Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Hepsi kraliçe değilmi

• Konbuyu başlatan Ayaz
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 0:02

Ayaz

Media
1 Eki 2020
78
19
50
LV
0

Balkonda buldum hepsini
IMG_20201005_143043.jpg

Benzer konular

enes☆

Kraliçe
Deneyimli Hobici
11 Tem 2020
912
555
375
Ödüller
12
LV
4

2 tanesi saldım 2 2 bakayım diyorum soyunu tüketmiyim şimdi
Aslında mantıken balkonunuza bile istila edebildiklerine göre fugaxtan 100 tane alsanız bile mahaledeki soylarının %0,1ini bile yok etmezsiniz.Suan balkondan bakin havada binlerce fugax kralicesi dolaniyor ve balkonlara dusuyor gozlerimle goruyorum

Ayaz

Media
1 Eki 2020
78
19
50
LV
0

Aslında mantıken balkonunuza bile istila edebildiklerine göre fugaxtan 100 tane alsanız bile mahaledeki soylarının %0,1ini bile yok etmezsiniz.Suan balkondan bakin havada binlerce fugax kralicesi dolaniyor ve balkonlara dusuyor gozlerimle goruyorum
Farklı türde gördüm gri renkti kondu gitti erkekti galiba. Bir messor çıkmadı.

Yetkin

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
13 Tem 2020
989
497
325
Ödüller
13
LV
4

Farklı türde gördüm gri renkti kondu gitti erkekti galiba. Bir messor çıkmadı.
Bende messor var ama yumurtlamadılar daha hiç solenopsis de bulamadım yumurtladığı zaman değiş tokuş yapabiliriz isterseniz

bedirhan

Media
13 Haz 2020
96
15
50
LV
0

Etrafta büsürü var al bişey olmaz ben bile 50 yakın gördüm 10 yana aldım

Ayaz

Media
1 Eki 2020
78
19
50
LV
0

Messor için sorduysanız eğer hiç farketmez ikisini de kullanıyorum ben
Tamamdır alan dar olduğu için strese girip ölüyormuş diye duydum bir videoda rahatladım. Aldım temin test tüpü 23 tane 23 lira verdim bence çok uyguna aldım bana yeter yıllarca her halde.

Yetkin

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
13 Tem 2020
989
497
325
Ödüller
13
LV
4

Tamamdır alan dar olduğu için strese girip ölüyormuş diye duydum bir videoda rahatladım. Aldım temin test tüpü 23 tane 23 lira verdim bence çok uyguna aldım bana yeter yıllarca her halde.
Hayırlı olsun dar alanda stres olayını ilk defa sizden duydum şuana kadar hiç öyle bir sıkıntıyla karşılaşmadım

enes☆

Kraliçe
Deneyimli Hobici
11 Tem 2020
912
555
375
Ödüller
12
LV
4

çoğunlukla 16 olan tüp iş görür

collector

Media
5 Ağu 2020
39
22
50
LV
0

Yeri gelmis merak ettigim bisey sorayım bende :)

Fugaxlar drek parazit turlerden diye biliyorum yani diger kolonilerin larvalarıyla besleniyorlar hatta cogu zaman toprak altından bile cıkmıyorlar.Bir yandan bizimde sehirleserek zarar verdigimiz ekosistemde fugaxlar zararlı tur sayılmazmı ? cunk burda doganın onlara verdigi gorev olan diger kolonilerin populasyonunu yok edip dengede tutmaktan cıkmıs vaziyette artık durum,bizler o isi fazlasıyla yerine getiriyoruz zaten beton kaplayarak.Yani bu durumda buldugumuz fugax kralicelerini tekrar dogaya bırakmak sizce dogru bir davranısmı ?

enes☆

Kraliçe
Deneyimli Hobici
11 Tem 2020
912
555
375
Ödüller
12
LV
4

Yeri gelmis merak ettigim bisey sorayım bende :)

Fugaxlar drek parazit turlerden diye biliyorum yani diger kolonilerin larvalarıyla besleniyorlar hatta cogu zaman toprak altından bile cıkmıyorlar.Bir yandan bizimde sehirleserek zarar verdigimiz ekosistemde fugaxlar zararlı tur sayılmazmı ? cunk burda doganın onlara verdigi gorev olan diger kolonilerin populasyonunu yok edip dengede tutmaktan cıkmıs vaziyette artık durum,bizler o isi fazlasıyla yerine getiriyoruz zaten beton kaplayarak.Yani bu durumda buldugumuz fugax kralicelerini tekrar dogaya bırakmak sizce dogru bir davranısmı ?
parazitik değiller istilacılar.Karıncalar bireysel arılar gibi parazitik davranışları bulunmuyor zaten(ama yine de dracula antde olduğu gibi ilhinç davranışları var o ayrı) karıncalardaki parazitizm dedikleri sosyal parazitlitir o da kraliçe üremek içi halihazırda olan koloniyi köleleştirirebilir(lasius umbratus örneğin bu tür zorunlu sosyal parazittir.) koloniden işçi/brood çalıp köle yapabilir(formica sanguinea ve polyergus species örnek verilebilir sanguinea isteğe bağlı sosyal parazitken polyerguslar için hayat meselesidir.) ya da kolonideki kraliçe/lere multi olabilir(tetramorium atratulus gibi bunlar için de zorunlu parazit)

Soruna cevap doğa denge güder mesela aslan çok güçlüdür de mi peki neden hiç ceylanın ya da çakalın soyu kurumaz çünkü varyasyon içerisinde ikisinin de iyi olanları yaşar yani solenopsis fugax evet istilacı güçlü bi tür fakat diğer türler de boş durmuyor ona karşı adaptasyonlar geliştiriyorlar.Tabii kendi isteğiyle değil rastgele çeşitlilik mekanizmaları sayesinde.Yani denge olacak herzaman sıkıntı yok.He bi de şey var fugax aldığı kadar verdiği de var uçuş zamanları yerdeki kolonileri kraliçeleriyle besliyorlar boyna :D

Users who are viewing this thread

Üst Alt