Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Tür/cins nedir?

Jack Jumper

Yumurta
9 Haz 2021
16
8
15
LV
0

Merhaba,

İlk etapta formica olduğunu düşündüm ancak camponotus olma ihtimali var mı?

Yer: Ankara
Saat: 12-13 civarı
Oldukça sıcak bir gündü.

Not: yakalandıktan bi hafta sonra 5-6 yumurta bırakmış. Fotoda net görünmüyor. Ürkütmek istemedim.

IMG_20210627_133032.jpg
IMG_20210627_133026.jpg
IMG_20210629_132855.jpg

Benzer konular

Jack Jumper

Yumurta
9 Haz 2021
16
8
15
LV
0

Bugun baktığımda tüm yumurtalar bir arada ama bir tanesini uzakta öylece bırakmış. Nedendir bilen var mı? Teşekkürler.

3637

Yumurta
16 Nis 2020
151
30
15
Ödüller
14
22
LV
4

Bugun baktığımda tüm yumurtalar bir arada ama bir tanesini uzakta öylece bırakmış. Nedendir bilen var mı? Teşekkürler.
Çoğunlukla yapılan davranış ben bu olayı gelebilecek bir avcıya kaşı fedakarlık olarak görüyorum yumurtaların birini avcıya yem ediyor içgüdüsü olabilir(?)

kokunc99

Majör
16 Nis 2021
83
92
80
LV
0

Bu arkadaşımız tatlı bir formica rufi. Mümkün olabildiğince minimum etkileşime geç bu arkadaşla. Strese aman diyeyim sokmamaya çalış. Havalandırması diğer türlere göre biraz daha fazla olsun salgıladıkları asit daha az tehdit oluşturur bu sayede. Yumurta konusunda ise karıncalar bazen işçi daha yumurtadayken sağlıklı olup olmayacağını anlayabildiği düşüncesindeyim. Gözlemlerim sonucu bu fikre ulaştım. Bu sebepten bir tanesini ayırmış olabilir.

Jack Jumper

Yumurta
9 Haz 2021
16
8
15
LV
0

Bu arkadaşımız tatlı bir formica rufi. Mümkün olabildiğince minimum etkileşime geç bu arkadaşla. Strese aman diyeyim sokmamaya çalış. Havalandırması diğer türlere göre biraz daha fazla olsun salgıladıkları asit daha az tehdit oluşturur bu sayede. Yumurta konusunda ise karıncalar bazen işçi daha yumurtadayken sağlıklı olup olmayacağını anlayabildiği düşüncesindeyim. Gözlemlerim sonucu bu fikre ulaştım. Bu sebepten bir tanesini ayırmış olabilir.
Cevabınız için teşekkür ederim. Oldukça bilgilendiriciydi benim için. Açıkcası bu kadar erken yumurta bırakacağını düşünmemiştim. Tahmini ilk işçi ne kadar sürede çıkar? Bir de İlk işçi çıkınca beslemeli miyim yoksa 5-7 işçiye kadar beklemek mi daha iyi olur? Saygılar.

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,983
1,853
475
Ödüller
20
LV
5

Cevabınız için teşekkür ederim. Oldukça bilgilendiriciydi benim için. Açıkcası bu kadar erken yumurta bırakacağını düşünmemiştim. Tahmini ilk işçi ne kadar sürede çıkar? Bir de İlk işçi çıkınca beslemeli miyim yoksa 5-7 işçiye kadar beklemek mi daha iyi olur? Saygılar.
Stress durumuna ve ortam şartlarına göre değişir 1 ayda işçi alanda var 2 aydada benimki 37 günde çıkmıştı.. ilk etapta besleme için acele etme ilk işçide 1 damla şekerli su yetecektir 1 hafta sonunda 2-3 işçiye ulaştığında yarım un kurdu + şekerli su takviyesi yapabilirsin..

Jack Jumper

Yumurta
9 Haz 2021
16
8
15
LV
0

Stress durumuna ve ortam şartlarına göre değişir 1 ayda işçi alanda var 2 aydada benimki 37 günde çıkmıştı.. ilk etapta besleme için acele etme ilk işçide 1 damla şekerli su yetecektir 1 hafta sonunda 2-3 işçiye ulaştığında yarım un kurdu + şekerli su takviyesi yapabilirsin..
İlk koloni ilk heyecan. Sabırsızlıkla bekliyorum o ilk işçiyi. Esasında ilk yakaladığım kraliçe cataglyphis aenescens türüydü. Ancak onda henüz tık yok şu an için. Zaten formica lar görüntü olarak daha bir güzel geliyor gözüme. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Users who are viewing this thread

Üst Alt