Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Tür konusunda yardımlarınıza ihtiyacım var.

Thordius

Süper Majör
Deneyimli Hobici
26 Ocak 2020
136
146
140
Ödüller
2
LV
1

Formica türü olarak düşünüyorum lakin alt türü konusunda uçuş takvimine göre;
Formica lugubris
Formica paralugubris
Formica polyctena
Formica pratensis
Formica pressilabris
Formica rufa
Uçuşları mevcut. F.Rufa olamayacağını biliyorum. F.pratensis yuva ağızlarındaki prensesleride gördüm daha parlak renklere sahiptiler , belkide yanılıyorum.
Formica türü olmayıp başka bir türde olabilir. Oldukça hızlı hareket eden ve yakalama aşamasında elimden 2 adet ısırıkla beni selamlayan bir tür.Sabah saatlerinde (10:30 suları) aracımın önünde yerde hızla yuva aramaya çalışırken yanımda tüp olmadan yakalandım.Araç altına girmemesi için elle müdahale etmek durumunda kaldım ve sonucunda yakalandı.Şuanda ısı 28-29 derece yeni hazırladığım 16*160mm cam test tüpü içerisinde beklemede.
F.pratensis ise doğaya geri bırakacağım için yardımlarınıza ihtiyacım var.
20200511_142935.jpg20200511_142937.jpg20200511_142938.jpg20200511_142956.jpg20200511_143224_037_saved (1).jpg20200511_143231_012_saved.jpg20200511_143242_013.jpg20200511_143248_014.jpg
saygılarımla.

Son düzenleme:

Benzer konular

Thordius

Süper Majör
Deneyimli Hobici
26 Ocak 2020
136
146
140
Ödüller
2
LV
1

Bir kaç yeni foto daha çekimi yaptım bu şekilde daha net yorumlanabileceğini düşünüyorum.20200512_021306.jpg20200512_021314.jpg20200512_021358.jpg20200512_021406.jpg

Thordius

Süper Majör
Deneyimli Hobici
26 Ocak 2020
136
146
140
Ödüller
2
LV
1

2 gündür yerli yabancı girmediğim kaynak belkide kalmadı diyebilirim.Net bir şekilde şu şekilde ayır edilir diye bir ibare ilede karşılaşamadım lakin detay yakın çekimlerden anladığım kadarı ile cins kesinlikle Formica, tür konusundada olmadığına kanaat getirdiğim 2tür var Formica paralugubris ,Formica pressilabris ,
F.Rufa bölgemde zaten bulunamayacağı için elemede 3 tür ile karşı karşıya kaldım bunlarda; Formica lugubris ,Formica polyctena ,Formica pratensis.
İncelemelerime göre; F.lugubris daha mat renkte ve kafa yapısı daha köşeli ve maskesi çenenin yanlarına kadar inmekte ayrıca abdomen daha elips yapıda. F.polyctena bacakları daha fazla karartıya sahip ve kafa yapısı daha yuvarlak hatlarda ve maskesi gözleri ile aynı hizada bitmekte, abdomen ise daha yuvarlak hatlarda. F.pratensis ise renk olarak daha parlak, kafa yapısı köşeli fakat maske çeneye kadar uzanmıyor kafanın orta kısmında bitmekte, abdomen yuvarlak hatlarda.
Elimdeki kraliçenin kafa yapısı ile bu tür ayrımını yapmaya sanırım oldukça yaklaştım ve 2 seçeneğide bu şekilde elediğimi düşünüyorum ve Benim elimde bulunan türün Formica lugubris olduğunu düşünüyorum.

İnceleme yaptığım kaynaklara gelince onlardan edindiğim fotoğraflarıda aşağıda ekliyorum.Sizlerinde yorumlarını bekliyorum.
F.lugubris
f.lugbris.jpg

F.polyctena
f.polyctena.jpg

F.pratensis
f.pratensis.jpg

F.pressilabris
f.pressilabris.jpg

F.paralugubris
Formica_paralugubris_Queen.jpg

Thordius

Süper Majör
Deneyimli Hobici
26 Ocak 2020
136
146
140
Ödüller
2
LV
1

Bu gün kraliçeyi görücüye çıkarttım.Trakya üniversitesinde karıncalarla ilgilenen biolog birine ulaştım ve kendisi ile 4 saatlik bir görüşmem sonucunda bu kraliçenin ilk bakışta F.pratensis olmadığını ve F.lugubris veya F.polyctena olabileceği konusunda karar verdik. Asıl sonucu yumurtalama sonrasında ilk işçi ile daha net olacağının bilgisine ulaştım. Hata payının olabileceğini ve Türün pratensis olabileceğide ek bilgi olarak bana söyledi.Pratensis olsa bile 3 gündür tüp içerisinde olduğundan doğaya saldığımda sıkıntı çıkabileceğide verdiği bilgiler arasında. Öyle veya böyle bu kraliçeye bakacağım artık. Yuöurtamız şu aşamada halen yok. Strese çabuk giren bir tür olduğu için bugünden itibaren 45 gün kendisini unutma moduna alıyorum. 45 gün sonra umarım hayatta olur ve işçisine görebilirim.
Konuyu Günlük olarak devam ettirebilirim.

saygılarımla.

Thordius

Süper Majör
Deneyimli Hobici
26 Ocak 2020
136
146
140
Ödüller
2
LV
1

Formica türü olduğu için işçi eklemesi yaptım.4 adet F.cunicularia işçisi ekledim ve başarılı oldum.İşçiler ilk aşamada kraliçeden uzak durdu lakin daha sonrasında kraliçe gidip tek tek işçiler ile temasta bulundu .Cüzi miktarda kurutulmuş un kurdu ,kara sinek ve şekerli su eklemesi sonrasında öncelikle kraliçe şekerli suyu tüketti ve 2 ekleme sonrası işçileri besledi.Şuanda kraliçe mantar ile böldüğüm kısmın nemli olan bölgesinde ve işçiler ile birlikte minimum 15-20 günlük bir unutulma aşamasına giriyorum.15-20 gün sonra kötü bir süpriz ile karşılaşmaz isem konuyu günlük olarak yeni fotoğraflar ile güncelleyeceğim.
işçilerimizDSCF2441.JPG
Tüp içerisindeki durumlarıDSCF2446.JPGDSCF2451.JPG
saygılarımla.

KertemeyenKele

Asker
Yasaklanmış Üye
2 Nis 2020
286
254
180
Ödüller
4
LV
2

Formica türü olduğu için işçi eklemesi yaptım.4 adet F.cunicularia işçisi ekledim ve başarılı oldum.İşçiler ilk aşamada kraliçeden uzak durdu lakin daha sonrasında kraliçe gidip tek tek işçiler ile temasta bulundu .Cüzi miktarda kurutulmuş un kurdu ,kara sinek ve şekerli su eklemesi sonrasında öncelikle kraliçe şekerli suyu tüketti ve 2 ekleme sonrası işçileri besledi.Şuanda kraliçe mantar ile böldüğüm kısmın nemli olan bölgesinde ve işçiler ile birlikte minimum 15-20 günlük bir unutulma aşamasına giriyorum.15-20 gün sonra kötü bir süpriz ile karşılaşmaz isem konuyu günlük olarak yeni fotoğraflar ile güncelleyeceğim.
işçilerimizEkli dosyayı görüntüle 827
Tüp içerisindeki durumlarıEkli dosyayı görüntüle 828Ekli dosyayı görüntüle 829
saygılarımla.
Test tüpü yapısında mantar neden kullandın ?

Thordius

Süper Majör
Deneyimli Hobici
26 Ocak 2020
136
146
140
Ödüller
2
LV
1

Evet giriş çıkış yapılabilmesi için ortasından delik delindi ve o şekilde tüp içerisine itildi.Yabancı kaynaklarda bir çok formica cinsi bakımı yapan kişide bu şekilde bir uygulama gördüm.Bildikleri bişey var diyerek bende yaptım ve sonrasında bu işlemin kraliçeye daha dar bir alan tanımasını ve eklediğim besinlerin nemli bölgeye geçmesini engellemek için kullanıldığı bilgisine ulaştım. Mantıklı geldiği için denemeye karar verdim ve kullanmaya başladım.

KertemeyenKele

Asker
Yasaklanmış Üye
2 Nis 2020
286
254
180
Ödüller
4
LV
2

Evet giriş çıkış yapılabilmesi için ortasından delik delindi ve o şekilde tüp içerisine itildi.Yabancı kaynaklarda bir çok formica cinsi bakımı yapan kişide bu şekilde bir uygulama gördüm.Bildikleri bişey var diyerek bende yaptım ve sonrasında bu işlemin kraliçeye daha dar bir alan tanımasını ve eklediğim besinlerin nemli bölgeye geçmesini engellemek için kullanıldığı bilgisine ulaştım. Mantıklı geldiği için denemeye karar verdim ve kullanmaya başladım.
Solenopsis ve diger kucuk turlere kum ve cakilli bi test tupunde bakiyolardı bende bakmaya calistim ama mite bastı bende alani dar tutmak icin yaptiklarini anladim ve o yuzden pamugu ileri itip alani daraltmaya basladım oda etkili oldu ama mantar fikri baya iyiymis onuda deniyeceğim

Thordius

Süper Majör
Deneyimli Hobici
26 Ocak 2020
136
146
140
Ödüller
2
LV
1

Kraliçe yanına doğadan aldığım aynı kolonide bulunan 4 işçi eklemesinde bir sıkıntı çıkar düşüncesi ile pamuk ile alan daraltma düşüncesini daha sonraki aşamada yapmak istedim ve kraliçenin kendini koruması için ilk aşamada mantar ile bu alanı sağlayıp işçileri o şekilde ekledim.Kum ve çakıllı alan daraltma işlemi yerine daha dar test tüpü bulabilirseniz onun içerisinde bakıma başlayabilirsiniz. kum vs durumlarında mite durumu büyük sıkıntı yaratıyor.

Thordius

Süper Majör
Deneyimli Hobici
26 Ocak 2020
136
146
140
Ödüller
2
LV
1

15 günlük süre bitimi sonrası kontrolümde sonuç kötü oldu. Kraliçe yanındaki işçileri hayatta olmasına karşın hayatını kaybetmiş. Konunun gidişatında ölmüş kraliçe fotoğrafı koymayacağım.Kraliçe şuanda ayrı bir tüp içerisinde Üniversiteye incele için gönderilmek üzere ayrılmış durumdadır. Bu yıl yakaladığım ve en büyük heyacanı yaşatan kraliçem ile geçen süre oldukça kısa oldu lakin nesli tükenmekte olan bir türün kraliçesinin ne şekilde olduğunu gördüm ve yakinen tecrübe etme şansım oldu.İlerleyen yıllarda bu türün kraliçesini sahiplenmeye çalışmayacağım. Yuvalarının olduğu konumu bugün ortalama 1 saati aşkın süredir izledim ve çevrelerindeki diğer yabani canlılarla (tırtıl,kene ve birçok farklı tarım zararlısı böcek) mücadelelerini gördükten sonra Bir kez daha Formica türlerinin doğaya yaptıkları dengelemenin ne derece yüksek ve zor olduğuna şahit oldum.
Bu sebep ile bilmeden de olsa bu türe sahip olup belki doğal nedenlerden belkide benim tür tespitindeki aşırı derecede strese sokmamdan ötürü kraliçenin ölmesi beni oldukça üzdü. Nesli tükenmekte olan bir türün belkide neslinin devamı olabilecek bir bireyin ölümüne sebep olduğumu düşünerek, tür konusunda en ufak bir şüphem dahi olsa o kraliçeyi rahatsız etmeden aramaya devam edeceğim.
(Konu kilitlenebilir)
saygılarımla.

HamitANT

Süper Majör
25 Nis 2020
212
86
140
LV
0

15 günlük süre bitimi sonrası kontrolümde sonuç kötü oldu. Kraliçe yanındaki işçileri hayatta olmasına karşın hayatını kaybetmiş. Konunun gidişatında ölmüş kraliçe fotoğrafı koymayacağım.Kraliçe şuanda ayrı bir tüp içerisinde Üniversiteye incele için gönderilmek üzere ayrılmış durumdadır. Bu yıl yakaladığım ve en büyük heyacanı yaşatan kraliçem ile geçen süre oldukça kısa oldu lakin nesli tükenmekte olan bir türün kraliçesinin ne şekilde olduğunu gördüm ve yakinen tecrübe etme şansım oldu.İlerleyen yıllarda bu türün kraliçesini sahiplenmeye çalışmayacağım. Yuvalarının olduğu konumu bugün ortalama 1 saati aşkın süredir izledim ve çevrelerindeki diğer yabani canlılarla (tırtıl,kene ve birçok farklı tarım zararlısı böcek) mücadelelerini gördükten sonra Bir kez daha Formica türlerinin doğaya yaptıkları dengelemenin ne derece yüksek ve zor olduğuna şahit oldum.
Bu sebep ile bilmeden de olsa bu türe sahip olup belki doğal nedenlerden belkide benim tür tespitindeki aşırı derecede strese sokmamdan ötürü kraliçenin ölmesi beni oldukça üzdü. Nesli tükenmekte olan bir türün belkide neslinin devamı olabilecek bir bireyin ölümüne sebep olduğumu düşünerek, tür konusunda en ufak bir şüphem dahi olsa o kraliçeyi rahatsız etmeden aramaya devam edeceğim.
(Konu kilitlenebilir)
saygılarımla.
Geçmiş olsun kardeş benim evin önünde de 10 tane falan formica sanguinea kolonisi var acaba bakmak kolaymı bu türe

KertemeyenKele

Asker
Yasaklanmış Üye
2 Nis 2020
286
254
180
Ödüller
4
LV
2

(Konu kilitlenebilir)
saygılarımla.
Canını sıkma herkez heyecanlanıyor devletin yaptığı birçok çalışma var bu konu hakkında kaçtane kraliçeye yeni yuva edindirdiler sadece ayılara ve karıncalara zarar verebilecek şeylerin çözümlenmesi kaldı bence ilerde olabildiğince çok görürüz formicalardan o açıdan kendini üzme

Thordius

Süper Majör
Deneyimli Hobici
26 Ocak 2020
136
146
140
Ödüller
2
LV
1

Canını sıkma herkez heyecanlanıyor devletin yaptığı birçok çalışma var bu konu hakkında kaçtane kraliçeye yeni yuva edindirdiler sadece ayılara ve karıncalara zarar verebilecek şeylerin çözümlenmesi kaldı bence ilerde olabildiğince çok görürüz formicalardan o açıdan kendini üzme
Benim bu şekilde bir karar almamdaki neden bu türün korunması ile ilgili çalışmaları yapan birimin içinde olmamda biraz bu türe karşı olan bakışımı ve koruma altına almak için çalışma yapmama neden oldu.Tarım ve Orman bakanlığı Edirne il müdürlüğünde görev alıyorum ve Formica Pratensis bizim Daire olarak korumamız altında ve ne zamn ki normal seviyelerde bir sayıya ulaşacak bu yuva sayısı o zaman bakımını yaparım diye düşünüyorum.

Users who are viewing this thread

Üst Alt