Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Türleri ne?

BedirhanM

Pupa
23 Nis 2022
86
8
30
LV
0

Messor kraliçesi aramak için ufak bir yürüyüşe çıktım ve ne olduğunu bilmediğim türler ile karşılaştım, hatta bazılarının karınca olduğuna bile emin değilim. Bunlar nedir?

Ekli dosyalar

• 1.jpeg
    1.jpeg
    615.6 KB · Görüntüleme: 119
  • 2_Trim.mp4
    3.7 MB
  • 3_Trim.mp4
    5.1 MB

Benzer konular

Ant Man

Asker
4 Nis 2021
301
84
155
Ödüller
2
LV
1

1.si componotus işçisi 3.sü cataglyphis işçileri 2. Fotoğraf hakkında hiç bir bilgim yok ilginç geldi

BedirhanM

Pupa
23 Nis 2022
86
8
30
LV
0

Teşekkür ederim. Cataglyphis çok güzelmiş, uzun bacakları ile baya hoş görünüyor. 2. yuva bana da çok ilginç geldi çünkü içinde hem karınca görünüyor hem de çok hızlı ve ufak çizgili canlılar var. Ne olduklarını merak ettim.

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,986
1,858
475
Ödüller
20
LV
5

Teşekkür ederim. Cataglyphis çok güzelmiş, uzun bacakları ile baya hoş görünüyor. 2. yuva bana da çok ilginç geldi çünkü içinde hem karınca görünüyor hem de çok hızlı ve ufak çizgili canlılar var. Ne olduklarını merak ettim.
Catalar güzeldir hem agresif hem hızlı bide gezerlerken popolarını havaya kaldırıyorlar o çok hoş :D Campolara zaten diyecek sözüm yok kendimde besliyorum :) ama dediğin gibi 2. Video benimde ilgimi çekti ve hızlı olduklarından dolayı tam göremiyorum ne olduklarını zebra gibi desenleri var :)

BedirhanM

Pupa
23 Nis 2022
86
8
30
LV
0

Catalar güzeldir hem agresif hem hızlı bide gezerlerken popolarını havaya kaldırıyorlar o çok hoş :D Campolara zaten diyecek sözüm yok kendimde besliyorum :) ama dediğin gibi 2. Video benimde ilgimi çekti ve hızlı olduklarından dolayı tam göremiyorum ne olduklarını zebra gibi desenleri var :)
videonun uzun hali bu, belki daha net bir şey görürüsünüz.

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,986
1,858
475
Ödüller
20
LV
5

Peki kabukluydu sırtı ? Ona göre beetles yada bugs yani kanatlı böcekler ve normal böcekler olarak bakıcam nete :)

BedirhanM

Pupa
23 Nis 2022
86
8
30
LV
0

Peki kabukluydu sırtı ? Ona göre beetles yada bugs yani kanatlı böcekler ve normal böcekler olarak bakıcam nete :)
Yani inan hiç fikrim yok. Yuvayı gördüm, içi çok hareketliydi ama çok ufaklardı o yüzden çok bir şey anlamadım, telefonu çıkarttım zoom yapıp videoya çekmeye başlayınca bu çizgilileri fark ettim, yani videoda ne görünüyorsa bende o kadarını gördüm. Ama en kısa sürede daha net görüntü almak için bir kez daha gideceğim yuvaya, daha iyi bir görüntü yakalayabilirsem tekrar burada paylaşırım. Hatta bayramda bir süreliğine memlekete döneceğim, orda makro lensim var onu alıp tekrar döndüğümde çok daha net fotoğraflar çekip burada paylaşırım. Gene de yarın bir kez daha gidip olduğu kadar bir kaç net görüntü yakalamaya çalışacağım.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Bana en ilginç gelen aynı yuvada hem bu çizgili canlıların hem de karıncaların olması. Hani bu hobide yeniyim o yüzden çok bilgim yok, belki normaldir ama böyle iki farklı türü bir yuvada görmek ilginç geldi.

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,986
1,858
475
Ödüller
20
LV
5

Bana en ilginç gelen aynı yuvada hem bu çizgili canlıların hem de karıncaların olması. Hani bu hobide yeniyim o yüzden çok bilgim yok, belki normaldir ama böyle iki farklı türü bir yuvada görmek ilginç geldi.

Evet bende karıncaları farkettim karıncaların ittifak kurduğu birbirine zarar vermeden yaşadığı çok nadir canlı vardır spirngtails ve isopods lar gibi.. belki springtail olabilir ama onlarda böyle taşlık kuru yerde yaşamazlar
Yinede şu resime bakınca benzerliği ile bir ihtimal springtail olabilir diyorum :)
images (14).jpeg

BedirhanM

Pupa
23 Nis 2022
86
8
30
LV
0

Evet bende karıncaları farkettim karıncaların ittifak kurduğu birbirine zarar vermeden yaşadığı çok nadir canlı vardır spirngtails ve isopods lar gibi.. belki springtail olabilir ama onlarda böyle taşlık kuru yerde yaşamazlar
Yinede şu resime bakınca benzerliği ile bir ihtimal springtail olabilir diyorum :)Ekli dosyayı görüntüle 13960
Evet çok benziyorlar gerçekten, acaba karıncanın türü ne onu da merak ettim ama hiç net görüntü alamadım ondan. Hiç böyle karıncalarla birlikte bu canlıları da beseleyenler var mı? Güzel bir formikaryumun içine çok güzel renk katarlardı böyle bir şey mümkünse. Karides akvuryumumda olabildiğince birbiriyle anlaşan türleri beslemeye çalışırdım renk olsun diye salyangozlar vs, bunları görünce acaba karıncalarda da böyle bir şey yapılabilir mi diye aklıma geldi :)

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,986
1,858
475
Ödüller
20
LV
5

Ben yaptım ama normal düz beyaz renkli springtailler ile ve bendekiler bayağı ufak boy olarak gözle zor görülür :) +100 işçili formica rufibarbis kolonime plastik bir kavanoza torf ekleyerek koloniyide oraya transfer ettim sonra springtailleri ekledim :) ha tabiki farklı tür ve renklerde springtailler var mor turuncu böyle desenli felan :)

BedirhanM

Pupa
23 Nis 2022
86
8
30
LV
0

Ben yaptım ama normal düz beyaz renkli springtailler ile ve bendekiler bayağı ufak boy olarak gözle zor görülür :) +100 işçili formica rufibarbis kolonime plastik bir kavanoza torf ekleyerek koloniyide oraya transfer ettim sonra springtailleri ekledim :) ha tabiki farklı tür ve renklerde springtailler var mor turuncu böyle desenli felan :)
Anladım belki biraz tecrübelenince bende deneyebilirim çünkü çok güzel görünüyorlar. Bu ara oraya biraz git gel yapacağım herhalde çünkü iki yuvada dip dibe ve Cataglypis baya hoşuma giden bir tür oldu uçuş zamanlarına bakıp pusuya yatacağım :) teşekkür ederim bilgiler için.

Users who are viewing this thread

Üst Alt