok zor bizdeki kullanıcılar özel olarak yurt dışından getirtiyor. Genta torf hakkındaki ıslak mı Kuru mu söyleminize katılmıyorum bende kullanıyorum kuruyunca rengi açık nemlendirme yaptığımda koyulaşır. Hindistan cevizi kullanmadım o yüzden küf konusunda bir şey diyemeyeceğim alternatif mağara örneği konusunda Tuğkan abinin bir videosu var plastik saksıdan mağara yapıyor onu izleyebilirsiniz bunun dışında su borusunu toprağa gömüp mağara olarak da kullanabilirsiniz.
Merhaba yorumunuz için teşekkür ederim, genta torf koyulaşma konusunu diğer o bahsettiğim torflara nazaran daha koyu olduğunu belirttim birnevi. Tuğkan abinin videosunu izledim fakat genede plastikten olması çok tatmin edici değil. Yurt dışından getirmek istesek nasıl yapabiliriz? sizde anladığım kadarıyla genta kullanıyorsunuz galiba.

Thunder

Alate
Deneyimli Hobici
26 Tem 2020
407
223
225
Ödüller
6
LV
3

Merhaba yorumunuz için teşekkür ederim, genta torf koyulaşma konusunu diğer o bahsettiğim torflara nazaran daha koyu olduğunu belirttim birnevi. Tuğkan abinin videosunu izledim fakat genede plastikten olması çok tatmin edici değil. Yurt dışından getirmek istesek nasıl yapabiliriz? sizde anladığım kadarıyla genta kullanıyorsunuz galiba.
Merhaba koyuluk olayını şimdi anladım o konuda haklısınız. Yurt dışına sevkiyat yapabilen firmalardan alabilirsiniz , aliexpresten bakabilirsiniz ama sizin için pahalıya patlar kur farkından dolayı. Ne türf torf istiyorsunuz bilmiyorum istediğiniz torfların görsellerinin paylaşabilirseniz belki alternatif ürünler önerebilirim. Memlekette gentadan başka torf yok ki mecbur kullanıyoruz 😁

theby

Yumurta
3 Şub 2023
34
5
15
LV
0

Merhaba koyuluk olayını şimdi anladım o konuda haklısınız. Yurt dışına sevkiyat yapabilen firmalardan alabilirsiniz , aliexpresten bakabilirsiniz ama sizin için pahalıya patlar kur farkından dolayı. Ne türf torf istiyorsunuz bilmiyorum istediğiniz torfların görsellerinin paylaşabilirseniz belki alternatif ürünler önerebilirim. Memlekette gentadan başka torf yok ki mecbur kullanıyoruz 😁
dm yazdim hocam

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,983
1,855
475
Ödüller
20
LV
5

Bakılan canlıya göre değişebilir koyuluk oranı yani çok nem seven ve sevmeyen türler var.. mesala kendimden örnek vereyim aşağıda resimde bi Vagans teraryumu var fazla nem sevmeyen bi tür olduğu için su kabı yeterli onun haricinde nemlendirme yapmıyorum rengide hali ile açık oluyor :)
Screenshot_20230510-004747.png

Ama çok nem seven bir tür bakıyorsanız torfun kalitesinin bi önemi yok sürekli nemlendirdiğiniz için ve havalandırmada iyi değilse görüntü değişmeyecektir..

Bende 3 senedir genta kullanıyorum fakat dediğiniz olay şöyle olabilir genelde sıkıltırılmış torfa su eklediğinizde uzun süre nemli durduğu için rengi hep koyu kalıyor.. ben su ekleyip torf tamamen açıldıktan sonra geniş bi naylonun üstüne serip 2-3 gün balkonda bekletiyorum tamamen kuruyunca kullanmaya başlıyorum..

theby

Yumurta
3 Şub 2023
34
5
15
LV
0

Bakılan canlıya göre değişebilir koyuluk oranı yani çok nem seven ve sevmeyen türler var.. mesala kendimden örnek vereyim aşağıda resimde bi Vagans teraryumu var fazla nem sevmeyen bi tür olduğu için su kabı yeterli onun haricinde nemlendirme yapmıyorum rengide hali ile açık oluyor :)Ekli dosyayı görüntüle 23507
Ama çok nem seven bir tür bakıyorsanız torfun kalitesinin bi önemi yok sürekli nemlendirdiğiniz için ve havalandırmada iyi değilse görüntü değişmeyecektir..

Bende 3 senedir genta kullanıyorum fakat dediğiniz olay şöyle olabilir genelde sıkıltırılmış torfa su eklediğinizde uzun süre nemli durduğu için rengi hep koyu kalıyor.. ben su ekleyip torf tamamen açıldıktan sonra geniş bi naylonun üstüne serip 2-3 gün balkonda bekletiyorum tamamen kuruyunca kullanmaya başlıyorum..
hocam teşekkür ederim yorumunuz için, canlı çok iyi maşallah

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,983
1,855
475
Ödüller
20
LV
5

hocam teşekkür ederim yorumunuz için, canlı çok iyi maşallah
Bu arada buda teraryumunu ilk yaptığım hali belki fikir olarak yardımcı olur.. @Thunder ında dediği gibi plastik saksıları slikon sürüp torfla kapladığınızda mağara işlevi görüyor :)
IMG_20230402_185737.jpg

Users who are viewing this thread

Üst Alt