Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Karıncaların Taşınmıyor

TOPH_ANA

Yumurta
30 Nis 2021
8
3
15
LV
0

Merhaba sizden birkaç tavsiye isteyeceğim. Yaklaşık 1 haftadır baktığım tetramorium kolonimde 10-11 işçim bulunuyor. Ve ben de onları taşındırmak istiyorum çünkü tüpümün nemli pamuğu küflenmeye ve kirlenmeye başladı ve tüpün diğer kısımlarında da karıncaların artıkları var. İnternetten edindiğim bilgilerle tüpten tüpe transver etmeye çalıştım yani yeni ve temiz bir tüpü eski tüpün ucuyla birleştirdim ve yeni tüpü karanlık yapıp eskisini aydınlattım. Yaklaşık 1 saat sonra Kraliçenin işçilerle ve yumurtalarla birlikte pamukta yapmış oldukları bir oyukta sakladıklarını ve ışıktan kaçtıklarını gördüm. 2-3 işçi yeni tüpün içine damlattıpım bir miktar şekreli suyu içip eski tüpe geri dönüyorlardı ama yeni tüpe yerleşmiyorlardı. Ben de onları taşındırmaktan vazgeçtim. 2 gün sonra pamuk iyiçe küflendiği için yine transfer yapmak istedim ama onda da aynı şey oldu. Karıncaların neden geçmediğini merak ediyorum yardımcı olursanız sevinirim, ne yapmalıyım.

Benzer konular

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,983
1,853
475
Ödüller
20
LV
5

İlk benimsedikleri yer ve nemli olduğu için kolay kolay transfer olmazlar.. anca eski tüpteki su ve pamuktaki nem tamamen bitince, yeni nemli bir yer arayışına geçeceklerdir o zaman transfer başaralı olur..

ant.ız

Yumurta
30 Tem 2021
18
4
15
LV
0

Böyle bir durumda tüpün su olan tarafından ateşle suyu buhar edip nemi bitirmeye çalışsak acaba karıncalar nasıl tepki verir?

berkayr

Pupa
6 Tem 2021
67
27
30
LV
0

Merhaba sizden birkaç tavsiye isteyeceğim. Yaklaşık 1 haftadır baktığım tetramorium kolonimde 10-11 işçim bulunuyor. Ve ben de onları taşındırmak istiyorum çünkü tüpümün nemli pamuğu küflenmeye ve kirlenmeye başladı ve tüpün diğer kısımlarında da karıncaların artıkları var. İnternetten edindiğim bilgilerle tüpten tüpe transver etmeye çalıştım yani yeni ve temiz bir tüpü eski tüpün ucuyla birleştirdim ve yeni tüpü karanlık yapıp eskisini aydınlattım. Yaklaşık 1 saat sonra Kraliçenin işçilerle ve yumurtalarla birlikte pamukta yapmış oldukları bir oyukta sakladıklarını ve ışıktan kaçtıklarını gördüm. 2-3 işçi yeni tüpün içine damlattıpım bir miktar şekreli suyu içip eski tüpe geri dönüyorlardı ama yeni tüpe yerleşmiyorlardı. Ben de onları taşındırmaktan vazgeçtim. 2 gün sonra pamuk iyiçe küflendiği için yine transfer yapmak istedim ama onda da aynı şey oldu. Karıncaların neden geçmediğini merak ediyorum yardımcı olursanız sevinirim, ne yapmalıyım.
1 saatte olacak bir şey değil hocam genelde 24 saat içinde transfer gerçekleşir geçenlerde bir kolonim 4 5 günde geçti şans işi yani

Messor

Asker
27 Eyl 2020
350
128
185
Ödüller
3
LV
2

Transver bazen uzuya biliyor 1 saatte zaten transver olacaklarını sanmıyorum ben en erken sanırım bi 10 saatte transver etmiştim kolonimi daha çokta olabilir

YoY

Yumurta
1 Ağu 2021
37
9
15
LV
0

türden türe de değişir mesela birçok kez messor besledim ışıktan çok rahatsız oluyorlar 1 saatte geçiyorlar birde lasius var 3 günde zor geçtiler

Users who are viewing this thread

Üst Alt