Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

İşçi çıkmadan besleme

Wenorall

Pupa
26 Ağu 2021
71
14
30
LV
0

Merhaba 2 adet bekleyen messor sp. Kraliçesi var elimde ikisini de doğadan buldum ilkini bulalı tam 55 gün oldu yaklaşık 20 tane larvası var ve larvaların hepsi aynı boyutta hemen hemen . Normalde ilk 2 ay içinde çıktığı için bu zamana kadar ilk işçi çıkmadan besleme yapmadım fakat bunlar uzun sürdü , içine bir iki tane tohum atmalı mıyım sizce ?

Benzer konular

ardaacar25

Pupa
24 Mar 2021
45
6
30
LV
0

eğer sıcaklık az ise işçi çıkması süresi artar benim fikrim buna bağlı olarak kraliçenin metabolizmasıda yavaşlayacaktır yani bilimsel bir bilgim veya çok tecrübem yok ama bence vermenize gerek yok zaten 3 ay vermesenşzde birşey olmaz büyük ihtimal

Beko

Süper Majör
17 Ocak 2022
274
110
140
Ödüller
2
LV
1

Sık sık kontrol ediyorsan, sıcaklık düşükse ve sarsıntı oluyorsa bu süre epey uzar. Ama larvaların hızlı gelişmesi için tohum yerine şekerli/ballı su verebilirsin

Wenorall

Pupa
26 Ağu 2021
71
14
30
LV
0

Sık sık kontrol ediyorsan, sıcaklık düşükse ve sarsıntı oluyorsa bu süre epey uzar. Ama larvaların hızlı gelişmesi için tohum yerine şekerli/ballı su verebilirsin
eğer sıcaklık az ise işçi çıkması süresi artar benim fikrim buna bağlı olarak kraliçenin metabolizmasıda yavaşlayacaktır yani bilimsel bir bilgim veya çok tecrübem yok ama bence vermenize gerek yok zaten 3 ay vermesenşzde birşey olmaz büyük ihtimal
Şuan saat gece 12 koridordaki dijital termometre 24.5 derece gösteriyor benim odam koridora göre daha sıcak bir de , bu ay sıcaklık konusunda problem olmadığını düşünüyorum. Kontrolleri de haftada bir kez pazartesi günleri yapıyorum. Akşam saati sadece kılıfı sıyırıp telefonun ekran ışığıyla bakıyorum loş ortam olması için . Sarsıntı konusunda da iyi bir yerde olduğunu düşünüyorum şuan kullanılmayan bir dolabın üstünde duruyor. Zaten sarsıntı olsaydı hiç yumurtlamazdı diye düşünüyorum.

Beko

Süper Majör
17 Ocak 2022
274
110
140
Ödüller
2
LV
1

Şuan saat gece 12 koridordaki dijital termometre 24.5 derece gösteriyor benim odam koridora göre daha sıcak bir de , bu ay sıcaklık konusunda problem olmadığını düşünüyorum. Kontrolleri de haftada bir kez pazartesi günleri yapıyorum. Akşam saati sadece kılıfı sıyırıp telefonun ekran ışığıyla bakıyorum loş ortam olması için . Sarsıntı konusunda da iyi bir yerde olduğunu düşünüyorum şuan kullanılmayan bir dolabın üstünde duruyor. Zaten sarsıntı olsaydı hiç yumurtlamazdı diye düşünüyorum.
Şekerli/ ballı su verip bekleyebilirsin, pupa olduktan sonra her ihtimale karşı tohum koy işçiler için

Users who are viewing this thread

Üst Alt