Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Kış uykusu

Plation

Media
31 May 2021
103
13
55
LV
0

Merhaba yaklaşık 20-25 işçili rufibarbis kolonim var 1 ay önce kış uykusuna yatırmıştım fakat dün dolabım bozuldu ve otomatikman ısısı yükseldi karıncalar hareketlendi hepsi tüpün içinde volta atıyor ne yapmalıyım dışarı alıp artık normal bakıma geçmelimiyim?

Benzer konular

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,986
1,858
475
Ödüller
20
LV
5

Bence işçi sayısına göre 1 ay yeterli normal bakımlarına geçebilirsin.. bende 2 ay sonunda bugün 100 işçili rufibarbis kolonimi kaldırdım 2-3 saatte kendilerine geldiler 3 tane un kurdu attım onlarla ilgileniyorlar..

Plation

Media
31 May 2021
103
13
55
LV
0

Bence işçi sayısına göre 1 ay yeterli normal bakımlarına geçebilirsin.. bende 2 ay sonunda bugün 100 işçili rufibarbis kolonimi kaldırdım 2-3 saatte kendilerine geldiler 3 tane un kurdu attım onlarla ilgileniyorlar..
tamamdır teşekkür ederim. Bende çıkartıp normale geçeyim artık o zaman :)

25 Nis 2021
9
5
30
LV
0

Merhaba yaklaşık 20-25 işçili rufibarbis kolonim var 1 ay önce kış uykusuna yatırmıştım fakat dün dolabım bozuldu ve otomatikman ısısı yükseldi karıncalar hareketlendi hepsi tüpün içinde volta atıyor ne yapmalıyım dışarı alıp artık normal bakıma geçmelimiyim?
Nerde yaşadığınıza bağlı hava soğuksa devam ettirmelisin , balkonda depoda vs

paragomi

Yumurta
2 Ara 2021
39
20
15
LV
0

Bu konu üzerinden bir soru sormak istiyorum, es kaza karıncalar kışın ortasında uykusundan uyandı diyelim(birisi sıcak bir yere aldı diyelim koloniyi) uyku süresi az geldi diye tekrar soğuk ortama alıp kış uykusuna devam mı ettirmeli yoksa zarar verir mi/sıcak yerde tutmaya devam mı etmeli

Tibuk

Kraliçe
Deneyimli Hobici
20 Nis 2021
569
499
375
Ödüller
9
LV
3

Bu konu üzerinden bir soru sormak istiyorum, es kaza karıncalar kışın ortasında uykusundan uyandı diyelim(birisi sıcak bir yere aldı diyelim koloniyi) uyku süresi az geldi diye tekrar soğuk ortama alıp kış uykusuna devam mı ettirmeli yoksa zarar verir mi/sıcak yerde tutmaya devam mı etmeli
Koloninin yaşına, büyüklüğüne göre uyku süresinin değişkenlik göstereceğini düşünüyorum. Yine de ortalama 1 ay uyku her koloni için yeterli olabilir. Bu süreyi doldurmuş koloninizi kış uykusu sürecinden çıkarabilirsiniz. Genç kolonilerde uykuya yatırılmasa dahi zararı olacağını düşünmüyorum.

Users who are viewing this thread

Üst Alt