Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Türü nedir ?

Lordvan

Yumurta
27 Ağu 2021
16
3
15
LV
0

Fellah mı sancuz mu ?

Ekli dosyalar

• 3B3907E8-B38F-41AB-AB14-794193313EC8.jpeg
    3B3907E8-B38F-41AB-AB14-794193313EC8.jpeg
    226.7 KB · Görüntüleme: 145
  • 933F867B-DDC2-42FF-8202-3BF7092BB338.jpeg
    933F867B-DDC2-42FF-8202-3BF7092BB338.jpeg
    237.9 KB · Görüntüleme: 143

Benzer konular

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,983
1,853
475
Ödüller
20
LV
5

C.sanctus
images (1).jpeg

C.fellah
images.jpeg

Burdan bakınca sanctus gibi görünüyor ama yinede sen kendin resimlerle karşılaştırıp tespit edebilirsin..

Tibuk

Kraliçe
Deneyimli Hobici
20 Nis 2021
569
499
375
Ödüller
9
LV
3

Hobide yeniyim kusura bakma demek istediğini anlamadım yapılamaz derken be demen istedin biraz daha bilgilendirir misin beni ?
Kusura bakılacak bir şey yok dostum. Tabii anlatayım özet geçerek. Öncelikle şunu söylemek gerekir ki tür ihtimalleri 2 adet yani sanctus ve fellah ile sınırlı değil. Attığın görsellerdeki morfolojik görüntüye uygun türlerin sayısını arttırabiliriz. Bu türler arasında elemeyi yapmak için ise türler arasındaki ayrımların nasıl yapıldığına dair "bilimsel" "nesnel" "yoruma dayalı olmayan" tür tespit anahtarları gerekiyor. Bu anahtarlara internet üzerinden erişim mümkün, myrmecologların yayımladıkları makale ve kaynaklardan ulaşabilirsin. Tür ayrımlarının nasıl yapıldığı bilgisine ulaştıktan sonra ise bu ayrım bilgilerini kullanabileceğin görseller gerekir, çünkü ayrımlar mikro farklara dayanabilir ve bunu göz ile tespit etmek mümkün olmaz. Dolayısıyla tür tespiti için gerekli olan pek çok şey var. Attığın görsel ile olacak iş değil. Çoğu kişinin yaptığı hatalı yöntem görselleri inceleyip "aa bu benimkine daha fazla benziyor." diyerek tespit yapmak. Tabii bu hobiyi ciddiye almıyorsan ve keyfime bakarım diyorsan orası ayrı. Ama bilimsel bir ilerleme kaydetmek istiyorsan dediğim gibi ilerlemelisin. Umarım anlatabilmişimdir. İyi hobiler dostum.

Ayrıca ek olarak söylemeliyim ki her tür morfolojik(dış görünüş) farklar ile tespit edilmiyor. Farklı metotlar mevcut. Yani bu "tür tespiti" bu alanda uzman kişilerin işi diyebiliriz. Biz cinsini, alt cinsini tespit edip elimizde yeterli kaynak ve metot yok ise türünün bilinmediğini ifade ederek devam edebiliriz.

Camponotus -> Cinstir.
Sanctus -> Türdür.

Yazımdaki "tür" kavramını Camponotus olarak düşünme istedim, yanlış anlamana sebep olabilir.

Users who are viewing this thread

Üst Alt