Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Kış uykusu

22 Tem 2020
25
6
30
LV
0

Ben dün 2 messor kraliçesi buldum. Yerlerini hazırladıktan sonra karanlık bir yere aldım. Bu akşam loş ışıkta tüpü tam açmadan biraz inceledim. Kraliçe çok yavaş hareket ediyordu. Diğerinde ise nerdeyse hareket yoktu. Sormak istedigim şey, önümüz kış ve kuru soğuk oluyor bizim burda. Acaba kraliçem yumurtlar mı yoksa kış uykusuna mı yatar. İlla sıcak bir yer sağlamam gerekiyor mu yoksa rahat mı bırakayım.

Benzer konular

Onlorot

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
Sponsor
Onaylı Satıcı
1 May 2020
922
671
375
Ödüller
16
LV
5

Eğer sıcak bir yer hazırlarsanız yumurtlama ihtimali var ama yumurtlamayadabilir. Yumurtlamama durumunda kış uykusuna yatırıp ilkbahara doğru yavaş yavaş ısıtarak onun ilkbaharın geldiğini anlamasını sağlamanız lazım. Eğer kış uykusuna yatırıp ilkbaharda yeniden uyandırırsanız yumurtlayacaktır .

22 Tem 2020
25
6
30
LV
0

Eğer sıcak bir yer hazırlarsanız yumurtlama ihtimali var ama yumurtlamayadabilir. Yumurtlamama durumunda kış uykusuna yatırıp ilkbahara doğru yavaş yavaş ısıtarak onun ilkbaharın geldiğini anlamasını sağlamanız lazım. Eğer kış uykusuna yatırıp ilkbaharda yeniden uyandırırsanız yumurtlayacaktır .
Peki ya kaç ay kalması lazım kış uykusunda. 5 6 ay falan mı? Bir de açık balkon uygun mudur kış uykusu için

Onlorot

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
Sponsor
Onaylı Satıcı
1 May 2020
922
671
375
Ödüller
16
LV
5

Peki ya kaç ay kalması lazım kış uykusunda. 5 6 ay falan mı? Bir de açık balkon uygun mudur kış uykusu için
Açık balkonu önermiyorum, şiddetli rüzgar, yağmur, kar, dolu vb. koşullarda çok sıkıntı çıkıyor. Onun yerine evinizde kullanılmayan ve kaloriferleri yakmadığınız bir oda varsa oraya koyabilirsiniz ya da kapalı balkonunuz varsa oraya. Arkadaşın da dediği gibi sizin oralarda havalar ısınmaya başlayınca uyanırlar zaten.

22 Tem 2020
25
6
30
LV
0

Açık balkonu önermiyorum, şiddetli rüzgar, yağmur, kar, dolu vb. koşullarda çok sıkıntı çıkıyor. Onun yerine evinizde kullanılmayan ve kaloriferleri yakmadığınız bir oda varsa oraya koyabilirsiniz ya da kapalı balkonunuz varsa oraya. Arkadaşın da dediği gibi sizin oralarda havalar ısınmaya başlayınca uyanırlar zaten.
Tamam dikkate alacam, kapalı bi yer ayarlarım. Çünkü Tuğkan abiden 2 ay falan duymuştum bi an panik oldum bizim burası bazen mayısa kadar da kış :D
Teşekkür ederim ikinize de.

Parzival

Media
2 Eki 2020
98
31
50
LV
0

Bizim de balkonumuz açık , Ankara'da olduğumdan balkon çok soğuk olacaktır zaten . Baktım evin en soğuk yerine ama minimum 18°C gördüm . Ne yapsam bilemedim . Sizce ne yapmalıyım ? Bu arada Solenopsis Fugax kolonisi .

15 Tem 2020
350
128
185
LV
0

Bizim de balkonumuz açık , Ankara'da olduğumdan balkon çok soğuk olacaktır zaten . Baktım evin en soğuk yerine ama minimum 18°C gördüm . Ne yapsam bilemedim . Sizce ne yapmalıyım ? Bu arada Solenopsis Fugax kolonisi .
Ben balkona koymayı planlıyorum. Açık olsada yağmur almayan bi köşesine. Etrafı havlu ile kaplı sıcaklığın dengelendiği bir kutu içerisinde bakmayı düşünüyorum

Onlorot

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
Sponsor
Onaylı Satıcı
1 May 2020
922
671
375
Ödüller
16
LV
5

Şu anda sert kışlar yok daha havalar soğuduğunda 10-15 derecenin altına düşeceğini düşünüyorum. Ama düşmezse de en son seçenek olarak arkadaşın da dediği gibi bir karton kutu ya da koli gibi bir şeyin içerisine havlu sarıp da koyabilirsiniz.

Users who are viewing this thread

Üst Alt