Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Formica Cunicularia Günlük #4 (Formicariuma Geçiş)

Murat erfidan

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
4 Nis 2020
1,059
503
425
Ödüller
13
LV
4

21 haziranda 1 senesi dolacak olan koloni. Şuan 30-40 işçi civarı ve bolca yumurta var. Yeni formicariuma dün 0.5-1 saat arası bir sürede geçtiler. Bazen yumurtaları başka odaya taşıyorlar. Kraliçe de yumurtalarla birlikte gidiyor. Koloniye göre formicarium büyük olmamıştır umarım. Biraz toplu duruyorlar, formicariuma dağılırlar diye düşünüyordum. 21 hazirana kadar da 50 işçiye ulaşmayı umuyorum. Sizce 1 seneye göre iyi bir gelişim göstermişler mi? Herkese iyi hobiler...
20210523_190550.jpg

20210523_190615.jpg

Benzer konular

Ömerke

Süper Majör
7 Mar 2021
201
97
140
Ödüller
1
LV
1

21 haziranda 1 senesi dolacak olan koloni. Şuan 30-40 işçi civarı ve bolca yumurta var. Yeni formicariuma dün 0.5-1 saat arası bir sürede geçtiler. Bazen yumurtaları başka odaya taşıyorlar. Kraliçe de yumurtalarla birlikte gidiyor. Koloniye göre formicarium büyük olmamıştır umarım. Biraz toplu duruyorlar, formicariuma dağılırlar diye düşünüyordum. 21 hazirana kadar da 50 işçiye ulaşmayı umuyorum. Sizce 1 seneye göre iyi bir gelişim göstermişler mi? Herkese iyi hobiler... Ekli dosyayı görüntüle 7096
Ekli dosyayı görüntüle 7095
formica türünde çok tecrübeli değilim bana az geldi üremesi onun haricinde formikaryum büyük sanki

rdsmsk

Pupa
25 Nis 2021
60
27
30
LV
0

21 haziranda 1 senesi dolacak olan koloni. Şuan 30-40 işçi civarı ve bolca yumurta var. Yeni formicariuma dün 0.5-1 saat arası bir sürede geçtiler. Bazen yumurtaları başka odaya taşıyorlar. Kraliçe de yumurtalarla birlikte gidiyor. Koloniye göre formicarium büyük olmamıştır umarım. Biraz toplu duruyorlar, formicariuma dağılırlar diye düşünüyordum. 21 hazirana kadar da 50 işçiye ulaşmayı umuyorum. Sizce 1 seneye göre iyi bir gelişim göstermişler mi? Herkese iyi hobiler... Ekli dosyayı görüntüle 7096

Sade ve basit oldukça verimli ve güzel gözüküyor eline sağlık. senin de fark ettiğin gibi sanki işçi sayısına göre biraz büyük. Yarısı kadarı daha verimli olabilirdi. Böyle büyük olunca çöplüğü içerden bir yer seçiyorlar mış bazı arkadaşların böyle şikayetleri oldu. Buda bakteri ve başka canlıların türemesine neden olabiliyormuş. bakteri vb şeyler ortaya çıkmasa da göze hoş gözükmez bence. Her şeye rağmen güzel bir koloni oluşturmuş ve güzel bir yaşam alanı sağlamışsın eline sağlık.

yyurdugul

Süper Majör
10 Nis 2021
249
114
140
Ödüller
3
LV
2

eğer yapabilirim diyorsan camı kaldırıp boş olan odacıkların girişine engel koyabilirsin. ilerleyen vakitlerde kolonin büyüyünce açıp tekrar kullanabilirsin

Murat erfidan

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
4 Nis 2020
1,059
503
425
Ödüller
13
LV
4

Sade ve basit oldukça verimli ve güzel gözüküyor eline sağlık. senin de fark ettiğin gibi sanki işçi sayısına göre biraz büyük. Yarısı kadarı daha verimli olabilirdi. Böyle büyük olunca çöplüğü içerden bir yer seçiyorlar mış bazı arkadaşların böyle şikayetleri oldu. Buda bakteri ve başka canlıların türemesine neden olabiliyormuş. bakteri vb şeyler ortaya çıkmasa da göze hoş gözükmez bence. Her şeye rağmen güzel bir koloni oluşturmuş ve güzel bir yaşam alanı sağlamışsın eline sağlık.
eğer yapabilirim diyorsan camı kaldırıp boş olan odacıkların girişine engel koyabilirsin. ilerleyen vakitlerde kolonin büyüyünce açıp tekrar kullanabilirsin
Teşekkürler? Koloni hala tüpe sığıyorken acaba tüpe transfer edip yyurdugul'ün dediğini mi yapsam diye düşünüyorum. Soldaki iki odayı kapatsam sanırım yeterli olur. Odaları açarken de camı mıknatıs tuttuğu için camı kaydırıp açabilirim diye düşünüyorum. Sizce transfer etmeden araya nasıl bir engel koyabilirim? Bir de koloni 1 yılda yeteri kadar işçi üretmiş mi?

yyurdugul

Süper Majör
10 Nis 2021
249
114
140
Ödüller
3
LV
2

Teşekkürler? Koloni hala tüpe sığıyorken acaba tüpe transfer edip yyurdugul'ün dediğini mi yapsam diye düşünüyorum. Soldaki iki odayı kapatsam sanırım yeterli olur. Odaları açarken de camı mıknatıs tuttuğu için camı kaydırıp açabilirim diye düşünüyorum. Sizce transfer etmeden araya nasıl bir engel koyabilirim? Bir de koloni 1 yılda yeteri kadar işçi üretmiş mi?
bence 80 100 işçi kadar olsa güzel olurmuş . ama olsun bu sene boostlayarak bu hedefe ulaşabilir hatta geçebilirsin. eğer imkanın varsa 3d yazıcıdan çıkarttırabilirsin . en temizi bu şekilde olur. ama yoksa alternatif olarak kalın , karıncaların oyamayacağı maddelerden yapmanı öneririrm. ben de geçenlerde bir formikaryum yaptım ytongdan. ama 2bölge şeklinde yaptım büyüdükçe aradaki parçaları kırıp diğer tarafa da ulaşmalarını sağlayacak şekilde ufak parçalar bıraktım.

yyurdugul

Süper Majör
10 Nis 2021
249
114
140
Ödüller
3
LV
2

bu arada formicalar biraz nazlılardır. üstelerini örtmeyi sakın unutma

Murat erfidan

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
4 Nis 2020
1,059
503
425
Ödüller
13
LV
4

bence 80 100 işçi kadar olsa güzel olurmuş . ama olsun bu sene boostlayarak bu hedefe ulaşabilir hatta geçebilirsin. eğer imkanın varsa 3d yazıcıdan çıkarttırabilirsin . en temizi bu şekilde olur. ama yoksa alternatif olarak kalın , karıncaların oyamayacağı maddelerden yapmanı öneririrm. ben de geçenlerde bir formikaryum yaptım ytongdan. ama 2bölge şeklinde yaptım büyüdükçe aradaki parçaları kırıp diğer tarafa da ulaşmalarını sağlayacak şekilde ufak parçalar bıraktım.
3d yazıcı çok istiyorum ama eldeki imkanlar buna izin veriyor. Ytongdan parçalar oyup sıkıştırmayı düşünüyorum ama belki fikir değiştirebilirim.
bu arada formicalar biraz nazlılardır. üstelerini örtmeyi sakın unutma
Sanırım bu yüzden. Bazen fazla strese sokmuş olabilirim. Işçilerin az olmasının nedeni olabilir.

yyurdugul

Süper Majör
10 Nis 2021
249
114
140
Ödüller
3
LV
2

ytongu dediğim gibi kalın tut . yoksa patlatıp diğer tarafa geçebilirler

Yetkin

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
13 Tem 2020
984
492
325
Ödüller
13
LV
4

eline sağlık ben de ilerde fuscaları geçirmeyi düşünüyorum elimde kalabalık rufibarbis kolonileri var ama aşırı pisler tüpte durmaları daha iyi

14 May 2020
455
174
185
Ödüller
4
LV
2

Bana da üremesi az geldi. Benim rufibarbis de 1 yaşında ama 200 300 işçisi var. Bakımda bir eksiklik olmasın sakın?

Murat erfidan

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
4 Nis 2020
1,059
503
425
Ödüller
13
LV
4

Bana da üremesi az geldi. Benim rufibarbis de 1 yaşında ama 200 300 işçisi var. Bakımda bir eksiklik olmasın sakın?
Aslında bir eksik yok sanırım. Şeyden kaynaklanabilir. Benim ilk başarılı olduğum koloni buydu. Başta yanlışlıklar yapmış olabilirim, emin değilim. Artık daha dikkatli olmaya çalışıyorum.

14 May 2020
455
174
185
Ödüller
4
LV
2

Aslında bir eksik yok sanırım. Şeyden kaynaklanabilir. Benim ilk başarılı olduğum koloni buydu. Başta yanlışlıklar yapmış olabilirim, emin değilim. Artık daha dikkatli olmaya çalışıyorum.
Ben 3 ay hiç bakmadım nüfus sağlam patladı. Ondan önce yumurta az geliyordu aşırı stres oluyorlar biraz titreşimde ışıkta. Kapa üstünü meraklanmamak için de bant çek açama kolayca yaz sonunda aç bak 150 yi geçer bence.

Murat erfidan

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
4 Nis 2020
1,059
503
425
Ödüller
13
LV
4

Ben 3 ay hiç bakmadım nüfus sağlam patladı. Ondan önce yumurta az geliyordu aşırı stres oluyorlar biraz titreşimde ışıkta. Kapa üstünü meraklanmamak için de bant çek açama kolayca yaz sonunda aç bak 150 yi geçer bence.
Formicariumun büyük olduğunu söyledikleri için koloniyi tekrar tüpe aldım. Dediğiniz gibi etrafına şeffaf asetat kağıdı sarıp sadece outworldden besleme yapıcam. Eğer dayanabilirsem ağustosa kadar açmayıp size 5. günlüğü yazarım.

Users who are viewing this thread

Üst Alt