Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Hocam yardımınız gerek.

Torbaciimam

Yumurta
6 Tem 2022
18
4
15
LV
0

Bu gece köyde balkonda kahvemi içerken kocaman bir karınca gördüm, bir de baktım sırtı kraliçe gibi. Türü veya cinsi hakkında en ufak fikre sahip değilim,rica etsem belirtebilir misiniz. Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• IMG_20220804_000258.jpg
    IMG_20220804_000258.jpg
    98.4 KB · Görüntüleme: 137
  • IMG_20220804_000245.jpg
    IMG_20220804_000245.jpg
    287.3 KB · Görüntüleme: 142
  • IMG_20220804_000227.jpg
    IMG_20220804_000227.jpg
    95.4 KB · Görüntüleme: 133
  • IMG_20220804_000218.jpg
    IMG_20220804_000218.jpg
    97.8 KB · Görüntüleme: 132

Benzer konular

Erdem

Süper Majör
Emektar
26 Mar 2022
106
99
105
Ödüller
2
LV
1

Hocam öncelikle Tür Tespiti yapmak çok zordur. Biz Hobiciler Genellikle Cins Tespiti yaparız. Kraliçe Karıncanızın Cinsi Camponotus. Türü ise Sanctus'a benziyor ama Türkiye'de Camponotus Sanctus'a benzeyen 30+ Tür vardır. Dediğim gibi Tür Tespiti yapmak çok zordur. Camponotus Sp. diyip geçebilirsin. 🙂

Torbaciimam

Yumurta
6 Tem 2022
18
4
15
LV
0

Hocam öncelikle Tür Tespiti yapmak çok zordur. Biz Hobiciler Genellikle Cins Tespiti yaparız. Kraliçe Karıncanızın Cinsi Camponotus. Türü ise Sanctus'a benziyor ama Türkiye'de Camponotus Sanctus'a benzeyen 30+ Tür vardır. Dediğim gibi Tür Tespiti yapmak çok zordur. Camponotus Sp. diyip geçebilirsin. 🙂
Çok tesekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Bu kadar büyük olması beni şaşırttı önceden bulduğum phediolenin kraliçesi buna oranla baya küçük

Ares

Süper Majör
Deneyimli Hobici
8 May 2022
237
115
140
Ödüller
4
LV
2

Max 4-5 tür vardır Camponotus Sanctusa benzeyen. 30 tür abartı bir sayı, zaten 48-49 tür bulunuyor camponotus cinsi için(Tr'de)

Son düzenleme:

Torbaciimam

Yumurta
6 Tem 2022
18
4
15
LV
0

Önemi kalmadı hocam, nedenini anlayamadığım bir biçimde sabah uyandığımda ölü halde buldum.

Mashia

Yumurta
16 Nis 2022
43
11
15
Ödüller
1
LV
1

Bu gece köyde balkonda kahvemi içerken kocaman bir karınca gördüm, bir de baktım sırtı kraliçe gibi. Türü veya cinsi hakkında en ufak fikre sahip değilim,rica etsem belirtebilir misiniz. Teşekkürler.
Camponotus sp tür tespiti çok zor işçisi çıkınca anlamak dahada kolaylaşır

Erdem

Süper Majör
Emektar
26 Mar 2022
106
99
105
Ödüller
2
LV
1

Max 4-5 tür vardır Camponotus Sanctusa benzeyen. 30 tür abartı bir sayı, zaten 48-49 tür bulunuyor camponotus cinsi için(Tr'de)
Max 4-5 tane olamaz. 30+ Tür vardır Sanctus'a benzeyen ve Türkiye'de daha fazla Camponotus Tür'ü bulunuyor 48-49 tane Tür olduğunu nereden çıkardın? Eğer elinde Kaynak varsa Dm den atar mısın?

Son düzenleme:

Ares

Süper Majör
Deneyimli Hobici
8 May 2022
237
115
140
Ödüller
4
LV
2

Max 4-5 tane olamaz. 30+ Cins vardır Sanctus'a benzeyen ve Türkiye'de daha fazla Camponotus Tür'ü bulunuyor 48-49 tane Tür olduğunu nereden çıkardın? Eğer elinde Kaynak varsa Dm den atar mısın?
Hocam dediğinizin saçmalık olduğunu söyleyebilirim size. Camponotus Sanctusa benzemeyen sadece kabaca siyah türler dersem bile 16 tür bulunuyor. Camponotus sanctusa benzeyen 30 cins nasıl oluyor onu da anlamadım,tür olmasın mı o? Kayıtlı dediğim kadar tür bulunuyor. Biraz araştırırsanız Türkiye'de ki karınca türleri listesine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ben yine de sizi uğraştırmayıp link bırakayım;

Claudius

Yumurta
26 Mar 2022
42
14
15
LV
0

Max 4-5 tane olamaz. 30+ Cins vardır Sanctus'a benzeyen ve Türkiye'de daha fazla Camponotus Tür'ü bulunuyor 48-49 tane Tür olduğunu nereden çıkardın? Eğer elinde Kaynak varsa Dm den atar mısın?
Tanaemyrmex altcinsinden 18 tür var ve bunların %80i sanctusla renk bakımından alakası olmayan türler. 30+cinsten 10tanesini say madalya takalım.🤣

Erdem

Süper Majör
Emektar
26 Mar 2022
106
99
105
Ödüller
2
LV
1

Hocam dediğinizin saçmalık olduğunu söyleyebilirim size. Camponotus Sanctusa benzemeyen sadece kabaca siyah türler dersem bile 16 tür bulunuyor. Camponotus sanctusa benzeyen 30 cins nasıl oluyor onu da anlamadım,tür olmasın mı o? Kayıtlı dediğim kadar tür bulunuyor. Biraz araştırırsanız Türkiye'de ki karınca türleri listesine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ben yine de sizi uğraştırmayıp link bırakayım;
Verdiğiniz kaynaktaki bilgiler 2020 yılına ait. Biz şuan 2022 yılındayız ve her yıl yeni karınca türleri keşfediliyor. Elinizde 2022 ye ait bir kaynak varsa bana verirseniz güzel olur.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Tanaemyrmex altcinsinden 18 tür var ve bunların %80i sanctusla renk bakımından alakası olmayan türler. 30+cinsten 10tanesini say madalya takalım.🤣
Madalya mı alabilir miyim? 😅

Camponotus aktaci
Camponotus anatolicus
Camponotus baldaccii
Camponotus dalmaticus
Camponotus fellah
Camponotus fallax
Camponotus fedtschenkoi
Camponotus herculeanus
Camponotus ionius
Camponotus kiesenwetteri
Camponotus lateralis
Camponotus ligniperda
Camponotus maculatus sylvaticomaculatus
Camponotus oertzeni
Camponotus samius
Camponotus shaqualavensis
Camponotus tergestinus
Camponotus thoracicus
Camponotus variegatus
Camponotus vogti

Bu ikisi benziyor mu emin olamadım.
Camponotus Kurdistanicus
Camponotus Hirtus

Son düzenleme:

Claudius

Yumurta
26 Mar 2022
42
14
15
LV
0

Verdiğiniz kaynaktaki bilgiler 2020 yılına ait. Biz şuan 2022 yılındayız ve her yıl yeni karınca türleri keşfediliyor. Elinizde 2022 ye ait bir kaynak varsa bana verirseniz güzel olur.

Camponotus aktaci
Camponotus anatolicus
Camponotus baldaccii
Camponotus dalmaticus
Camponotus fellah
Camponotus fallax
Camponotus fedtschenkoi
Camponotus herculeanus
Camponotus ionius
Camponotus kiesenwetteri
Camponotus lateralis
Camponotus ligniperda
Camponotus maculatus sylvaticomaculatus
Camponotus oertzeni
Camponotus samius
Camponotus shaqualavensis
Camponotus tergestinus
Camponotus thoracicus
Camponotus variegatus
Camponotus vogti

Bu ikisi benziyor mu emin olamadım.
Camponotus Kurdistanicus
Camponotus Hirtus
Madalyanı maalesef alamassın çünkü saydıklarının çoğu Tanaemyrmex altcinsinden bile değil. Ve herculeanus, liginiperda, lateralis gibi cinsleri nasıl sanctusa benzettin onu da anlamış değilim. Aynı altcinsten bile değiller.

Tanaemyrmexten 18 tür olduğunu yazmama rağmen 22 tür saymışsın ? 🤔

Ares

Süper Majör
Deneyimli Hobici
8 May 2022
237
115
140
Ödüller
4
LV
2

Madalyanı maalesef alamassın çünkü saydıklarının çoğu Tanaemyrmex altcinsinden bile değil. Ve herculeanus, liginiperda, lateralis gibi cinsleri nasıl sanctusa benzettin onu da anlamış değilim. Aynı altcinsten bile değiller.

Tanaemyrmexten 18 tür olduğunu yazmama rağmen 22 tür saymışsın ? 🤔
Yalnız Anatolicus, Dalmaticus, Lateralis ve Vogtinin ve sonda söylediği kurdisctanicus'un myrmentoma altcinsinden olmasına ne demeli :D Sanctusla alakası bile olmayan türleri gelipte buraya yazmak ayrıca saçmalık zaten. En basitinden, Camponotus kiesenwetteri'nin siyah olması dışında da hiç bir sorun yok ;
File:Camponotus kiesenwetteri casent0179872 p 1 high.jpg
File:Camponotus fallax, Michal Kukla.jpg
File:Camponotus kurdistanicus antweb1008056 p 1 high.jpg

Camponotus kiesenwetteri ---- Camponotus fallax -------------- Camponotus kurdistanicus

Claudius

Yumurta
26 Mar 2022
42
14
15
LV
0

Yalnız Anatolicus, Dalmaticus, Lateralis ve Vogtinin ve sonda söylediği kurdisctanicus'un myrmentoma altcinsinden olmasına ne demeli :D Sanctusla alakası bile olmayan türleri gelipte buraya yazmak ayrıca saçmalık zaten. En basitinden, Camponotus kiesenwetteri'nin siyah olması dışında da hiç bir sorun yok ;
File:Camponotus kiesenwetteri casent0179872 p 1 high.jpg
File:Camponotus fallax, Michal Kukla.jpg
File:Camponotus kurdistanicus antweb1008056 p 1 high.jpg

Camponotus kiesenwetteri ---- Camponotus fallax -------------- Camponotus kurdistanicus
Antwikiden camponotus listesini açıp rastgele 20tanesini seçmiş herhalde :D

Mashia

Yumurta
16 Nis 2022
43
11
15
Ödüller
1
LV
1

Camponotus aktaci
Camponotus anatolicus
Camponotus baldaccii
Camponotus dalmaticus
Camponotus fellah
Camponotus fallax
Camponotus fedtschenkoi
Camponotus herculeanus
Camponotus ionius
Camponotus kiesenwetteri