Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Makale Türkiye'deki Tarantula Türleri

Yetkin

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
13 Tem 2020
986
494
325
Ödüller
13
LV
4

Türkiye'de güney doğu bölgelerinde Chaetopelma cinsinden 4 tür kayıtlıdır. Böcekler ve küçük kemirgenler ile beslenirler. Kaya aralarına, çatlaklara, toprağa, tüneller yapıp buralarda yaşarlar. Hepsi zehirlidir fakat ölümcül değildir. İnsanlar için tehtid oluşturmazlar, rahatsız edilmedikçe saldırmazlar. Sadece erişkin erkekler dışarıda dolaşırlar. Bazen insanları takip ederler aslında takip ettikleri gölgedir böyle durumlarda korkulmamalıdır. İlerde umarım bu türler hakkında yeni bilgiler ve belki yeni türler bulunur.

Chaetopelma concolor
images (51).jpeg

(Simon, 1873) Mersin, Adana, Hatay, Adıyaman civarında bulunur Türkiyedeki en küçük türdür 1-2cm civarı

Chaetopelma olivaceum
images (52).jpeg

(Koch, 1841) Hatay, Mersin, Antep, Adana civarında bulunur boyu 5-10cm civarındadır

Chaetopelma altugkadirorum
images (53).jpeg

(Gallon, Gabriel, Transley, 2012) Hatay civarında bulunur 5-10cm civarındadır

Chaetopelma turkesi
(Topçu, Demircan, 2014) Çok az bilinen, az bilgi bulunan bir tür. Hakkında sadece bir makale bulabildim.
IMG_20210711_022745.jpg

Bulabildiğim en kapsamlı fotoğraflar bunlar. Renkleri
kahverengi desenli soluk gri. Hatay civarında bulunuyor boyu 1-2cm civarı

Not: Yazdığım boylar prosoma değil vücut boyları.

Son düzenleme:

Benzer konular

Yetkin

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
13 Tem 2020
986
494
325
Ödüller
13
LV
4

Pek detay olmayan tanıtım gibi bir konu oldu ilerde hepsi hakkında tek tek ve daha detaylı konular olabilir

Yushlen

Kraliçe
Emektar
20 May 2021
389
369
275
Ödüller
5
20
LV
2

C.concolor çoğu yeni dünya türünden güzelmiş?

Bogachanturk

Majör
22 Kas 2021
178
96
75
LV
0

Akalasız gelebilir ancak Chaetopelma Turkesi'nin hobi ismini bulamadım. Acaba bilen var mı :)

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,980
1,850
475
Ödüller
20
LV
5

Resimlerin altında kaynak olarak belirtilmiş site ismi var tarantupedia

Bogachanturk

Majör
22 Kas 2021
178
96
75
LV
0

@Yetkin üstadım önemsiz biliyorum ama kendime göre bir kitapçık yada rehber, yada benzeri ufak bir A3 formatında yazı hazırlıyorum, bazı türleri bulamadım. Bunlardan bir tanesi de bu tür ondan sormuştum.
Bir başka sorum şu,
Örneğin Grammostola türü diyelim bunların hepsinin genel bilgisi aynımıdır? Mesela hepsi yer bu türün diğer türlerde de aynı olur mu? Genel olarak bir türün alt ailesi de aynı şekilde midir? Büyüme hızları, Sıcaklık, Nem ve yaşam süreleri, dünya türü (eski, yeni), bombala tüyü, genel yapıları gibi?

Dün akşam "Brachypelma Auratum" kabuk değiştirmiş şaşırdım beklemiyordum :) yaklaşık 2 ay olmuştu bir önceki kabuk değişimi süresi geçeli.
Çok yavaş ve dikkatli aldım elime, @Erastes hocamın da bana uyarısı vardı. Kabuk sonrası ne kadar hassas olduklarını biliyorum :) Arkadaşın büyüme hızına bakarak erkek olduğuna inanıyorum. Adını da Kutay koydum :D

Ekli dosyalar

• 221206_01a.jpg
    221206_01a.jpg
    234 KB · Görüntüleme: 143

Yetkin

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
13 Tem 2020
986
494
325
Ödüller
13
LV
4

@Yetkin üstadım önemsiz biliyorum ama kendime göre bir kitapçık yada rehber, yada benzeri ufak bir A3 formatında yazı hazırlıyorum, bazı türleri bulamadım. Bunlardan bir tanesi de bu tür ondan sormuştum.
Bir başka sorum şu,
Örneğin Grammostola türü diyelim bunların hepsinin genel bilgisi aynımıdır? Mesela hepsi yer bu türün diğer türlerde de aynı olur mu? Genel olarak bir türün alt ailesi de aynı şekilde midir? Büyüme hızları, Sıcaklık, Nem ve yaşam süreleri, dünya türü (eski, yeni), bombala tüyü, genel yapıları gibi?

Dün akşam "Brachypelma Auratum" kabuk değiştirmiş şaşırdım beklemiyordum :) yaklaşık 2 ay olmuştu bir önceki kabuk değişimi süresi geçeli.
Çok yavaş ve dikkatli aldım elime, @Erastes hocamın da bana uyarısı vardı. Kabuk sonrası ne kadar hassas olduklarını biliyorum :) Arkadaşın büyüme hızına bakarak erkek olduğuna inanıyorum. Adını da Kutay koydum :D
alt aileler oldukça kapsamlı, büyük farklılıklar olabiliyor (nw-ow bile farklı olabiliyor) fakat cins bazında aldığımızda genellikle oldukça benzer oluyorlar
yer türü ağaç türü vs gibi şeylere girildiğinde de farklı alt aileler farklı cinsler arası yine büyük farklılıklar oluyor
auratum konusunda boyu iyi duruyor kabuktan ve ya ventralden çok daha tutarlı cinsiyet tahmini yapılabilir
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

merhabalar kaynağı nedir bunların merak etitim. bir kitap mıdır veya web sitesi?
https://www.munisentzool.org/yayin/vol12/issue2/vol12issue2-5839655.pdf
burdan bulabilirsiniz türleri turkesi için olan makaleyi soruyorsanız onu da atabilirim
Resimlerin altında kaynak olarak belirtilmiş site ismi var tarantupedia
bazı fotoğraflar için kullandım o siteyi

akudra

Yumurta
5 Ara 2022
5
0
5
LV
0

alt aileler oldukça kapsamlı, büyük farklılıklar olabiliyor (nw-ow bile farklı olabiliyor) fakat cins bazında aldığımızda genellikle oldukça benzer oluyorlar
yer türü ağaç türü vs gibi şeylere girildiğinde de farklı alt aileler farklı cinsler arası yine büyük farklılıklar oluyor
auratum konusunda boyu iyi duruyor kabuktan ve ya ventralden çok daha tutarlı cinsiyet tahmini yapılabilir

https://www.munisentzool.org/yayin/vol12/issue2/vol12issue2-5839655.pdf
burdan bulabilirsiniz türleri turkesi için olan makaleyi soruyorsanız onu da atabilirim

bazı fotoğraflar için kullandım o siteyi
teşekkür ederim makaleyi de atarsanız sevinirim

Bogachanturk

Majör
22 Kas 2021
178
96
75
LV
0

@Yetkin hocam paylaşım için teşekkür ederim. hafta sonu sakin kafa ile tekrar tüm pdf'i inceleyeceğim. Kafam karıştı dersem yalan olmaz. Şu anda ki excel tablosunun bir kısmını paylaşıp düşüncelerinizi alabilirim. Resmi az önce çektim yeni yuvasına taşıdım.

Ekli dosyalar

• Auratum.jpg
    Auratum.jpg
    270.3 KB · Görüntüleme: 140

Yetkin

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
13 Tem 2020
986
494
325
Ödüller
13
LV
4

teşekkür ederim makaleyi de atarsanız sevinirim

@Yetkin hocam paylaşım için teşekkür ederim. hafta sonu sakin kafa ile tekrar tüm pdf'i inceleyeceğim. Kafam karıştı dersem yalan olmaz. Şu anda ki excel tablosunun bir kısmını paylaşıp düşüncelerinizi alabilirim. Resmi az önce çektim yeni yuvasına taşıdım.
attığım pdf türkiyedeki örümcek faunası tarantulalar ile ilgili bir şey değil
exelde oluşturduğunuz şey ne ise yardımcı olmaya çalışırım

Bogachanturk

Majör
22 Kas 2021
178
96
75
LV
0

@Yetkin ve @Erastes Hocam

Tablonun ilk 14 türünü ekleyerek koyuyorum hocam. Amacım doldurabildiğim kadar bilgiyi doldurabilmek. Çoğu kişi için gereksiz bir çalışma olabilir. Zaten önceliğim kendim için hazırlıyorum. Uğraşmaktan keyif alıyorum boş zamanlarımda. Birşeyler öğreniyorum. Öğrendikçe hem mutlu oluyorum. Hem de daha çok hevesleniyorum. Toplamda yaklaşık 150 farklı Cins ve 1500 civarı alt ailesi olacak. Tablo bitince bunun word'de kitap olarak düzenlemesine başlayacağım.
Burada ipuçları var ise o yüzden sormuştum. Mesela Cins yada alt ailesinden doğru Tip (Yer, Tünel, Ağaç), Büyüme Hızı, Karakteri, Yaşam alanı sıcaklığı, Nem oranı, Dişi ve Erkeğin yaşam süresi, Dünya (Yeni, Eski), Bombalama Tüyü var mı? Ve kısa bilgi olacak.

Not: Dosya excel formatında, ancak ekleyebilmek için sıkıştırdım

Ekli dosyalar

• AzTablo.zip
    18.2 KB · Görüntüleme: 105

nigrita

Majör
16 Ara 2021
108
53
75
LV
0

size chaetopelma olivaceum ile tanışma anımı anlatmak istiyorum. Yıllar önce bir arkadaşım dershaneden dönerken beni aradı ve sınıfında tarantula bulduğunu söyledi, ben de bunun imkansız olduğunu söyledim daha sonra bir baktım elinde pet şişe onun içinde ise tarantula var, ufak bir araştırma ile akdeniz coğrafyasına ait bir tarantula türü olduğunu öğrenmiştim :)

Yetkin

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
13 Tem 2020
986
494
325
Ödüller
13
LV
4

@Yetkin ve @Erastes Hocam

Tablonun ilk 14 türünü ekleyerek koyuyorum hocam. Amacım doldurabildiğim kadar bilgiyi doldurabilmek. Çoğu kişi için gereksiz bir çalışma olabilir. Zaten önceliğim kendim için hazırlıyorum. Uğraşmaktan keyif alıyorum boş zamanlarımda. Birşeyler öğreniyorum. Öğrendikçe hem mutlu oluyorum. Hem de daha çok hevesleniyorum. Toplamda yaklaşık 150 farklı Cins ve 1500 civarı alt ailesi olacak. Tablo bitince bunun word'de kitap olarak düzenlemesine başlayacağım.
Burada ipuçları var ise o yüzden sormuştum. Mesela Cins yada alt ailesinden doğru Tip (Yer, Tünel, Ağaç), Büyüme Hızı, Karakteri, Yaşam alanı sıcaklığı, Nem oranı, Dişi ve Erkeğin yaşam süresi, Dünya (Yeni, Eski), Bombalama Tüyü var mı? Ve kısa bilgi olacak.

Not: Dosya excel formatında, ancak ekleyebilmek için sıkıştırdım
theraposidae familyasında 12 tane alt familya bulunmakta

Bogachanturk

Majör
22 Kas 2021
178
96
75
LV
0

Şimdilik format olarak aşağıda ki gibi yapmaya başladım. Orada ki kısım fikir vermesi açısından az tuttum. Ne zaman biter bilmiyorum. :)

Excel tablosunun ilk kısmı olan gireceğim canlıları bitirdim arkadaşlar;

11 Tür (Aviculariinae - 7, Eumenophorinae - 13, Harpactirinae - 11, Ischnocolinae - 17, Ornithoctoninae - 7, Poecilotheriinae - 1, Psalmopoeinae - 5, Schismatothelinae - 5, Selenocosmiinae - 11, Selenogyrinae - 3, Stromatopelminae - 3, Theraphosinae - 69, Thrigmopoeinae - 2)

Bu türlere ait 154 alt tür
ve
Bu alt türlerin toplamında 1058 adet canlı'yı girmeyi başardım ilk kısım bitti. Asıl zor olan doldurma kısmına başlayacağım. Bunun için kendime 1 ay verdim. Bakalım umarım bitirebilirim.

Son düzenleme:

Yetkin

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
13 Tem 2020
986
494
325
Ödüller
13
LV
4

Şimdilik format olarak aşağıda ki gibi yapmaya başladım. Orada ki kısım fikir vermesi açısından az tuttum. Ne zaman biter bilmiyorum. :)

Excel tablosunun ilk kısmı olan gireceğim canlıları bitirdim arkadaşlar;

11 Tür (Aviculariinae - 7, Eumenophorinae - 13, Harpactirinae - 11, Ischnocolinae - 17, Ornithoctoninae - 7, Poecilotheriinae - 1, Psalmopoeinae - 5, Schismatothelinae - 5, Selenocosmiinae - 11, Selenogyrinae - 3, Stromatopelminae - 3, Theraphosinae - 69, Thrigmopoeinae - 2)

Bu türlere ait 154 alt tür
ve
Bu alt türlerin toplamında 1058 adet canlı'yı girmeyi başardım ilk kısım bitti. Asıl zor olan doldurma kısmına başlayacağım. Bunun için kendime 1 ay verdim. Bakalım umarım bitirebilirim.
alt tür değil cins demek istediniz sanırım tarantulalarda 156 cins var madem böyle bir işe giriştiniz terimleri, ne nedir öğrenip öyle başlamanızı öneririm baştan bir şeyler yanlış olarak yapılırsa zamanınıza yazık olur

Bogachanturk

Majör
22 Kas 2021
178
96
75
LV
0

@Yetkin olabilir hocam ifadem yanlış olabilir. Zaten sizlerden gelen bilgilerle düzeltip eklemeyi planlıyorum. Bu konuda zaten amatör birisiyim. Teşekkür ederim geri bildirim için. Excel'e baktım orada Cins yazmışım :) Ben 154 bulmuşum. 2 cins eksik o iki cinsi de bulmaya ve eklemeye çalışırım. Zaten öğrendikçe ufak notlar alıyorum. Terimler, yada benzeri bilgiler ayrı olarak yazıyorum. Bunların hepsi sonra word'e aktaracağım.

Users who are viewing this thread

Üst Alt