Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Türü ve cinsi nedir?

Asrın

Süper Majör
19 Tem 2020
185
35
105
LV
0

1598110375253482590514911793023.jpg

Benzer konular

5 Ağu 2020
18
4
30
LV
0

structor olduguna nasıl karar verdiniz messorlarin çoğu turu siyah bu fotografa bakarak structor diyemezsiniz
Sitenin uçuş takvimine göre 3 çeşit Messor var bunlar
Messor Barbarus
Messor Structor
Messor Capitatus
IMG_20200823_134810.jpg
Messor Barbarus kafası kırmızı olduğu için olamaz
IMG_20200823_135339.jpg
Messor Capitatus ise abdomeni kızıl olduğu için olamaz
IMG_20200823_135622.jpg
Geriyede Messor Structor kalıyor:)

Burhan28

Süper Majör
16 Haz 2020
227
90
140
LV
0

Burhan28

Süper Majör
16 Haz 2020
227
90
140
LV
0

Ben aşırı bilgiliyim demiyorum ama senin bu yaptığın saçmalık. Uçuş takviminde belli başlı türler var. Uçuş takvimi tür tespiti için değil.

Burhan28

Süper Majör
16 Haz 2020
227
90
140
LV
0

Ben aşırı bilgiliyim demiyorum ama senin bu yaptığın saçmalık. Uçuş takviminde belli başlı türler var. Uçuş takvimi tür tespiti için değil.
Eminim onlarca (hatta yüzlerce bile olabilir) messor türü vardır. Nasıl 3 e indirdin takvime bakarak?

Burhan28

Süper Majör
16 Haz 2020
227
90
140
LV
0

Bazı arkadaşlar bu işe yıllarını veriyor ve bu fotoğraftan bulunamaz vs diyor. Sen hobiye yeni başlayıp tak diye tespit yapıyorsun. Bravo sana.

Flavus

Asker
7 Nis 2020
340
160
185
Ödüller
3
LV
2

Sakin olalım amacım olay cikartmak degil hatayi duzeltmek turkiyede birsuru messor var ve gördüğümüz her siyah messora structor diyemeyiz her turun özelliği farklidir mesela structorlarin en belirgin özelliği en tüylü messor olmasidir 20200814_205335.jpg
Messor cf. Structor bu bile structor olmayabilir oyuzden cf. Structor diyorum tür belirlemek sanıldığı kadar kolay değil yani her gördüğümüz siyah messora structor kirmiziya barbarus diyemeyiz bu tüm türler için geçerlidir biraz uzun konuştum affola ?

ege kesilmez

Kraliçe
Yasaklanmış Üye
23 May 2020
913
286
275
LV
0

Sitenin uçuş takvimine göre 3 çeşit Messor var bunlar
Messor Barbarus
Messor Structor
Messor Capitatus
Ekli dosyayı görüntüle 4247
Messor Barbarus kafası kırmızı olduğu için olamaz
Ekli dosyayı görüntüle 4248
Messor Capitatus ise abdomeni kızıl olduğu için olamaz
Ekli dosyayı görüntüle 4249
Geriyede Messor Structor kalıyor:)
Türü messor ebeninusta olabilir orientaliste olabilir kaç tane messor türü var yüzlerce olayım kavga çıkartmak değil ama bu hobide birkaç kaynaktan birşey okuyup rengine göre bu tür işte bu demeleri çok yanlış messor SP derseniz en iyisi olacağını düşünüyorum

Thunder

Alate
Deneyimli Hobici
26 Tem 2020
407
223
225
Ödüller
6
LV
3

Tür cins belirlemek uzmanlık gerektiren bir iştir bazı cinslere aşina olduğumuz için ve daha kolay anlaşılabilir özelliklere sahip olduklarından türlerini belirlemek kolay olabiliyor. Fakat messorlarda tür tahmini yapabilmek fotoğraf veya çıplak gözle ile yapılabilecek kolay bir iş değildir (bazı türleri dışında) bunun için büyüteç hatta mikroskoplar kullanılmaktadır ve ayrıca canlının renklerine daha iyi bakılabilmesi için doğru bir ışık kaynağı da gereklidir bunun örnekleri arttırılabilir. Basit bir örnek vericek olursam bir messor türü sadece abdomenin ki kıl sayısından anlaşılabilmektedir farklı özelliklerde barındırmaktadır fakat abdomende bulunan kıl sayısı tür belirlemede esas alınan bir özelliktir. Ayrıca daha önce de belirtmiştim burda da belirteyim mevcut da olan uçuş takvimi bizim değildir Avrupa hatta belki bir ülkenin takvimidir. Ülkemiz orta kuşakta yer alıyor her mevsim yaşanıyor ve daha güneyde bulunuyor ayrıca yükselti bakı gibi faktörlerde göze alınmalıdır bu nedenle uçuş takviminde sarkmalar olabilir (Kasım ayında İstanbul'da crema uçuşuna denk geldiğimi belirtmek isterim) ve her koloni uçuş gerçekleştirmez kolonilerin bulunduğu koşul durumları da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bilimsel olarak böceklerin dili yaşayışları hala sırlarla dolu lütfen bir şey öne sürecekseniz doğru bir kaynak belirtin tabi bu hobide tecrübede önemlidir. Bu söylediklerim sadece karıncalar için değil tüm hayvanlar alemini kapsamaktadır.

Asrın

Süper Majör
19 Tem 2020
185
35
105
LV
0

Tür cins belirlemek uzmanlık gerektiren bir iştir bazı cinslere aşina olduğumuz için ve daha kolay anlaşılabilir özelliklere sahip olduklarından türlerini belirlemek kolay olabiliyor. Fakat messorlarda tür tahmini yapabilmek fotoğraf veya çıplak gözle ile yapılabilecek kolay bir iş değildir (bazı türleri dışında) bunun için büyüteç hatta mikroskoplar kullanılmaktadır ve ayrıca canlının renklerine daha iyi bakılabilmesi için doğru bir ışık kaynağı da gereklidir bunun örnekleri arttırılabilir. Basit bir örnek vericek olursam bir messor türü sadece abdomenin ki kıl sayısından anlaşılabilmektedir farklı özelliklerde barındırmaktadır fakat abdomende bulunan kıl sayısı tür belirlemede esas alınan bir özelliktir. Ayrıca daha önce de belirtmiştim burda da belirteyim mevcut da olan uçuş takvimi bizim değildir Avrupa hatta belki bir ülkenin takvimidir. Ülkemiz orta kuşakta yer alıyor her mevsim yaşanıyor ve daha güneyde bulunuyor ayrıca yükselti bakı gibi faktörlerde göze alınmalıdır bu nedenle uçuş takviminde sarkmalar olabilir (Kasım ayında İstanbul'da crema uçuşuna denk geldiğimi belirtmek isterim) ve her koloni uçuş gerçekleştirmez kolonilerin bulunduğu koşul durumları da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bilimsel olarak böceklerin dili yaşayışları hala sırlarla dolu lütfen bir şey öne sürecekseniz doğru bir kaynak belirtin tabi bu hobide tecrübede önemlidir. Bu söylediklerim sadece karıncalar için değil tüm hayvanlar alemini kapsamaktadır.
Eğer gerekirse makro lensle akşam üstüne doğru foto atabilirim. Ama bu konu ile ilgili tartışmaya hiç değmez.

hakan

Asker
28 Haz 2020
388
178
185
Ödüller
3
LV
2

Eğer gerekirse makro lensle akşam üstüne doğru foto atabilirim. Ama bu konu ile ilgili tartışmaya hiç değmez.
Aynen öyle türünü bilmeniz yeterlidir.
Alt cinsini bilmek o kadarda önemli değil
Önemli olan türünü bilmek
Türü ne messor daya tohumu,daya böceği tamam.
O kadar tartışmaya gerek yok bence.Alt cinsini bilmeniz size bir fayda sağlamaz

Burhan28

Süper Majör
16 Haz 2020
227
90
140
LV
0

Aynen öyle türünü bilmeniz yeterlidir.
Alt cinsini bilmek o kadarda önemli değil
Önemli olan türünü bilmek
Türü ne messor daya tohumu,daya böceği tamam.
O kadar tartışmaya gerek yok bence.Alt cinsini bilmeniz size bir fayda sağlamaz
Tür ile cinsi karıştırıyorsun galiba ya da benim kafam karıştı.

Users who are viewing this thread

Üst Alt