Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Tür/cins ?

Onlorot

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
Sponsor
Onaylı Satıcı
1 May 2020
922
671
375
Ödüller
16
LV
5

Türkiye'de yok ki.
Evet kayıtlarda yok fakat ben rastladığımı düşünüyorum. Bizim bu civarlarda çok küçük ve tupturuncu, abdomen siyah cataglyphisler var.

Bu videodakilerin aynısı.

Sadece bir düşünce... Türkiye'deki bütün cataglyphislere baktım ve hiçbirine benzemiyor. Dünyadakilere geçtim, en benzeyeni bu bizim buradakilere. Tabi ince ayrıntılar işin içine girer fakat kabaca baktım.

enes☆

Kraliçe
Deneyimli Hobici
11 Tem 2020
912
555
375
Ödüller
12
LV
4

Evet kayıtlarda yok fakat ben rastladığımı düşünüyorum. Bizim bu civarlarda çok küçük ve tupturuncu, abdomen siyah cataglyphisler var.

Sadece bir düşünce... Türkiye'deki bütün cataglyphislere baktım ve hiçbirine benzemiyor. Dünyadakilere geçtim, en benzeyeni bu bizim buradakilere. Tabi ince ayrıntılar işin içine girer fakat kabaca baktım.
Türkiye'de bizim hobiye başladığımızdan kat ve kat süredir saha çalışmaları yapılıyor. Bu birikimi hiçe sayıp kendi düşüncelerimizi esas alırsak amerikan türü Türkiye'de bulduğunu ilan edip satış yapan insanlara diyebilcek herhangi bir referansımız da kalmıyor.
Ayriyeten Cataglyphis Rosenhaueri denen tür dünyada sadece Cebelitarık'dan Korsika'ya kadar olan bir bölgede gözlemlenmiş.

enes☆

Kraliçe
Deneyimli Hobici
11 Tem 2020
912
555
375
Ödüller
12
LV
4

Bu birikimi hiçe sayıp kendi düşüncelerimizi esas alırsak amerikan türü Türkiye'de bulduğunu ilan edip satış yapan insanlara diyebilcek herhangi bir referansımız da kalmıyor.
Bu bağlamda şu türlerden biri olduğu kesin diyebilirim:

Cataglyphis frigida
Cataglyphis laevior
Cataglyphis kurdistanicus
Cataglyphis livida
Cataglyphis lunatica
Cataglyphis machmal
Cataglyphis setipes
Cataglyphis viatica
Cataglyphis viaticoides
Bazı cata türleri sonbaharda uçuyor içlerinde varsa listede eleyebiliriz. Renklerine göre hızlıca ekledim tabii ki hepsi benzerdir demedim bazılarının fotoğraf kaydı bile yok sadece anatomik yapıları var makalelerde ki zaten species keylerden türünü onaylatabilen olsaydı renk muhabbeti falan yapmicaktık. Gerçi species keye onaylatmak için kaliteli fotoğraflar lazım çoğu fotoğraf tüpte poz verir gibi çekiliyor.

Onlorot

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
Sponsor
Onaylı Satıcı
1 May 2020
922
671
375
Ödüller
16
LV
5

Türkiye'de bizim hobiye başladığımızdan kat ve kat süredir saha çalışmaları yapılıyor. Bu birikimi hiçe sayıp kendi düşüncelerimizi esas alırsak amerikan türü Türkiye'de bulduğunu ilan edip satış yapan insanlara diyebilcek herhangi bir referansımız da kalmıyor.
Ayriyeten Cataglyphis Rosenhaueri denen tür dünyada sadece Cebelitarık'dan Korsika'ya kadar olan bir bölgede gözlemlenmiş.
Haklısınız.

Anon

Pupa
1 Tem 2020
37
7
30
LV
0

Evet o turuncu abdomeni grimsi cataladan Ordu’da her yerde var. Birazdan çıkıp çekerim. Haftalardın uçmasını bekliyorum adilerin. ( türünü belirleyecek kadar ayrıntılı çekemem herhalde)

Anon

Pupa
1 Tem 2020
37
7
30
LV
0

Evet o turuncu abdomeni grimsi cataladan Ordu’da her yerde var. Birazdan çıkıp çekerim. Haftalardın uçmasını bekliyorum adilerin. ( türünü belirleyecek kadar ayrıntılı çekemem herhalde)
Şimdi çektim fakat bunlar cata değil büyük ihtimalle ben yanlış biliyormuşum. Cinsinin ne olduğu hakkında bir fikrim yok. Formica galiba. (yine yanlış biliyormuşuz?)

Ekli dosyalar

• 90E6D016-CC00-4B06-8C3A-D454AF45C4C6.jpeg
    90E6D016-CC00-4B06-8C3A-D454AF45C4C6.jpeg
    58.9 KB · Görüntüleme: 135
  • 20977750-FF04-474A-931B-40CFC31EE3CD.jpeg
    20977750-FF04-474A-931B-40CFC31EE3CD.jpeg
    48.1 KB · Görüntüleme: 129
  • BC3CBD29-7121-4C70-8E68-DB0C8F69CF66.jpeg
    BC3CBD29-7121-4C70-8E68-DB0C8F69CF66.jpeg
    50.9 KB · Görüntüleme: 134

Mssr

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
18 May 2020
1,053
474
375
Ödüller
13
LV
4

Şimdi çektim fakat bunlar cata değil büyük ihtimalle ben yanlış biliyormuşum. Cinsinin ne olduğu hakkında bir fikrim yok. Formica galiba. (yine yanlış biliyormuşuz?)
Formica cf. rufibarbis

Anon

Pupa
1 Tem 2020
37
7
30
LV
0

Rufa işçisini hiç dikkatli incelememiştim. (aslında incelemişim?) Kraliçe gibi işçilerin de deseni var zannediyordum.

Users who are viewing this thread

Üst Alt