Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Tür Tavsiyesi

Adoman

Pupa
3 May 2020
5
5
30
LV
0

15885240819335537976266230931410.jpg

15885241483264874547579183853639.jpg
Herkese iyi günler. Fotoğraftaki formicarium u kendim yaptım bayadır hevesleniyordum, covid bahanesi oldu.
Fanus 10 litrelik ve en altta yaklaşık 4lt kadar irili ufaklı taş, üzerinde 2-3 cm kalınlığında çam ağacı kabuğu, üzerine bir katman odun kömürü ve nihayetinde hepsinin üzerinde bahçeden aldığım bir miktar toprak var. Ağaçlık bir alan var yakınlarda, gölgede nemli yerlerde kalan zeminden topladığım bitkileri torfu falan da toprağın üzerine serpiştirdim biraz.
10 gün kadar oldu baya böcekler solucanlar falan kıpraşmaya başladı içinde. Bir kaç günde bir tencere kapağından devşirdiğim kapağını açıp şu püskürtüyorum. Içeride nem ne alemde bilmiyorum yarın bulabilirsem alacağım ufak bir nem ölçer. Oda sıcaklığında duruyor sürekli ve direkt güneşle teması yok.
Bu ortam için hangi tür uygun olur bir de nasıl edinebilirim?
Konum izmir.
Şimdiden teşekkür ederim iyi günler..

Ekli dosyalar

• 15885232086079210654763467893290.jpg
    15885232086079210654763467893290.jpg
    391.1 KB · Görüntüleme: 186

Benzer konular

Onlorot

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
Sponsor
1 May 2020
922
671
375
Ödüller
16
LV
5

Başlangıç için messor strucktor alabilirsin hocam fakat bu formicariumu beğenmeyebilir bu tür çok fazla nem istemez bir de alacağın tür buraya yuva yaparsa çökmeler olabilir onu nasıl çözeceğini daha detaylı bir şekilde bilgi sahibi olanlar açıklar diye düşünüyorum hocam.

Son düzenleme:

Flavus

Asker
7 Nis 2020
340
160
185
Ödüller
3
LV
2

Başlangıç için camponotus strucktor alabilirsin hocam fakat bu formicariumu beğenmeyebilir bu tür çok fazla nem istemez bir de alacağın tür buraya yuva yaparsa çökmeler olabilir onu nasıl çözeceğini daha detaylı bir şekilde bilgi sahibi olanlar açıklar diye düşünüyorum hocam.
Messor structor mu demek istedin

Adoman

Pupa
3 May 2020
5
5
30
LV
0

Başlangıç için camponotus strucktor alabilirsin hocam fakat bu formicariumu beğenmeyebilir bu tür çok fazla nem istemez bir de alacağın tür buraya yuva yaparsa çökmeler olabilir onu nasıl çözeceğini daha detaylı bir şekilde bilgi sahibi olanlar açıklar diye düşünüyorum hocam.
Çökme olacağını sanmıyorum ama paylaşırım olursa. Crematogaster olabilir mi acaba? Buraya uygun gibi özellikleri..

Onlorot

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
Sponsor
1 May 2020
922
671
375
Ödüller
16
LV
5

Ne camponotus'u ya messor :D kafa gitmiş benim

Onlorot

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
Sponsor
1 May 2020
922
671
375
Ödüller
16
LV
5

Crematogaster olabilir formicarium'u çok beğendim gerçekten heyecanla bekliyorum sonucu :D

Adoman

Pupa
3 May 2020
5
5
30
LV
0

Yandan görünüşü böyle. Engebeli yaptım aşağıları. Ağaç kabuğu var zaten en üstte de baya çalı çırpı var. Çökertmeden yaparlar her halde. Un kurdu atayım önce diyorum. Onlar biraz daha havalandırır zemini. Az daha otursun çökeceği kadar çöksün sonra deneriz koloniyi.
Başlangıç için messor strucktor alabilirsin hocam fakat bu formicariumu beğenmeyebilir bu tür çok fazla nem istemez bir de alacağın tür buraya yuva yaparsa çökmeler olabilir onu nasıl çözeceğini daha detaylı bir şekilde bilgi sahibi olanlar açıklar diye düşünüyorum hocam.

Yandan görünüşü böyle. Engebeli yaptım aşağıları. Ağaç kabuğu var zaten, en üstte de baya çalı çırpı var. Çökertmeden inşaat yaparlar her halde. Un kurdu atayım önce diyorum. Onlar biraz daha havalandırır zemini. Az daha otursun çökeceği kadar çöksün sonra deneriz koloniyi.
20200504_133434.jpg

20200504_133342.jpg

KertenKelebek

Kraliçe
Yönetici
11 Ocak 2020
542
531
375
Ödüller
8
LV
3

Formikaryum çok tatlı görünüyor ellerinize sağlık :) Crematogaster ağaç kabuklarını sevdiği için formikaryuma ufak eklemelerle dahada cazip hale getirilebilir. Crematogaster ufak boyutlu ve koyu renkli olduğu için formikaryumda gözlem yapmanızı zorlaştırabilir mi? Bu soruyuda değerlendirmek gerekli
Ortam sıcaklığı hakkında bilgi verebilir misiniz

Adoman

Pupa
3 May 2020
5
5
30
LV
0

Formikaryum çok tatlı görünüyor ellerinize sağlık :) Crematogaster ağaç kabuklarını sevdiği için formikaryuma ufak eklemelerle dahada cazip hale getirilebilir. Crematogaster ufak boyutlu ve koyu renkli olduğu için formikaryumda gözlem yapmanızı zorlaştırabilir mi? Bu soruyuda değerlendirmek gerekli
Ortam sıcaklığı hakkında bilgi verebilir misiniz
Sıcaklık 28-30 derece civarı olmalı. Dışarı çıkamadım bugün bi nem/sıcaklık ölçer uydurduğumda daha rahat gözlem yapabileceğim. Ne tür eklemeler gerekebilir?

KertenKelebek

Kraliçe
Yönetici
11 Ocak 2020
542
531
375
Ödüller
8
LV
3

Sıcaklık 28-30 derece civarı olmalı. Dışarı çıkamadım bugün bi nem/sıcaklık ölçer uydurduğumda daha rahat gözlem yapabileceğim. Ne tür eklemeler gerekebilir?
Sıcaklık birçok tür için uygun durumda. Crematogaster türünü eklemek istiyorsanız içi oyuklu yada kırılmış ağaç kabuğu eklediğinizde ortamı dahada benimseyebilir. Hatta bu dal parçasının yarısını toprağa gömebilir yada yüzeyde de bırakabilirsiniz. Bir yüzünde aşağıdaki görseldeki gibi açık alanlar bırakırsanız dalı istediğiniz yere yerleştirip gözlem yapmanıza olanak sağlar. Örnek görselde büyük parça kullanılmış.
Crematogaster ağaç dalı.jpg

Messor türü beslemeniz içinde müsait görünüyor ama bu türü eklerseniz çeşitli tohumlar ile besleme yapmanız gerekecektir ve bu tohumlar ortamdaki nem ile çimlenirse istenmeyen bitkicikler oluşabilir ? çok fazla seçenek var ilk önceliğiniz türün boyutu, beslenme alışkanlığı ve davranışlarının size hitap etmesi olmalı.

Users who are viewing this thread

Üst Alt