Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

KertenKelebek

Kraliçe
Yönetici
11 Ocak 2020
542
531
375
Ödüller
8
LV
3

Merhabalar,

Kraliçe Uçuşu, Karınca Uçuşu, Kanatlı Karıncalar
Öncelikle bu terimleri açıklamak gerekiyor,
Karınca hobisine başlayabilmek için kraliçe diye tarif edilen yumurtlama özelliği olan anaç karıncaya sahip olmanız gerekmektedir. Bu durum bazı türlerde değişkenlik gösterebilmektedir. Karıncalarda hiyerarşiyi ayrı bir başlık altında incelemek istiyorum fakat Kraliçe, Prenses ve Prens karınca diye tabir ettiğimiz sınıfları kısaca özetleyelim.

Prens Karınca
Yuva içerisindeki erkek karıncalara verilen tabirdir ve kanatları vardır. Detaylı özelliklerini ve istisna olan durumları şuan için es geçiyoruz.

Prenses Karınca
Yuva içerisindeki henüz yumurtlama özelliğine sahip olmayan dişi karıncalara verilen tabirdir ve kanatları vardır. Detaylı özelliklerini ve istisna olan durumları şuan için es geçiyoruz.

kraliçe, prens ve işçi karınca.jpg

#REZ : Karıncaların anatomik yapılarına ait konu linki gelecek..

Uçuş Dönemi ve Kraliçe Karınca
Her karınca türüne özgü farklı dönem ve iklim koşullarında prens ve prensesler uçuşa hazırlanırlar. Bu uçuş faaliyetinin amacı türün devamlılığını sağlamak üzere görevli olan prens ve prenseslerin kanatlarını kullanarak yuvadan uzakta farklı koloniye ait karıncalar ile çiftleşmeyi sağlamaktır. Farklı koloni ile çiftleşmenin olması genetik yapıdaki istikrarı korumaktadır aksi halde aynı koloni içerisinde çiftleşmelerin artmasıyla genom yapılarının birbirine benzer hale gelmesiyle genetik kusurlar meydana gelir. Prensesler çiftleşme sürecini başarıyla tamamladıktan sonra tekrar kendi yuvasına dönerek koloninin çoğalması için yumurtlamayı sağlayabilir veya kendisine yeni bir yuva hazırlayarak kendi kolonisini kurabilir. Prensesler bir defa çiftleşmeyle ömür boyu yumurtlamayı sağlayabilir. Prensesler yumurtlama özelliğini kazandığında "Kraliçe" diye tabir edilir ve bizim hobiye başlayabilmemizin ilk şartı bu kraliçe karıncaya sahip olmaktır. Bu sebepten ötürü bizim için karıncalarda uçuş dönemi veya çiftleşme dönemi büyük öneme sahiptir.

Daha önceden farklı bir forum üzerinden edindiğim kaynakta türlere göre uçuş dönemleri listelenmişti ve bunun işinize yaraması dileğiyle aşağıya linkini bırakıyorum.
İndirmeden görüntülenebilmesi için Google Drive üzerine yüklüyorum, çizelgede düzeltilmesini istediğiniz yerler olursa belirtmeniz yeterli.

Bayflozof

Majör
25 Mar 2020
43
34
80
LV
0

Dostum me
Merhabalar,

Karınca hobisine başlayabilmek için kraliçe diye tarif edilen yumurtlama özelliği olan anaç karıncaya sahip olmanız gerekmektedir. Bu durum bazı türlerde değişkenlik gösterebilmektedir. Karıncalarda hiyerarşiyi ayrı bir başlık altında incelemek istiyorum fakat Kraliçe, Prenses ve Prens karınca diye tabir ettiğimiz sınıfları kısaca özetleyelim.

Prens Karınca
Yuva içerisindeki erkek karıncalara verilen tabirdir ve kanatları vardır. Detaylı özelliklerini ve istisna olan durumları şuan için es geçiyoruz.

Prenses Karınca
Yuva içerisindeki henüz yumurtlama özelliğine sahip olmayan dişi karıncalara verilen tabirdir ve kanatları vardır. Detaylı özelliklerini ve istisna olan durumları şuan için es geçiyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 396

Her karınca türüne özgü farklı dönem ve iklim koşullarında prens ve prensesler uçuşa hazırlanırlar. Bu uçuş faaliyetinin amacı türün devamlılığını sağlamak üzere görevli olan prens ve prenseslerin kanatlarını kullanarak yuvadan uzakta farklı koloniye ait karıncalar ile çiftleşmeyi sağlamaktır. Farklı koloni ile çiftleşmenin olması genetik yapıdaki istikrarı korumaktadır aksi halde aynı koloni içerisinde çiftleşmelerin artmasıyla genom yapılarının birbirine benzer hale gelmesiyle genetik kusurlar meydana gelir. Prensesler çiftleşme sürecini başarıyla tamamladıktan sonra tekrar kendi yuvasına dönerek koloninin çoğalması için yumurtlamayı sağlayabilir veya kendisine yeni bir yuva hazırlayarak kendi kolonisini kurabilir. Prensesler bir defa çiftleşmeyle ömür boyu yumurtlamayı sağlayabilir. Prensesler yumurtlama özelliğini kazandığında "Kraliçe" diye tabir edilir ve bizim hobiye başlayabilmemizin ilk şartı bu kraliçe karıncaya sahip olmaktır. Bu sebepten ötürü bizim için karıncalarda uçuş dönemi veya çiftleşme dönemi büyük öneme sahiptir.

Daha önceden farklı bir forum üzerinden edindiğim kaynakta türlere göre uçuş dönemleri listelenmişti ve bunun işinize yaraması dileğiyle aşağıya linkini bırakıyorum.
İndirmeden görüntülenebilmesi için Google Drive üzerine yüklüyorum, çizelgede düzeltilmesini istediğiniz yerler olursa belirtmeniz yeterli.

Dostum messor hesperius u göremedim ekleyebilir misin rica etsem ?

Arteres

Majör
31 Mar 2020
89
27
80
LV
0

Lasius neglectus ve Camponotus consobrinus bilgin varsa ekleyebilir misin?

KertenKelebek

Kraliçe
Yönetici
11 Ocak 2020
542
531
375
Ödüller
8
LV
3

Messor Hesperius : Yeterli veri bulamadım

Lasius Neglectus :
Çoğu karınca türünün aksine, kraliçeler yer altında çiftleşir ve uçamazlar.
Şeklinde Wkipedia üzerinde bilgi edinebildim. Harici olarak son bahar dönemi olarak biliyoruz fakat Türkiye'de görüldükleri aylarla ilgili raporlara denk gelmedim

Componotus Consobrinus : Antwiki üzerinde belirtilene göre Almanya'da Ocak 1991 ve 1992 yıllarında uçuş görülmüş. Harici bilgiye ulaşamadım.

ekones1

Süper Majör
21 May 2020
119
88
105
LV
0

Merhabalar,

Prens Karınca

Prenses Karınca

Ekli dosyayı görüntüle 396

Çok güzel takvim olmuş ama sizden ricam yeni başlayanlar için tevsiye edilenleri farklı bir renk ile işaretlerseniz sevinirim.

Mssr

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
18 May 2020
1,053
474
375
Ödüller
11
LV
4

Messor Hesperius : Yeterli veri bulamadım

Lasius Neglectus : Şeklinde Wkipedia üzerinde bilgi edinebildim. Harici olarak son bahar dönemi olarak biliyoruz fakat Türkiye'de görüldükleri aylarla ilgili raporlara denk gelmedim

Componotus Consobrinus : Antwiki üzerinde belirtilene göre Almanya'da Ocak 1991 ve 1992 yıllarında uçuş görülmüş. Harici bilgiye ulaşamadım.
lasius neglegtus ben evimde buldum ve kanatlıydı

❀mia

Kraliçe
27 Eyl 2020
738
329
325
Ödüller
8
LV
3

Bulduğum tek uçuş takvimi küresel ısınma nedeni ile mart aylarında da uçuş olmaya başladı takvim restore edilirse çok güzel olur

EmreGrc23

Yumurta
1 Nis 2021
1
0
5
LV
0

Merhabalar bu takvimi yıllar önce şahsen hazırladım bugün, geliştirilip kullanılması çok hoşuma gitti güzel ve kaçırdığım gelişmeler gördüm ellerinize sağık,
yöneticilerden ricam bilgi alışverişi ve teşekür için küçük bi sesli tanışmamız olursa güzel olur, ister telefon numarası ister discord vs. keyfinize kalmış yeni başlayanlara iyi hobiler dilerim, umarım isteğiniz bi kraliçeye denk gelirsiniz sağlıklı günler

3637

Yumurta
16 Nis 2020
150
30
15
Ödüller
14
22
LV
4

Merhabalar bu takvimi yıllar önce şahsen hazırladım bugün, geliştirilip kullanılması çok hoşuma gitti güzel ve kaçırdığım gelişmeler gördüm ellerinize sağık,
yöneticilerden ricam bilgi alışverişi ve teşekür için küçük bi sesli tanışmamız olursa güzel olur, ister telefon numarası ister discord vs. keyfinize kalmış yeni başlayanlara iyi hobiler dilerim, umarım isteğiniz bi kraliçeye denk gelirsiniz sağlıklı günler
Yöneticimiz genellikle Discord üzerinden aktif oluyor buradan ulaşabilirsiniz, takvim için teşekkürler.

KertenKelebek

Kraliçe
Yönetici
11 Ocak 2020
542
531
375
Ödüller
8
LV
3

Forumu kurduğum sıralarda kendi drive arşivimde buldum nereden geldiğini bilmiyordum ama birçok kişinin işine yarayacağını düşünüyordum ve öylede oldu bu takvim için çokça mesaj aldık. Eline emeğine sağlıkk.. Hala güncellenmesi gereken bazı satırlar mevcut ama ben üstüne düşemiyorum :) Kış döneminde pasif haldeydim gün gün burada ve Discord sunucusu üzerinde aktif olmaya çalışıyorum. Sesli sohbet odasına veya özel mesajla doğrudan iletişime geçebilirsiniz. Tekrardan güzel düşünceleriniz için teşekküre ederim ☺

fsosyal

Yumurta
27 May 2022
1
0
5
LV
0

bu hobiye yeni başladım https://www.petpaty.com/kralice-karinca-ucar-mi/ bu sitede yazan göre koloni kralice karınca uçunca koloni 1 hafta sonra ölür gibi bir bilgi var. bu bilginin doğruluğu nedir? Tam bilmiyorum yani kraliçe karınca uçmuş olabilir. Kolonideki karıncaların hepsi ölecek mi yeni kraliçe karınca nasıl belirleniyor?

Sorduklarım çok basit olabilir kusura bakmayın, hobide yeniyim.

3637

Yumurta
16 Nis 2020
150
30
15
Ödüller
14
22
LV
4

bu hobiye yeni başladım https://www.petpaty.com/kralice-karinca-ucar-mi/ bu sitede yazan göre koloni kralice karınca uçunca koloni 1 hafta sonra ölür gibi bir bilgi var. bu bilginin doğruluğu nedir? Tam bilmiyorum yani kraliçe karınca uçmuş olabilir. Kolonideki karıncaların hepsi ölecek mi yeni kraliçe karınca nasıl belirleniyor?

Sorduklarım çok basit olabilir kusura bakmayın, hobide yeniyim.
Türkiye için konuşursak her şey yolunda giderse kraliçe karıncalar 15-20 sene yaşayabilir, yeni kraliçe değil de yeni koloniler ana koloniden uçan kraliçe karıncaların gökyüzünde farklı kolonideki prenslerin çiftleşmesi ile oluşur, prensler hemen ölürken kraliçe uzun süreler yaşayabilir yeni kraliçe aylarca aç kalabilir.

Yurt dışı için bazı kraliçeler koloniden seçilebilir, ensest ilişkiler yaşanabilir, bu tür olaylar zor şartlarda yaşayan türlerde görülür örneğin everst dağ bölgesinde yaşayan dayanaklı ve sayıları az olan türler gibi.

Ana koloniye uçuş sonrası bir şey olmaz yaşamını kraliçe ölene kadar sürdürür.

Users who are viewing this thread

Üst Alt